Pokrycia dachowe

Blachodachówka i blacha trapezowa: kryteria wyboru

W praktyce różnice między blachodachówką a blachą trapezową są znacznie mniejsze, niż twierdzą autorzy kiepskich poradników internetowych. Znacznie większe znaczenie mają pewne szczegółowe cechy obu tych rodzajów pokryć – warto się nimi zainteresować bez względu na to, jakim materiałem ma zostać wykończony dach.

Jakość i jej składowe

Łatwo powiedzieć: najważniejsza jest jakość. Jak jednak można ją ocenić, przeglądając oferty producentów blachy trapezowej i blachodachówki? Jeśli chodzi o grubość obu tych typów pokryć, to jest ona określona normami, podobnie zresztą jak rodzaj stopów, z których się je wykonuje. W praktyce jednak nawet najbardziej precyzyjne normy zostawiają producentom pewne widełki – głównie dlatego na rynku są dostępne produkty tańsze (często nieco słabsze) i droższe (wykonywane staranniej i z lepszego materiału). Dla osób, które nie mają ochoty zagłębiać się w pełną specyfikacje techniczną, wystarczającym przybliżeniem jakości będzie sprawdzenie marki producenta. Nieco bardziej szczegółowy opis można znaleźć na stronie, https://gieciewalcowanie.pl/lepsze-blachodachowka-blacha-trapezowa/, natomiast w skrócie warto wiedzieć, że to właśnie gięcie jest procesem, w którym nawet najlepszy materiał może utracić swoje korzystne właściwości.

Cena zawsze jest ważna

To oczywiste, że przed zakupem trzeba porównać ceny. Tu jednak znów warto sprawdzić, co tak naprawdę się porównuje – patrzenie na koszt ma sens tylko przy wybieraniu spomiędzy produktów zbliżonej jakości. Często też można blachę trapezową i blachodachówkę kupić albo od pośrednika, albo bezpośrednio u producenta. To oczywiste, że cena będzie różna, ale w takich sytuacjach zawsze warto jeszcze uwzględnić koszty transportu. Należy też mieć cały czas na uwadze fakt, że sam zakup pokrycia nie zamyka przecież listy wydatków. Na niej znajdują się choćby elementy mocujące, a te, szczególnie w przypadku blachodachówki, która zwyczajnie wymaga ich więcej, mogą stanowić istotny odsetek kosztów wykończenia. Do tego jeszcze warto uwzględnić choćby zabezpieczenia przeciwśniegowe czy elementy dekoracyjne, bo dopiero wtedy lista zakupów będzie kompletna i porównanie cen będzie miało jakąkolwiek wartość.

Ekonomia układania

Warto pamiętać o tym, że zarówno przy układaniu blachodachówki, jak i blachy trapezowej, pojawi się problem pozostałości materiału. Ogólnie można przyjąć, że blachodachówka wypada w tej klasyfikacji słabiej, ponieważ odcięte fragmenty jej arkuszy raczej nie nadadzą się do wykorzystania, to jednak na pewnych dachach o specyficznej konstrukcji ten sam problem może dotyczyć również blachy trapezowej. Raz, że wpłynie to na koszty i czas wykonania pokrycia, a dwa, że zmieni się także estetyka. Co nie mniej ważne, w pewnych sytuacjach ułożenie pokrycia z któregoś z tych materiałów może być na tyle skomplikowane, że na sumaryczną ocenę pokrycia wpłynie już nie dobór materiałów, jak jakość prac dekarskich, więc wybór materiału warto konsultować z tymi specjalistami, którzy będą dach wykańczali.

4.9/5 - (39 votes)

Data publikacji: 24 października, 2019

Autor:

4.9/5 - (39 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktyk
    piątek, 25 października, 2019

    Aby wybrać najlepsze pokrycie dla naszego budynku należy zwrócić uwagę na jakość,ekonomię układania,cenę oraz wymogi projektowe.W kwesti doboru między blachodachówką ,a blacą trapezową warto skonsultować się z dekarzem który będzie wykonywał pokrycie aby dobrać najlepszy wariant dla naszego budynku.

  2. esteta
    piątek, 25 października, 2019

    Niewątpliwym faktem jest by stojąc przed wyborem pokrycia dachowego oprzeć się na sugestii doświadczonego dekarza. Sprawę drugorzędną stanowią w tym przypadku nasze względy estetyczne i upodobania.

Podobne artykuły