Fotowoltaika

Blachodachówka i wsporniki odpowiednie do fotowoltaiki

Od lat właściciele gospodarstw domowych zmagają się z wydatkami związanymi z ogrzewaniem i energią elektryczną. Z tego powodu właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej podejmują decyzję o montażu fotowoltaiki. Wytwarzanie własnej energii oraz sprzedaż jej nadwyżek jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, które uniezależnia inwestorów od dostawców energii elektrycznej. Blachodachówka sprawdzi się najlepiej pod panele fotowoltaiczne, ponieważ może dawać dodatkowe korzyści pod postacią wytwarzania własnej energii z promieniowania słonecznego. Zwrot z inwestycji szacowany jest na okres około 5 – 7 lat.

wspornik do paneli na rąbek_fotowoltaika_CEDA oferowany przez Blachy Pruszyński
wspornik do paneli na rąbek fotowoltaika CEDA oferowany przez Blachy Pruszyński

Montaż fotowoltaiki

Ważną częścią systemu fotowoltaiki jest odpowiedni szkielet pod stabilny montaż paneli, który nie będzie stanowił dużego obciążenia dla pokrycia dachowego. Dostępne są uniwersalne systemy lecz najwyższą gwarancję zapewnią rozwiązania przypisane do konkretnych modeli blachodachówek lub dachówek. Firma Blachy Pruszyński oferuje wsporniki do paneli fotowoltaicznych dostępne w dwóch wersjach: 350/20, 350/30 i 350/35. Śruby oraz wsporniki produkowane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej klasy A2 więc są odporne na warunki klimatyczne. Wszystkie modele mają tę samą szerokość (30 mm), różnią się wysokością – odpowiednio 20, 30 i 35 mm. Daje to możliwość lepszego dopasowania do różnych pokryć dachowych. Wsporniki dedykowane są dla blachodachówek o długości paneli 350 mm oraz o przetłoczeniu do 30 mm, przykładem jest blachodachówka modułowa TIGRA i LOARA modułowa, a także o przetłoczeniu do 20 mm, np. SZAFIR czy RUBIN cięte na wymiar. Firma Blachy Pruszyński w swojej ofercie posiada wsporniki do paneli fotowoltaicznych lub solarnych do blachodachówek w 6 popularnych kolorach co daje duże możliwości dopasowania ich do pokrycia dachowego.

wspornik do blachodachówki_fotowoltaika_CEDA oferowany przez Blachy Pruszyński
wspornik do blachodachówki fotowoltaika CEDA oferowany przez Blachy Pruszyński

Jakie wsporniki do fotowoltaiki na Panele na rąbek ?

Dach skośny, pokryty panelami na rąbek również pozwala na montaż fotowoltaiki. W ofercie producenta paneli dachowych na rąbek dostępne są również bezotworowe wsporniki. Są one przeznaczone do paneli solarnych i fotowoltaicznych położonych na pokryciu dachowych panelami na rąbek, których wysokość zamka wynosi do 46 mm. Wsporniki wykonane są z nierdzewnej stali klasy A2 gwarantującej wieloletnią trwałość a także ich montaż nie stanowi wyzwania i jest bezpieczny. Panele na rąbek w połączeniu z estetycznymi panelami słonecznymi tworzą interesujący, minimalistyczny efekt, w szczególności kiedy wszystkie elementy są utrzymane w chłodnej, prostej kolorystyce.

wspornik do paneli na rąbek fotowoltaika_CEDA oferowany przez Blachy Pruszyński fot. firma CEDA
wspornik do paneli na rąbek fotowoltaika CEDA oferowany przez Blachy Pruszyński fot. firma CEDA

Trwałość pokrycia dachowego uwarunkowana jest od odpowiednio dopasowanych wsporników do blachodachówek. Należy pamiętać, że materiał z którego wykonana jest blachodachówka podczas nieumiejętnego poruszania się ekipy montującej panele po dachu może ulec wgnieceniom. Z tego powodu powinni pracować w odpowiednim obuwiu oraz z zachowaniem maksymalnej ostrożności. W przypadku szkody wyrządzonej podczas montażu przez wykonawcę jest ryzyko, że produkt straci gwarancję.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 30 września, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły