Realizacje

Brock Commons – najwyższy drewniany budynek na świecie

W Kanadzie zakończono właśnie budowę najwyższego na świecie budynku wykonanego z drewna. Dom studencki Brock Commons ma 18 pięter i wysokość 53 metrów. Budowa akademika, należącego do University of British Columbia, zakończyła się cztery miesiące przed zaplanowanym terminem.

Brock Commons to pierwszy budynek wykonany z drewna, stali i betonu, którego wysokość przekracza 14 pięter. Budowla ma solidną podstawę i dwa rdzenie betonowe, wspierające wraz z nośnymi drewnianymi kolumnami drewniane stropy. Również wykończenie zewnętrzne wykonane zostało z płyt drewnopochodnych.

Brock Commons Brock Commons jest dowodem na to, że zaawansowane produkty z drewna są wspaniałym materiałem do budowy i wspierają sprawny montaż. Budynek reprezentuje również nowe zastosowania dla materiałów drewnopochodnych, co doprowadzi do powstania nowych miejsc pracy w branży leśnej Kolumbii Brytyjskiej – stwierdził kanadyjski minister lasów, gruntów i zasobów naturalnych Steve Thomson.

Ta niezwykła budowla jest pierwszym tego typu budynkiem na świecie, a także doskonałym przykładem kanadyjskiej pomysłowości i innowacyjności – mówi Jim Carr, przedstawiciel Ministerstwa Zasobów Naturalnych Kanady.

Drewno jest coraz częściej uznawane za ważny, innowacyjny i bezpieczny materiał budowlany – dodaje rektor University of British Columbia, Santa J. Ono. Nowy budynek Brock Commons odzwierciedla przywództwo naszej uczelni w zrównoważonym budownictwie i nasze zaangażowanie w dostarczanie naszym studentom większej ilości mieszkań na terenie naszego kampusu.

Brock CommonsBudynki drewniane oferują ogromne korzyści ekonomiczne i ekologiczne, a wnioski wyciągnięte dzięki Brock Commons pomogą nam przekształcić środowisko w Kanadzie i na całym świecie – już widzimy zainteresowanie systemem wykorzystanym przy realizacji tego projektu. Pozytywne sygnały dochodzą do nas z USA, Japonii i Chin – podkreśla Cees de Jager, dyrektor generalny Binational Softwood Lumber Council.

Wybudowanie internatu kosztowało 51,5 milionów dolarów, z czego uniwersytet sfinansował 47,07 milionów. W akademiku Brock Commons może mieszkać około 400 studentów. Obecnie we wnętrzu budynku prowadzone są prace, które mają się zakończyć w maju 2017 roku. Pierwsi studenci będą mogli wprowadzić się do akademika we wrześniu 2017 roku.

Budynek został wzniesiony we współpracy firm: Acton Ostry Architects z Vancouver, Fast + Epp z Vancouver, Architekten Hermann Kaufmann z Austrii i Structurlam z Penticton w Kolumbii Brytyjskiej.

Brock Commons

Źródło: UBC

Zdjęcia: Actonostry

 

4.2/5 - (4 votes)

Data publikacji: 18 stycznia, 2017

Autor:

4.2/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły