Na rynku

Bezpieczeństwo pracy na dachach

Środki ostrożności wymagane przy wszystkich pracach na dachu wymienione w broszurze Health and Safety Executive skierowanej do osób wykonujących prace na dachach lub bezpośrednio odpowiedzialnych za zarządzanie i nadzór nad tego typu pracami.

Do środków ostrożności wymaganych podczas wszystkich prac na dachu należą:

Ocena ryzyka i zasady postępowania

Wszystkie rodzaje prac na dachu wymagają dokonania oceny ryzyka i doboru niezbędnych środków ochrony.

Wchodzenie i schodzenie z dachu

Odpowiednim rozwiązaniem są w tym przypadku rusztowania pomostowe lub wieżowe (najlepiej z dostępnymi schodami wewnątrz konstrukcji rusztowania), a minimalnym wymogiem jest odpowiednio zabezpieczona drabina.

Zabezpieczenie krawędzi       

Pierwszym w kolejności środkiem ochrony jest odpowiednie zabezpieczenie krawędzi zapobiegające upadkowi, które powinno składać się z następujących elementów lub ich odpowiedników:

■ poręcz ochronna o wysokości minimum 950 mm od krawędzi
■ deska krawężnikowa oraz wypełnienie przestrzeni pomiędzy poprzeczkami balustrady w przypadku, gdy istnieje ryzyko wypadnięcia jakiegoś przedmiotu przez krawędź podestu
■ odpowiednia liczba poprzeczek lub innego wypełnienia przestrzeni balustrady w takim stopniu, aby przerwa między nimi nie była wyższa niż 470 mm.

Podesty robocze

Poza zabezpieczeniem krawędzi istotnym elementem jest zapewnienie właściwej i bezpiecznej platformy, z której pracownicy będą mogli wykonywać zlecone im prace. W wielu przypadkach formę takiej platformy może pełnić sam dach, w pozostałych zaś (na przykład przy pracach na kominie lub na pochyłym dachu), niezbędne jest zapewnienie podestu roboczego lub, o ile istnieje taka możliwość, prace można prowadzić z kosza umieszczonego na ruchomym wysięgniku przejezdnej platformy.

Powstrzymanie upadku z wysokości

W przypadkach, gdy zapewnienie podestów roboczych i zabezpieczenia krawędzi nie jest możliwe, aby zminimalizować skutki potencjalnych obrażeń na skutek upadku, stosuje się siatki bezpieczeństwa lub systemy amortyzacji upadku, na przykład specjalne poduszki wypełnione powietrzem lub kulkami z tworzywa sztucznego.

Montaż siatek bezpieczeństwa musi zostać przeprowadzony przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, a siatki powinny zostać zamontowane jak najbliżej pod stanowiskiem pracy w celu zminimalizowania wysokości spadania.

Spadające przedmioty

Nigdy nie wolno zrzucać niczego z dachu lub rusztowania, a wszelkie odpady powinny być usuwane przy użyciu zsypu budowlanego lub opuszczanego na ziemię pojemnika.

Należy pamiętać o uniemożliwieniu dostępu jakichkolwiek osób do obszaru znajdującego się bezpośrednio pod miejscem prowadzenia robót i w najbliższym jego otoczeniu.

Szkolenia

Osoby wykonujące lub nadzorujące prace na dachu powinny zostać przeszkolone w zakresie:

■ montażu zabezpieczenia krawędzi
■ obsługi przejezdnego podestu roboczego
■ ręcznego transportu materiałów
■ montażu rusztowań
■ stosowania sprzętu ochrony indywidualnej (w tym procedur ratowniczych).

Warunki atmosferyczne

Rozporządzenie z 2005 roku sprawie prowadzenia prac na wysokości wyraźnie stwierdza, że prace nie powinny być prowadzone w przypadkach gdy warunki atmosferyczne mogą zagrozić zdrowiu i bezpieczeństwu robotników, nie należy zatem pracować na dachach w warunkach oblodzenia, deszczu lub przy wietrznej pogodzie.

Prace krótkotrwałe

Zapewnienie pełnego zabezpieczenia krawędzi na czas prac krótkotrwałych może nie być praktycznym rozwiązaniem, w związku z tym konieczne jest zapewnienie alternatywnego zabezpieczenia. Minimalnym wymogiem w przypadku prac krótkotrwałych na dachach jest:

■ bezpieczny dostęp na poziom dachu
■ bezpieczne warunki pracy na dachu (na przykład w przypadku dachu pochyłego, odpowiednio zamontowana drabina dachowa, a w przypadku płaskiego dachu, szelki bezpieczeństwa z linką, która została przypięta do bezpiecznego punktu zakotwienia, a jej długość została tak dostosowana, aby uniemożliwiała ona użytkownikowi dotarcie do punktu grożącego upadkiem z dachu).

Odpowiednią platformę do wykonywania niektórych prac zapewnia podest ruchomy przejezdny lub modułowy system elementów ułatwiających dostęp do dachu.

Dachy o małej wytrzymałości

Wypadki polegające na wpadnięciu przez dach stanowią 22% wszystkich wypadków śmiertelnych spowodowanych przez upadek z wysokości w sektorze budowlanym.

Na małą wytrzymałość materiału dachowego wpływa:

■ grubość materiału
■ odległość pomiędzy belkami stropowymi
■ profil blachy dachowej
■ rodzaj, ilość, umiejscowienie i jakość elementów mocujących
■ projekt konstrukcji nośnej, na przykład płatwi
■ czas jaki upłynął od zamontowania materiału.

Zdarza się również, że jedynie niektóre miejsca na dachu mają niską wytrzymałość, na przykład okna dachowe, podczas gdy reszta jego powierzchni posiada odpowiednią wytrzymałość.

Zabezpieczenie przed dostępem nieupoważnionych osób

Na czas prowadzenia robót należy uniemożliwić dostęp do dachu osobom nieupoważnionym, na przykład poprzez zastosowanie systemu zezwoleń wstępu lub zablokowanie dostępu do drabin dachowych. Ponadto należy zadbać o umieszczenie na dachach, a w szczególności w punktach wejścia na dach, odpowiednich znaków ostrzegawczych.

Tekst: akademiadachow.pl na podstawie www.hse.gov.uk

 

 

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 25 stycznia, 2017

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Piotr
    niedziela, 2 grudnia, 2018

    Systemy asekuracji stałej oferowane przez csaasekuracje.pl są bardzo wysokiej jakości. Zapewniają profesjonalne i kompleksowe rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo pracownikom narażonym na ryzyko upadku podczas wykonywania swoich obowiązków.

Podobne artykuły