Blachodachówka

Blachodachówka modułowa Braas Quadro

Nowoczesna blachodachówka modułowa o płaskim profilu. Wyróżnia ją elegancki minimalizm, precyzyjnie zaprojektowany profil i staranne wykończenie. Braas Quadro doskonale komponuje się ze współczesną architekturą, oszczędną w formie, ale wymagającą estetycznych materiałów.

Ergonomiczny kształt

Braas Quadro jest blachodachówką modułową, produkowaną w fabryce w Belgii. Jeden panel dachówkowy Braas Quadro pokrywa efektywnie 0,5 metra kwadratowego połaci dachowej, a jego wymiary efektywne wynoszą 1250 mm (szer.) na 399 mm (wys.). Wymiary całkowite wynoszą odpowiednio 1293 mm x 419 mm. W jednym panelu wytłoczonych jest 5 modułów dachówkowych. Panel dachówkowy waży 3,6 kg, co oznacza, że metr kwadratowy pokrycia waży 7,2 kg, stąd też możliwość montażu Braas Quadro na dachach projektowanych pod pokrycia lekkie oraz na remontowanych dachach. Rozmiary i waga panela Braas Quadro są optymalne pod kątem transportu i montażu na dachu.

Doskonałe parametry techniczne

Panele dachówkowe Braas Quadro wykonane są z blachy stalowej powlekanej o grubości nominalnej 0,75 mm. Zastosowane powłoki ochronne to cynk (Zn 275 g/m²) oraz epoksyd i poliester. Wierzchnia powłoka ochronno-dekoracyjna to lakier poliestrowy o grubości 120 μm, nanoszony poprzez malowanie proszkowe. Unikalne dla technologii Braas Quadro jest to, że ostatnia powłoka nanoszona jest na blachę po wyprofilowaniu w dachówkę, a nie przed profilowaniem.

Zastosowany lakier charakteryzuje się wysoką stabilnością koloru, trwałością, mniejszą absorpcją wody niż w tradycyjnych powłokach, dużą odpornością na porastanie mchami. Połączenie wysokich walorów estetycznych z doskonałymi parametrami użytkowymi sprawia, że dach pokryty Braas Quadro to stylowy wybór na lata. Potwierdzeniem wysokiej trwałości i jakości pokrycia jest 30-letnia Imienna Gwarancja Jakości Braas.

Quadro Acoustic S – dla tych którzy cenią ciszę

Oprócz wersji podstawowej występuje również dachówka Acoustic S, z wygłuszeniem akustycznym. Do wygłuszenia zastosowano matę wygłuszającą SONIT BMH 40 w formie pasków, podklejonych do spodniej strony modułów dachówkowych. Wygłuszone w ten sposób dachówki mają taką samą akustykę jak odmiany Decra z posypką. Nawet w czasie intensywnych opadów nie występuje efekt dudnienia deszczu.

Fot. 2. Potwierdzeniem wysokiej trwałości i jakości pokrycia jest 30-letnia Imienna Gwarancja Jakości Braas.
Fot. 2. Potwierdzeniem wysokiej trwałości i jakości pokrycia jest 30-letnia Imienna Gwarancja Jakości Braas.

Akcesoria systemowe

Oprócz elementów dachówkowych Braas oferuje gotowe, systemowe akcesoria obróbkowe: gąsiory, wiatrownice, obróbki przyścienne, pasy nadrynnowe, kosze dachowe, wentylacje sanitarne, wentylacje połaciowe, wentylacje kalenicowe. Wszystkie akcesoria układane na zakładkę są lekko taliowane, o grubość blachy, aby nie odstawały od siebie na zakładach.
Akcesoria metalowe wykonane są w tej samej technologii co dachówki, z tym że blacha powlekana użyta do ich wytworzenia ma grubość nominalną 0,42 mm.
Warto skorzystać z gotowych obróbek, które tworzą spójny stylistycznie dach i przyspieszają jego montaż.
W ofercie znajduje się też blacha płaska w arkuszach (370/450 mm x 1250 mm).

Zanim zaczniesz montaż

Pokrycie Quadro można układać na dachach o pochyleniach połaci dachowych min. 15o. Pokrycie nie wymaga sztywnego podłoża i membranę / folię wstępnego krycia można układać bezpośrednio na krokwiach. Braas rekomenduje własne membrany, Szybkie Bariery SBS Generacji ‘X Sun’X i Fel’X, o wysokich trwałościach i gwarancjach. Można też zastosować inne wyroby, przy czym należy zadbać, aby były wysokiej jakości i trwałości, odpowiadającej kilkudziesięcioletniej trwałości dachu.
W celu wentylacji pokrycia dachowego wymagane jest nabicie kontrłat.

