Warsztat

Brzeszczoty BOSCH – oferta lidera

Asortyment brzeszczotów Bosch do wyrzynarek i pił szablastych daje możliwość szybkiego wyszukania odpowiedniego narzędzia.

Firma Bosch jest światowym liderem pod względem wielkości produkcji brzeszczotów, ich innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych oraz jakości. Brzeszczoty to najważniejszy segment całej, bardzo różnorodnej oferty osprzętu do elektronarzędzi. Obecnie firma Bosch ma 56 procent udziału rynku w sprzedaży brzeszczotów do wyrzynarek, wyznaczając trendy rynkowe i nadając kierunek rozwoju. Ostatnio główną tendencją w rozwoju brzeszczotów jest optymalizacja właściwości poszczególnych typów oraz opracowanie specjalistycznych odmian brzeszczotów do konkretnych prac i materiałów.

Systemowa oferta

Kilka lat temu na rynku pojawiło się mnóstwo odmian brzeszczotów. Oznaczano je w różny sposób, wprowadzając coraz to więcej kolorów do rozróżniania poszczególnych typów brzeszczotów, co bardzo utrudniało użytkownikom dobór i zakup odpowiednich narzędzi. Dlatego w 2002 r. wprowadzona została oferta obejmująca kompaktowy asortyment brzeszczotów – bardzo czytelna i przejrzysta dla użytkownika. Oferta w takiej formie była odpowiedzią na informacje rynkowe i oczekiwania klientów, którzy chcieli móc w prosty i szybki sposób znaleźć właściwy brzeszczot do konkretnego zastosowania.

Brzeszczoty można podzielić na dwa główne rodzaje ze względu na typ maszyny napędzającej – brzeszczoty do wyrzynarek z chwytem typu T i brzeszczoty do pił szablastych z chwytem typu S. Oba typy chwytów zapewniają jak wiadomo szybką wymianę brzeszczotu dzięki mocowaniu w uchwycie na zatrzask.

W kompaktowej wersji oferty cały asortyment brzeszczotów do wyrzynarek i pił szablastych Bosch został podzielony na cztery grupy, w zależności od rodzaju materiałów obrabianych. Brzeszczoty są w oznaczone za pomocą kolorów i czytelnych nazw. W przypadku brzeszczotów z chwytem typu T do wyrzynarek kolorem oznaczany jest sam chwyt, ponieważ w tym miejscu nie ulega ścieraniu, podczas gdy brzeszczoty typu S mają kolorowaną całą powierzchnię boczną.

W ramach każdej podstawowej grupy istnieje dalszy podział brzeszczotów według rodzaju cięcia oraz narzędzia. Według rodzaju cięcia wyróżnia się cięcie szybkie, czyste, precyzyjne, a ze względu na charakter narzędzia – narzędzia specjalne, elastyczne, z podziałką progresywną, a przeznaczenie brzeszczotu jest skrótowo oznaczone angielskim słowem, na przykład basic, speed clean, special.

SZARE do twardego i miękkiego drewna
NIEBIESKIE do metali
BIAŁE do drewna z metalem
CZARNO-ZŁOTE do zastosowań specjalnych

System oznaczania brzeszczotów Bosch wyróżnia się dużą czytelnością i przejrzystością, co pozwala na szybkie wyszukiwanie odpowiedniego brzeszczotu przez użytkowników.

Kolor stanowi wstępne określenie grupy podstawowego materiału, do cięcia którego przeznaczony jest brzeszczot. Również nazwa narzędzia zawiera informację o materiale, rodzaju cięcia i zakresie zastosowań narzędzia.

Przykłady wyjaśniające system kodowania:

Speed for Wood – nazwa brzeszczotów do szybkiego zgrubnego cięcia w drewnie miękkim
Precision for Wood – brzeszczoty przeznaczone do cięcia miękkiego i twardego drewna, tną bardzo precyzyjnie i utrzymują zadany kąt cięcia przy grubszych materiałach.
Speed for Hard Wood – szybkie brzeszczoty do cięcia drewna i wszystkich rodzajów płyt, tzn. płyt wiórowych niepowlekanych i powlekanych oraz laminatów. Dzięki wykonaniu z bimetalu (zęby ze stali HSS) charakteryzują się wysoką żywotnością przy cięciu twardych materiałów drewnianych i zgrubną jakością cięcia.
Flexible for Metal – elastyczne, giętkie brzeszczoty bimetalowe przeznaczone do sprostania wysokim obciążeniom, bardzo odporne na złamanie.
Special for Ceramics – brzeszczoty z ostrzem z nasypem HM przeznaczone do cięcia krzywoliniowego. Nadają się do cięcia materiałów mineralnych o średniej twardości, tj. płytek ściennych, wypalanej gliny czy cegły.

Brzeszczoty BOSCH

Wprowadzony przez firmę Bosch podział i system oznaczania brzeszczotów jest bardzo logiczny. Głównymi wyznacznikami tego systemu kodowania są właściwości materiału i potrzeby użytkownika, dlatego obecnie przejmują go inne firmy, co potwierdza trafność kodowania i spełnienie potrzeb użytkowników.

