Blachodachówka

Blachodachówka na dach

Pokrycia dachowe mają za zadanie przede wszystkim ochronę przed wiatrem, deszczem, zimnem i słońcem. I dlatego tak dużą wagę przykładamy do wyboru odpowiedniego materiału, zabezpieczenia wszystkich elementów. Oczywiście to, jakie pokrycie pojawi się na połaci dachu, zależy od szeregu różnych czynników. Będziemy patrzeć pod kątem ekonomicznym na propozycje różnych firm. Wybór odpowiedniej blachodachówki wpływa przecież na estetyczny wygląd, ale musi być dopasowany do konstrukcji dachu. Niezwykle ważne jest również to, jakie okna dachowe będziemy zakładać. Coraz więcej osób decyduje się także na montaż wiatrownicy, co przy zmieniającej się w Polsce pogodzie jest konieczne.

Jak zrobić wytrzymałe pokrycia dachowe?

Dynamiczna i nieprzewidywalna pogoda od kilku lat wpływa mocno na to, jakie pokrycie dachowe bywa najczęściej wybierane oraz jak się je zabezpiecza. Jednym z bardzo istotnych elementów jest wiatrownica. To część konstrukcyjna, którą montuje się od spodu krokwi, a tym samym usztywnia i wzmacnia więźbę dachu od wewnątrz. Poza tym zakłada się również wiatrownice boczne, zewnętrzne. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest oczywiście uzależniony od budowy domu, konstrukcji dachu, kąta jego nachylenia oraz oczywiście użytych do pokrycia materiałów. Bardzo często pojawiają się na nim dachówki lub blachodachówka, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przede wszystkim przed wiatrem. Działa on z dwojaką siłą – ssącą oraz napierającą i praktyka pokazuje, że nawet solidne konstrukcje przegrywają w starciu z żywiołem. I dlatego właśnie już na samym początku projektowania pokrycia blachodachówką czy dachówką należy zadbać o to, by konstrukcja była sztywna. Wiatrownica może mieć postaci deski lub łaty zamontowanej ukośnie od spodu do krokwi. Będzie wzmacniać wiązary i dach podczas ich obciążenia wiatrem. Natomiast deska czołowa  będzie chronić przed poderwaniem pokrycia. Tego typu element montuje się od  szczytu budynku, zwykle nawet wtedy, kiedy nie jest on zakończony okapem.

Dopasuj rozwiązania do konstrukcji dachu

Konkretne rozwiązania oraz kolejność prac montażowych są uzależnione od tego, czy na dachu mieć będziemy blachodachówkę, dachówki ceramiczne czy bitumiczne. Należy też pamiętać o tym, by wiatrownicę jak wszystkie elementy wykończenia dopasować do kolorystyki i stylu całego dachu oraz do elewacji. Najtańszym rozwiązaniem są konstrukcje z blachy powlekanej, płaskiej. To produkty, które są odpowiednio uformowane przez producenta lub też można je dopasować do indywidualnych potrzeb na etapie montażu już na placu budowy. Wiatrownicę mocuje się do deski szczytowej lub krokwi oraz połaci za pomocą ,,farmerów”. To specjalne wkręty samowiercące z gumową uszczelką, które można dopasować do kolorystyki dachu. Wiatrownica musi być profesjonalnie założona. Szczególnie ważne są szczelne połączenia na wszystkich załamaniach krawędzi dachu. Trwałość konstrukcji jest również zależna od użytych materiałów. Blacha ocynkowana jest świetnym rozwiązaniem na wiele lat. Poza tym na rynku nie brakuje również produktów z powlekanego aluminium blachy tytanowo-cynkowej czy miedzi. Z zasady obróbki dopasowuje się do zastosowanego pokrycia dachowego.

Dobre zabezpieczenie połaci dachu?

Odpowiednio położona dachówka oraz profesjonalne wykończenie pozwalają na stworzenie konstrukcji, która będzie trwała, zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz wpłynie na estetykę domu. W wielu wariantach powierzchnia nie będzie wymagała konserwacji, będzie odporna na uszkodzenia oraz wyróżniać ją będzie trwałość. I dlatego właśnie warto zainwestować w materiały najwyższej jakości i zadbać o ich prawidłowe zamocowanie.

4.9/5 - (39 votes)

Data publikacji: 30 września, 2021

Autor:

4.9/5 - (39 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. planista
    piątek, 1 października, 2021

    Przy wyborze pokrycia dachowego powinno się uwzględnić szereg ważnych czynników. Nie tylko cena decyduje o nim. Istotnym jest rodzaj dachu, trwałość pokrycia a także jego estetyka. Ważną rolę odgrywa także zakres i częstotliwość wymaganej konserwacji.

  2. Damian
    sobota, 2 października, 2021

    Blachodachówka to popularne pokrycie w naszym kraju, niewiele waży i jest dość trwałe w stosunku do użytkowania budynku. Na rynku jest bardzo duży wybór różnych rodzajów blach, formatów, kolorów i jest w czym wybierać. Nawet najbardziej wymagających klientów można spokojnie zaspokoić blachodachówką.

Podobne artykuły