Fot. 3. Pokrycie Braas Quadro można układać na dachach o pochyleniach połaci dachowych min. 15 st.
Fot. 3. Pokrycie Braas Quadro można układać na dachach o pochyleniach połaci dachowych min. 15 st.

Precyzja montażu

Dachówki Quadro montowane są na podwójnych łatach. Podwójne łacenie nadaje pokryciu odpowiednią sztywność na obciążenie śniegiem i chodzenie po dachu. Podwójne łacenie zabezpiecza również dach przed nawiewaniem śniegu, deszczu oraz kurzu w obszarach zakładów dachówek.
Płaski kształt dachówki wymaga od dekarza bardzo dużej precyzji w łaceniu dachu i przygotowaniu dachu do montażu dachówek. Łaty muszą być równe, poprowadzone w poziomie i w linii. Dekarze, którzy montowali ten system zgodnie podkreślają, że wyłacony dach musi być równy jak stół, to kluczowe dla dalszego montażu dachu.
Kluczowa dla dalszego montażu jest też dokładność rozmierzenia łat. Najważniejszy jest rozstaw łat głównych, który wynosi 399 mm (przy ustawieniu wzoru w „tabliczkę czekolady”) lub 398 mm (przy wzorze „na mijankę” z przesunięciem o pół modułu). Rozstaw łat mierzony jest od czoła do czoła łaty. Takie nietypowe rozmierzanie wynika z tego, że tylne brzegi dachówek dosuwane są do czoła łaty, i dachówki montowane w kierunku do czoła łat.

Łaty pośrednie montowane są na przegięciu wzoru, po nabiciu łat głównych.
Łaty rozmierzane są w kierunku od okapu do kalenicy. Skąd taki kierunek? Jeżeli przykładowo na długości krokwi mieści się 10 pełnych wysokości dachówek (10 x 399 mm) oraz uzupełniający rząd o wysokości 300 mm, to ten uzupełniający rząd dachówek będzie docinany i montowany na górze, pod gąsiorem.

Montaż samych dachówek odbywa się w odwrotnym kierunku, z góry w dół. Montaż dachówek należy rozpocząć od pierwszego pełnego rzędu łat pod kalenicą. Rząd dachówek uzupełniających (docinanych na wysokości) będzie montowany w drugiej kolejności.

W rzędzie dachówki układane są od lewej do prawej strony dachu (dachówki mają prawostronne zamki). Szerokość zakładu wynosi ok. 45 mm. Dachówki należy tak nasuwać na siebie, aby zakryć wszystkie wyżłobienia zamku i pozostawić jeden rowek o takiej samej szerokości jak rowki na dachówce. Dachówki w sąsiednich rzędach należy przesunąć o 2/5, aby zamki w pionie nie pokrywały się.
Do mocowania dachówek przewidziane są do wkręty (Torxy lub wkręty sześciokątne Decra) lub gwoździe wkrętne DuoFast do gwoździarek pneumatycznych.

Panel dachówkowy mocowany jest do łat za pomocą trzech łączników. Kierunek mocowania od czoła łat. Łącznik przechodzi przez dwa panele (dolny brzeg górnej dachówki i tylny brzeg dolnej dachówki).
Dachówki na wymiar docinane są za pomocą narzędzi takich jak: nożyce elektryczne, nożyce ręczne, piła do metalu (o odpowiedniej tarczy i prędkości obrotów). Nie wolno stosować narzędzi, które wytwarzają wysoką temperaturę (np. piły z tarczami korundowymi) i niszczą zabezpieczenia na produkcie. Prawidłowo docięte krawędzie dachówek Quadro nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń antykorozyjnych. Na dociętych krawędziach, w środowisku wodnym, zachodzi efekt galwanicznej ochrony katodowej (cynk-anoda, stal-katoda).
W akcesoriach występują dwa typy wiatrownic, które mocuje się, w zależności od typu, przed albo po zamontowaniu dachówek. Kosze należy zagłębić, a montując okna dachowe należy podciąć łaty pod kołnierz okna.

WAŻNE
Blachodachówka Quadro została laureatem konkursu Dobry Wzór 2015 w kategorii „Dom”, organizowanym przez Państwowy Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Szczegóły montażu można znaleźć w Instrukcji Montażu Quadro, zamieszczonej na stronie www.decra.braas.pl

Pomoc techniczna

Braas przeprowadza szkolenia praktyczne z montażu pokryć Quadro w Centrum Technicznym. W miesiącach zimowych zaplanowane są również szkolenia w Ośrodku Szkolenia Dekarzy w Pruszkowie. W sezonie budowlanym instruktaż jest przeprowadzany również na budowie.

4.4/5 - (25 votes)

Data publikacji: 31 stycznia, 2017

Autor:

4.4/5 - (25 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły