Blachodachówki modułowe – pokrycie na skomplikowany dach
Zwykle do krycia dachów o skomplikowanym kształcie zaleca się dachówki ceramiczne lub cementowe. Tymczasem równie dobrze sprawdzają się w tym przypadku blachodachówki modułowe.
O wyborze rodzaju pokrycia w dużej mierze decyduje stopień skomplikowania dachu. Mało efektywne jest krycie dachów z wieloma załamaniami przygotowanymi na wymiar dużymi arkuszami blachodachówki, ponieważ aby je dopasować do kształtu połaci, konieczne jest przycinanie. W efekcie otrzymujemy dużą ilość zbędnych odpadów, podwyższających koszt wykonania pokrycia dachu i nie zawsze nadających się do wykorzystania w innych miejscach z uwagi na niesymetryczne, nadające im kształt fali przetłoczenia blachodachówek.
Ponadto blachodachówki w arkuszach o dużych wymiarach wymagają odpowiedniego transportu i rozładunku, a także przygotowania miejsca na placu budowy i zachowania szczególnej ostrożności podczas montażu.
Inne rozwiązanie
Na dachach wielopołaciowych o licznych skosach z przecinającymi się połaciami dobrym rozwiązaniem jest blachodachówka modułowa. Jej zaletą jest to, że produkuje się ją w symetrycznych modułach o stałych, niewielkich wymiarach, na przykład 1190 x 705 mm. Moduły te są symetryczne, dlatego podczas jej układania na skomplikowanych dachach z wieloma załamaniami połaci nie powstaje dużo odpadów i zazwyczaj nie przekraczają one 5% zamówionej partii towaru.
Mniej błędów
Wraz z urozmaiceniem geometrii dachu rośnie liczba kłopotów wykonawczych. Wybór blachodachówki modułowej redukuje liczbę błędów związanych z niedokładnym pomiarem połaci już podczas jej zamawiania. Nie potrzeba do tego skomplikowanych obliczeń – wystarczy znajomość całkowitej powierzchni dachu.
Montaż blachodachówki jako materiału do krycia dachu jest bardzo wygodny, wykonawcy z pewnością to docenią. Poszczególne dzięki niewielkim wymiarom moduły są łatwe w transporcie i pozwalają na precyzyjne ułożenie zaledwie przez dwie osoby. W porównaniu z dużymi arkuszami mniejsze jest również ryzyko uszkodzenia modułu i porysowania powierzchni zarówno podczas przenoszenia na placu budowy, jak i w trakcie podnoszenia na dach. Krycie dachu następuje szybko i sprawnie.
Ponadto blachodachówka modułowa sprzedawana jest w komplecie z niezbędnymi gotowymi akcesoriami dachowymi, wśród których są wszystkie obróbki blacharskie, takie jak gąsiory, rynny koszowe i system rynnowy, a zakup w dowolnym momencie można uzupełnić o dodatkowe arkusze i akcesoria. Wszystkie te elementy są ze sobą idealnie dopasowane, znacznie ograniczając ryzyko popełnienia błędów.
Ograniczone cięcie
W Polsce najwięcej domów buduje się z poddaszem użytkowym. Ich dachy zwykle urozmaicone są lukarnami lub montowanymi w nich oknami połaciowymi, co powoduje wzrost liczby miejsc, w których pokrycie trzeba dopasować do szerokości i kształtu połaci, i konieczność przycinania arkuszy blachy oraz ryzyko błędów wykonawczych. W przypadku zastosowania blachodachówki modułowej przycinanie na końcach połaci lub przy oknach dachowych jest ograniczone do minimum.
Aby blachodachówkę dopasować do szerokości połaci, wystarczy podłożyć moduł pod ten wcześniej zamontowany o potrzebną w konkretnym miejscu liczbę fal. Tak utworzony „większy” zakład pozostaje niewidoczny i nie wpływa na estetykę dachu. Ponadto specjalnie ukształtowana przednia krawędź sprawia, że poszczególne moduły idealnie do siebie pasują, tworząc szczelne pokrycie. Rozwiązanie to jest bardzo często stosowane przez dekarzy, a zaleta układania zdecydowanie ułatwia i przyspiesza montaż okien połaciowych zarówno w trakcie krycia dachu, jak i w przypadku, gdy dach jest już gotowy. Małe moduły są podzielone przetłoczniami tak, że łatwo je ułożyć wokół okien połaciowych. Wystarczy kilka z nich zdemontować, a pozostałe przesunąć i podłożyć pod drugi o tyle fal, ile potrzeba.
W przypadku, gdy jednak konieczne jest cięcie, należy pamiętać, by nie przycinać arkuszy blachodachówki narzędziami szybkotnącymi, np. szlifierką kątową, ponieważ wirująca z dużą prędkością tarcza spowoduje miejscowe przegrzanie blachodachówki, uszkodzenie jej struktury, przez co narazi ją na korozję.
Opracowano na podstawie materiałów Ruukki Polska
Dobrze, że wymyślono takie rozwiązania na trudne dachy. A układanie szerokości połaci też jest bardzo łatwe.
Faktycznie 5 % odpadów to niewiele.Świetne rozwiązanie dla skomplikowanych dachów i z pewnością o wiele tańsze niż dachówka ceramiczna np.
czytają ten artykuł nie miałem pojęcia, że na rynku dostępne są takie blachodachówki to ogromne ułatwienie przy kryciu takich dachów .A i ubytki materiału są niewielkie a sprzedawana ze wszystkimi dodatkami czyni ją bardzo trakcyjną
Świetne rozwiązania bo przecież nie każdy ma prosty dach do wybudowania. Dlatego dobrze że na skomplikowane rozwiązania wymyślono blachodachówki modułowe i jeszcze tak szczegółowo opisano ich położenie i dokładną charakterystykę w powyższym artykule.
Super że powstaje z tych dachowek tak mało odpadów. Podoba mi się to że mozna ją tak szybko zamontować.
Dobre rozwiązanie problemu z nierównościami starych dachów. Oprócz tego, takimi panelami możemy bez problemu wymienić dach na raty, bez zastosowania podnośników, i bez strachu że nas zaskoczy pogoda.
Zdecydowanie możliwość zastosowania powyższej dachówki na skomplikowanym dachu jest jej mocnym atutem. Cięcie blachodachówki wymaga na pewno dużej wprawy i odpowiednich narzędzi.