Ubrania robocze

Bezpieczeństwo na budowie dzięki odpowiedniej ochronie stóp

Wysiłek fizyczny, podobnie jak ryzyko odniesienia obrażeń podczas pracy to element codziennej pracy robotników budowlanych. Narażone są zwłaszcza stopy. Chodząc cały czas po nierównych i śliskich podłożach, łatwo się poślizgnąć i skręcić nogę. Niebezpieczeństwo zagraża także podczas pracy na wysokich rusztowaniach lub dachach. Na wysokości, od której niekiedy kręci się w głowie, niezbędna jest dobra przyczepność i stabilność obuwia. Producent obuwia ochronnego Elten oferuje odpowiednią ochronę stóp ze specjalnymi technologiami podeszwy i bezpiecznymi zapięciami.

Błotniste, gliniaste gleby, śliskie szczeble drabin, nierówne podłoża z gruzu, żwiru i kamieni: po takich powierzchniach robotnicy budowlani poruszają się codziennie po kilka godzin, dlatego też są stale narażeni na poślizgnięcia i zwichnięcia. Potrzebują zatem obuwia ochronnego, które będzie ich chronić przed grożącymi potknięciami, poślizgnięciami i upadkami oraz zapewni dobrą przyczepność. Nowoczesne obuwie ochronne jest w tym celu wyposażone w specjalne technologie podeszwy. Obuwie ochronne z podeszwą z grubym traktorem i ściętymi żebrami bieżnika zapobiega ślizganiu. I to przy każdej pogodzie. Dodatkowo dzięki ścięciu bieżnika po bokach podeszwy bezpieczniej i stabilniej się chodzi.

Tę technologię o nazwie „Safety Grip” zastosowano w modelach, takich jak „Laurenzo Boa® Low” niemieckiego producenta obuwia ochronnego Elten. Łączy ona specjalne profilowanie podeszwy z wyjątkowo ergonomicznym kształtem. Bieżnik podeszwy o głębokości nawet do 6 mm zapewnia niezbędną przyczepność na trudnych do chodzenia lub śliskich podłożach. Obuwie o klasie ochrony S3 zabezpiecza dodatkowo przed wypadkami spowodowanymi przez spadające narzędzia lub ostre gwoździe za pomocą odpornej na przebicie międzypodeszwy oraz podnoska. Ponadto poliuretanowe zabezpieczenie nosków „Laurenzo Boa® Low“ chroni noski butów przed zużywaniem. Do zużywania dochodzi często podczas wykonywania pracy na klęczkach, w najgorszym przypadku zostają odsłonięte stalowe podnoski i nie można już zagwarantować zgodnej z normą ochrony.

Dzięki zapięciu Boa® w modelu jo Twist Boa® Mid S1P buty można optymalnie dopasować do kształtu stopy – wystarczy jeden obrót pokrętła. (zdjęcie © ELTEN GmbH)

Dzięki zapięciu Boa® w modelu jo Twist Boa® Mid S1P buty można optymalnie dopasować do kształtu stopy – wystarczy jeden obrót pokrętła. (zdjęcie © ELTEN GmbH)

Wygoda i ochrona dzięki obrotowemu zapięciu

Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia zapięcie Boa®: druciane wiązania zastępują sznurówki, a obuwie można rozpiąć i zapiąć jednym obrotem zamka. Zapewnia ono bezpieczne trzymanie stopy i wyklucza możliwość przypadkowego otwarcia, nawet podczas długich dni pracy i dużego obciążenia. Druciane wiązanie i obrotowy zamek umożliwiają optymalne dopasowanie buta do indywidualnego kształtu stopy użytkownika. Zwłaszcza podczas prac na niebezpiecznej wysokości but musi być dobrze dopasowany i nie może się ślizgać, grożąc potknięciami. Gdy w miarę noszenia but nieco się poszerzy, można go znowu błyskawicznie dopasować. To wyjątkowa zaleta dla pracowników, którzy podczas pracy nie mają wolnych rąk, aby zasznurować buty. Ponieważ robotnicy budowlani pracują na dworze przy każdej pogodzie, przyjemny klimat stóp ma bardzo duże znaczenie. Producenci stawiają w związku z tym na odpowiednie materiały wierzchnie swoich modeli. Połączenie nubuku i tkaniny ze względu na swoje hydrofobowe właściwości chroni przed deszczem i zmoczeniem stóp. Dodatkowo połączenie tych materiałów jest wyjątkowo odporne na przedarcia, dzięki czemu obuwie jest wytrzymałe nawet podczas użytkowania w trudnych warunkach.

Przyjemny klimat zapewnia dodatkowo oddychająca wyściółka wewnętrzna. Te właściwości można odnaleźć także w różnych modelach butów ochronnych marki Jori, której dystrybucją również zajmuje się Elten. Jeden z przykładów to model „jo_Twist Boa® Mid S1P“. Te wysokie buty ochronne z praktycznym obrotowym zapięciem Boa® zapewniają bezpieczeństwo i komfort noszenia, a ponadto są atrakcyjne wizualnie: paski w kontrastowym kolorze z boku nadają im sportowy wygląd. Oczywiście głównym zadaniem tych butów jest ochrona, dlatego model „jo_Twist Boa® Mid S1P“ z podeszwą PU/PU zapewnia dobrą przyczepność na gładkim podłożu. Przy poszukiwaniu odpowiedniej ochrony stóp ważną rolę odgrywa także cena, dlatego ten model odznacza się dobrym stosunkiem ceny do jakości, podobnie jak model „jo_Max Boa® Low S3“ z serii Jori.

4.9/5 - (47 votes)

Data publikacji: 25 maja, 2019

Autor:

4.9/5 - (47 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Darek P.
  niedziela, 26 maja, 2019

  Jak ważne jest odpowiednie obuwie robocze doceniłem gdy sam zacząłem go używać. Gruba profilowana podeszwa oraz wzmocnienia i ochrona palców kilka razy uchroniły mnie prze konsekwencjami, które mogły być poważniejsze. Odpowiednio wybrany materiał cholewki oraz wkładki zapewniają komfort chodzenia, gruba odpowiednio profilowana podeszwa zapewnia przyczepność w różnych warunkach i odporność na ostre krawędzie, a osłona na palce i piętę chroni od urazów spowodowanych uderzeniami narzędzi i maszyn. Wiem, że warto je mieć i teraz nie wyobrażam sobie bezpiecznej pracy bez nich.

 2. Krzysztof
  poniedziałek, 27 maja, 2019

  Dobre obuwie robocze swoje kosztuje, ale to jest cena bezpieczeństwa osobistego. Warto zainwestować w takie buty jak na przykład od Jori niż mieć wypadek w butach sportowych. Dzisiejsze modele butów roboczych wyglądają całkiem fajnie, mają modne fasony i ciekawe kolory.

 3. łukaszdekarz
  wtorek, 11 czerwca, 2019

  Pracuję na dachu:) Chciałem kupić buty robocze na avacore.pl/obuwie-robocze , ale nie bardzo wiem, który model będzie najlepszy. Może ktoś zna te produkty i mi da jakieś wskazówki?

Podobne artykuły