Realizacje

Bociany za oknem, wiewiórki za drzwiami

Dom buduje się na lata. Dlatego już na etapie projektowania, a później wykonawstwa, należy dokonać wyboru wysokiej jakość materiałów. Decydują one bowiem zarówno o walorach estetycznych budynku, jak i o jego trwałości. Im więcej trafnych decyzji przy budowie domu podejmiemy na początku, tym mniej dodatkowych kosztów i kłopotów z jego użytkowaniem będzie w przyszłości. Taką drogę postępowania wybrał właśnie inwestor pięknego domu na Warmii.

Czar mazurskiego krajobrazu

Niezwykle ważny jest wybór miejsca, w którym chcemy zbudować dom. Inwestor postanowił postawić swój dom na rodzinnej Warmii, przepięknej krainie dużych jezior i rozległych lasów. Dawało to różnorodne możliwości wyboru miejsca posadowienia domu. Dlatego właśnie rozpoczęcie prac projektowych poprzedziły wnikliwe poszukiwania odpowiedniego terenu, przyjaznego przyszłym użytkownikom domu, w którym chcieliby odpoczywać, mieć bliski kontakt z naturą, cieszyć się ciszą, pięknymi widokami przyrody i słuchać śpiewu ptaków.

Takimi właśnie kryteriami kierował się inwestor, który za radą architekt Anny Mikulskiej-Bąk wybrał piękną działkę na skraju osiedla, tak blisko sąsiadującą z lasem, że gałęzie drzew niemal dotykają okien domu.
Zgodnie z życzeniem inwestora dom zaprojektowano jako tradycyjny, parterowy, z wyraźnym, spadzistym dachem o dużych, nadających piękną linię okapach oraz z częściowo użytkowym poddaszem.

Jakość kamienia malborskiego

Niezwykle piękna, otaczająca dom przyroda determinowała decyzje o wyborze materiałów do jego budowy. W takim naturalnym otoczeniu zdecydowano się na bardzo wysokiej jakości materiały naturalne: kamień, drewno, szkło, dobrze komponujący się ze ścianą lasu tynk i przepiękną dachówkę ceramiczną w kolorze naturalnej czerwieni oraz miedziane rynny.

Dach jest zawsze tym elementem budynku, który w sposób decydujący wpływa na jego urodę i odbiór estetyczny. Taki właśnie piękny wygląd domu zapewniło zastosowanie dachówki Karpiówki – Koramic. Dzięki swojej specyfi ce pozwoliła ona na pokrycie nietypowego, o stożkowym kształcie, dachu nad okrągłą bryłą jadalni.

Delikatnym akcentem uzupełniającym są obróbki blacharskie i rynny z miedzi, dachówka ceramiczna nadaje całości niezwykłej elegancji i urody i pięknie komponuje się z tradycyjną architekturą domu. Co ważne, z urokiem wpisuje się w krajobraz Warmii, jako kontynuacja historycznych tradycji krycia dachów ceramiczną karpiówką.

Warsztat Mistrza

„Budynek wyróżnia się bardzo dobrą jakością wykonania – ocenia właściciel – starannym doborem użytych naturalnych materiałów, co pozwoliło na uzyskanie niezwykłej harmonii między architekturą domu, a otoczeniem i stworzyło przestrzeń, w której po prostu ‘dobrze się mieszka’. Bardzo trafne okazały się też rady architekta i wykonawcy, dzięki czemu powstał naprawdę piękny i interesujący w swojej formie dom”.

Bociany za oknem, wiewiórki za drzwiami

Inwestor: Osoba prywatna
Architekt: Anna Mikulska – Bąk
Studio-Projekt: Autorska Pracownia Architektoniczna Ryszard Bąk, Anna Mikulska Bąk, Piotr Mikulski – Bąk, Olsztyn,
Wykonawca dachu: Przedsiębiorstwo Budowlane „Skorłutowski” sp.j. Jerzy i Ewa Skorłutowscy Olsztyn
Dachówka ceramiczna: Koramic Karpiówka, naturalna czerwień

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 3 kwietnia, 2013

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marta
    sobota, 12 września, 2020

    Zgadza się, dom jest na lata, więc nie warto oszczędzać, bo potem może się okazać, że nic nie zaoszczędziliśmy, a nawet straciliśmy gdy będziemy musieli zrobić coś jeszcze raz, np. nowy dach, bo stary przecieka. Działka sąsiadująca z lasem to z jednej strony atut, bo mamy bliski kontakt z naturą, ale z drugiej strony może być to wada, ponieważ pojawiają się różne problemy, np. zające podkradające nam coś z ogródka.

Podobne artykuły