Blachodachówka

Blachodachówki modułowe – pokrycie na skomplikowany dach

Zwykle do krycia dachów o skomplikowanym kształcie zaleca się dachówki ceramiczne lub cementowe. Tymczasem równie dobrze sprawdzają się w tym przypadku blachodachówki modułowe.

O wyborze rodzaju pokrycia w dużej mierze decyduje stopień skomplikowania dachu. Mało efektywne jest krycie dachów z wieloma załamaniami przygotowanymi na wymiar dużymi arkuszami blachodachówki, ponieważ aby je dopasować do kształtu połaci, konieczne jest przycinanie. W efekcie otrzymujemy dużą ilość zbędnych odpadów, podwyższających koszt wykonania pokrycia dachu i nie zawsze nadających się do wykorzystania w innych miejscach z uwagi na niesymetryczne, nadające im kształt fali przetłoczenia blachodachówek.

Ponadto blachodachówki w arkuszach o dużych wymiarach wymagają odpowiedniego transportu i rozładunku, a także przygotowania miejsca na placu budowy i zachowania szczególnej ostrożności podczas montażu.

Inne rozwiązanie

Na dachach wielopołaciowych o licznych skosach z przecinającymi się połaciami dobrym rozwiązaniem jest blachodachówka modułowa. Jej zaletą jest to, że produkuje się ją w symetrycznych modułach o stałych, niewielkich wymiarach, na przykład 1190 x 705 mm. Moduły te są symetryczne, dlatego podczas jej układania na skomplikowanych dachach z wieloma załamaniami połaci nie powstaje dużo odpadów i zazwyczaj nie przekraczają one 5% zamówionej partii towaru.

Mniej błędów

Wraz z urozmaiceniem geometrii dachu rośnie liczba kłopotów wykonawczych. Wybór blachodachówki modułowej redukuje liczbę błędów związanych z niedokładnym pomiarem połaci już podczas jej zamawiania. Nie potrzeba do tego skomplikowanych obliczeń – wystarczy znajomość całkowitej powierzchni dachu.

Montaż blachodachówki jako materiału do krycia dachu jest bardzo wygodny, wykonawcy z pewnością to docenią. Poszczególne dzięki niewielkim wymiarom moduły są łatwe w transporcie i pozwalają na precyzyjne ułożenie zaledwie przez dwie osoby. W porównaniu z dużymi arkuszami mniejsze jest również ryzyko uszkodzenia modułu i porysowania powierzchni zarówno podczas przenoszenia na placu budowy, jak i w trakcie podnoszenia na dach. Krycie dachu następuje szybko i sprawnie.

Ponadto blachodachówka modułowa sprzedawana jest w komplecie z niezbędnymi gotowymi akcesoriami dachowymi, wśród których są wszystkie obróbki blacharskie, takie jak gąsiory, rynny koszowe i system rynnowy, a zakup w dowolnym momencie można uzupełnić o dodatkowe arkusze i akcesoria. Wszystkie te elementy są ze sobą idealnie dopasowane, znacznie ograniczając ryzyko popełnienia błędów.

Ograniczone cięcie

W Polsce najwięcej domów buduje się z poddaszem użytkowym. Ich dachy zwykle urozmaicone są lukarnami lub montowanymi w nich oknami połaciowymi, co powoduje wzrost liczby miejsc, w których pokrycie trzeba dopasować do szerokości i kształtu połaci, i konieczność przycinania arkuszy blachy oraz ryzyko błędów wykonawczych. W przypadku zastosowania blachodachówki modułowej przycinanie na końcach połaci lub przy oknach dachowych jest ograniczone do minimum.

Aby blachodachówkę dopasować do szerokości połaci, wystarczy podłożyć moduł pod ten wcześniej zamontowany o potrzebną w konkretnym miejscu liczbę fal. Tak utworzony „większy” zakład pozostaje niewidoczny i nie wpływa na estetykę dachu. Ponadto specjalnie ukształtowana przednia krawędź sprawia, że poszczególne moduły idealnie do siebie pasują, tworząc szczelne pokrycie. Rozwiązanie to jest bardzo często stosowane przez dekarzy, a zaleta układania zdecydowanie ułatwia i przyspiesza montaż okien połaciowych zarówno w trakcie krycia dachu, jak i w przypadku, gdy dach jest już gotowy. Małe moduły są podzielone przetłoczniami tak, że łatwo je ułożyć wokół okien połaciowych. Wystarczy kilka z nich zdemontować, a pozostałe przesunąć i podłożyć pod drugi o tyle fal, ile potrzeba.

W przypadku, gdy jednak konieczne jest cięcie, należy pamiętać, by nie przycinać arkuszy blachodachówki narzędziami szybkotnącymi, np. szlifierką kątową, ponieważ wirująca z dużą prędkością tarcza spowoduje miejscowe przegrzanie blachodachówki, uszkodzenie jej struktury, przez co narazi ją na korozję.

Opracowano na podstawie materiałów Ruukki Polska

4.9/5 - (13 votes)

Data publikacji: 15 kwietnia, 2014

Autor:

4.9/5 - (13 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. maleszyka
  niedziela, 17 grudnia, 2017

  Dobrze, że wymyślono takie rozwiązania na trudne dachy. A układanie szerokości połaci też jest bardzo łatwe.

 2. Iwko24
  niedziela, 17 grudnia, 2017

  Faktycznie 5 % odpadów to niewiele.Świetne rozwiązanie dla skomplikowanych dachów i z pewnością o wiele tańsze niż dachówka ceramiczna np.

 3. wiesio
  niedziela, 17 grudnia, 2017

  czytają ten artykuł nie miałem pojęcia, że na rynku dostępne są takie blachodachówki to ogromne ułatwienie przy kryciu takich dachów .A i ubytki materiału są niewielkie a sprzedawana ze wszystkimi dodatkami czyni ją bardzo trakcyjną

 4. Daro
  poniedziałek, 18 grudnia, 2017

  Świetne rozwiązania bo przecież nie każdy ma prosty dach do wybudowania. Dlatego dobrze że na skomplikowane rozwiązania wymyślono blachodachówki modułowe i jeszcze tak szczegółowo opisano ich położenie i dokładną charakterystykę w powyższym artykule.

 5. ola123
  wtorek, 19 grudnia, 2017

  Super że powstaje z tych dachowek tak mało odpadów. Podoba mi się to że mozna ją tak szybko zamontować.

 6. Alex
  środa, 20 grudnia, 2017

  Dobre rozwiązanie problemu z nierównościami starych dachów. Oprócz tego, takimi panelami możemy bez problemu wymienić dach na raty, bez zastosowania podnośników, i bez strachu że nas zaskoczy pogoda.

 7. AniaJM
  sobota, 30 grudnia, 2017

  Zdecydowanie możliwość zastosowania powyższej dachówki na skomplikowanym dachu jest jej mocnym atutem. Cięcie blachodachówki wymaga na pewno dużej wprawy i odpowiednich narzędzi.

Podobne artykuły