Bosch oferuje obecnie najszerszy program brzeszczotów na rynku. Ponad 180 odmian brzeszczotów do wyrzynarek i 87 odmian brzeszczotów do pił szablastych zaspokaja cały obszar zastosowań. Brzeszczoty Bosch mogą być również stosowane w wielu elektronarzędziach innych producentów. W ofercie firmy Bosch znajdują się również brzeszczoty z chwytami innego typu, stosowanymi w starszych typach wyrzynarek innych producentów.

Właściwości brzeszczotów Bosch

Poszczególne typy brzeszczotów Bosch są optymalnie przystosowane do cięcia różnych materiałów i do różnych warunków cięcia, z czego wynika duża wydajność cięcia i długa żywotność. Dobre dostosowanie brzeszczotu jest wynikiem doboru kilku ważnych właściwości brzeszczotu. Warto, by użytkownik znał wpływ poszczególnych parametrów i cech technicznych na wydajność, jakość wykonywanej pracy i trwałość narzędzia. Dla skuteczności cięcia brzeszczotem największe znaczenie mają następujące właściwości: materiał, z którego wykonany jest brzeszczot, rodzaj uzębienia, geometria zęba i podziałka zębów.

Oferta Bosch obejmuje brzeszczoty wykonane z następujących materiałów:
HCS – brzeszczoty ze stali narzędziowej węglowej przeznaczone do cięcia materiałów miękkich, takich jak drewno, płyty pilśniowe, tworzywa sztuczne itp.
HSS – brzeszczoty ze stali szybkotnącej, hartowane o przeznaczeniu do cięcia materiałów ze stali konstrukcyjnej, metali kolorowych, cienkiej blachy stalowej itp.
BiM (bimetal) – brzeszczoty z uzębieniem ze stali HSS i korpusem ze stali węglowej przeznaczone są do cięcia przy ponadprzeciętnym obciążeniu – płyt wiórowych twardych i laminowanych, blach, metali kolorowych, tworzyw wzmocnionych włóknem szklanym itp.
HM – brzeszczoty z uzębieniem z węglików spiekanych oraz korpusem ze stali węglowej przeznaczone do cięcia materiałów twardych, takich jak stal nierdzewna czy materiały abrazyjne, jak gips, cegła, płytki ceramiczne itp.

Brzeszczoty BOSCH

Wśród profesjonalistów największą popularnością cieszą się brzeszczoty bimetalowe. wynika to z największej opłacalności ich stosowania, ponieważ brzeszczoty tego typu mają wyjątkowo korzystną cenę w stosunku do wydajności cięcia i żywotności narzędzia. Żywotność brzeszczotów bimetalowych jest dwukrotnie większa niż ze stali HSS i około dziesięć razy większa niż ze stali HCS. Na szybkość i dokładność cięcia wpływ ma głównie rodzaj uzębienia brzeszczotu. Brzeszczoty z zębami frezowanymi, rozwartymi zapewniają szybkie cięcie w materiałach miękkich, podczas gdy brzeszczoty z zębami szlifowanymi umożliwiają dokładne, czyste cięcie materiałów i mają większą żywotność. Brzeszczoty z zębami frezowanymi, falowanymi przeznaczone są głównie do dokładnego cięcia prostoliniowego metali i drewna twardego.

Doskonałe właściwości brzeszczotów Bosch zostały potwierdzone przez użytkowników, a także przeprowadzane przez firmę testy. W badaniach porównawczych brzeszczotów różnych producentów brzeszczoty Bosch wykazują rewelacyjne rezultaty. Na przykład brzeszczot Progressor for Wood and Metal tnie materiał dwa razy szybciej, a jego żywotność jest kilkakrotnie większa w porównaniu z podobnymi brzeszczotami innych producentów.

Wiele typów brzeszczotów bardzo różni się geometrią uzębienia. Do najważniejszych elementów geometrii zęba należy wielkość zęba, podziałka, kąt natarcia, kąt ostrza i rozwarcie zębów. Na prawidłowe cięcie materiału szczególnie duży wpływ ma wielkość kąta natarcia zęba. Zasadniczo, duży kąt natarcia zębów zapewnia lepsze zagłębianie się ostrzy w miękkie materiały i pozwala na cięcie grubym wiórem, natomiast mały kąt natarcia oznacza jednocześnie większy kąt ostrza zęba, który jest bardziej trwały przy cięciu twardego materiału cienkim wiórem.

Na szybkość i czystość cięcia duży wpływ ma wielkość podziałki zębów brzeszczotu, jednak podziałka zębów musi być przede wszystkim dostosowana do grubości i twardości materiału ciętego. Podczas gdy mała podziałka zębów 1,1 mm zapewnia dokładne, estetyczne przecięcie materiału twardego przy małej prędkości cięcia, duża podziałka zębów 4 mm umożliwia szybkie cięcie miękkiego drewna, sprawiając jednak, że powierzchnia przeciętego materiału jest chropowata. Ważne, by co najmniej dwa zęby znajdowały się jednocześnie w materiale w procesie cięcia, zwłaszcza w twardym materiale, i nie dopuścić do cięcia brzeszczotem z podziałką zębów większą niż grubość materiału.

Kierunkiem rozwoju dla firmy Bosch jest optymalizacja konstrukcji brzeszczotów pod kątem dostosowania właściwości do cięcia określonych materiałów.

Special for Laminates – brzeszczoty do paneli laminowanych

Panele laminowane coraz częściej zastępują wykładziny dywanowe i parkiet, a produkcja laminatów podłogowych w ostatnich latach podwoiła się. Są one najczęściej stosowanym materiałem do wykończenia pomieszczeń firmowych i mieszkalnych, sal wystawowych, sklepów, szkół, pokoi hotelowych, pokoi dziecinnych. Taka sytuacja na rynku materiałów zrodziła zapotrzebowanie na bardziej doskonałe narzędzie przeznaczone do cięcia tylko jednego rodzaju materiału. Firma Bosch opracowała taką ofertą i wprowadziła na rynek specjalne brzeszczoty z parametrami optymalnie dostosowanymi do cięcia paneli podłogowych i innych płyt laminowanych.

Brzeszczoty BOSCH

Nowy brzeszczot do wyrzynarek Special for Laminates pozwala na szybkie i czyste cięcie paneli i płyt laminowanych podczas różnego rodzaju prac: cięcia prostoliniowego, cięcia po krzywej oraz wycinania dużych otworów wewnątrz płyty.

Ze względu na złożoną budowę panel podłogowy laminowany jest bardzo trudny do cięcia. Warstwy, z których składa się panel wykonane są z materiałów o różnych właściwościach. Warstwę powierzchniową panelu stanowi laminat szczególnie odporny na ścieranie i bardzo twardy do cięcia, co powoduje duże trudności w dobraniu odpowiedniej geometrii uzębienia. Cięcie standardowym brzeszczotem często prowadzi do pękania materiału, wyszczerbiania krawędzi przeciętej, szybkiego zużycia zębów brzeszczotu.

Nowy brzeszczot Special for Laminates jest pozbawiany wymienionych wad, ponieważ jego właściwości zostały optymalnie dostosowane do czystego cięcia. Jest to bimetalowy brzeszczot z zębami szpiczastymi, szlifowanymi, które doskonale radzą sobie zarówno z laminatem standardowym, jak i pokrytym izolacją dźwiękową lub laminatem z zatrzaskiem aluminiowym. Niewielki rozstaw zębów 1,7 lub 1,4 mm pomaga uzyskać równe i czyste krawędzie przeciętego materiału. Stałą szybkość cięcia nawet w bardzo abrazyjnych panelach laminowanych i długą żywotność narzędzia zapewnia specjalnie dobrana geometria uzębienia.

Na rynku dostępne są już dwa typy brzeszczotów: brzeszczot o standardowej szerokości do cięcia prostoliniowego oraz wąski brzeszczot z podziałką zębów 1,4 mm, przeznaczony głównie do precyzyjnych cięć krzywoliniowych.

Special for Brick – brzeszczoty do cegły

Również na rynku materiałów budowlanych pojawiło się zapotrzebowanie na bardziej doskonałe narzędzie przeznaczone do cięcia dużych bloków z cegły i wykonywanych z różnych materiałów budowlanych. Materiały tego typu coraz częściej stosuje się obecnie do budowy domów. Nowe specjalistyczne brzeszczoty Special for Brick do pił szablastych charakteryzują parametry optymalnie dobrane do szybkiego cięcia materiałów budowlanych, takich jak cegła, gazobeton, wapień czy płyty spajane cementem. Brzeszczoty Special for Brick służą do cięcia wzdłuż i w poprzek bloków oraz do wycinania otworów w murze bądź przecinania zapraw murarskich, a podczas cięcia wywołują znacznie mniejszą emisję pyłu w porównaniu do metod konwencjonalnych, na przykład z użyciem diamentowych tarcz tnących.

Brzeszczot Special for Brick wyróżnia się solidną konstrukcją i wyjątkową geometrią w postaci szerokiej blachy z dużymi wycięciami. Taka geometria zapewnia uzyskanie idealnie równego przecięcia materiału, bez wyszczerbienia, oraz niski poziom drgań narzędzia podczas cięcia, uzyskany dzięki zoptymalizowanemu ciężarowi.

Brzeszczoty są dostępne w trzech długościach: 305 mm, 240 mm i 455 mm, co pozwala na optymalne dopasowanie brzeszczotu do grubości ciętego materiału. Nowe brzeszczoty Special for Brick do pił szablastych są dostępne w sprzedaży od jesieni 2006.

Na podstawie materiałów opracowanych przez Roberta Myśliwca, Brand Managera Osprzęt Bosch

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 23 lutego, 2014

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły