Akcesoria dachowe

Budowa dachu: co jest ważne i na co zwracać uwagę?

Dach pełni nie tylko funkcję estetyczną, lecz przede wszystkim ochronną. Dlatego budowa dachu powinna być zaplanowana i przeprowadzona z największą starannością. Od dekarza zaś należy wymagać zarówno wiedzy, jak i dużego doświadczenia.

Odpowiedni montaż dachówek, poprawne rozplanowanie łat i kontrłat – to jest istotne, ale liczą się także detale – przejścia, czyli otwory przechodzące przez dach.

Komin: zasady obróbki

Obróbka komina to jeden z ważniejszych kroków podczas budowy dachu. Miejsca styku ścian komina z dachówką wymagają zaś odpowiedniego zabezpieczenia. W przypadku gdy komin nie znajduje się na kalenicy, trzeba zwrócić uwagę na przestrzeń za kominem – tam bowiem lubi się zbierać woda opadowa. Z kolei mało staranna obróbka dekarska bądź taśma kominowa niskiej jakości mogą prowadzić do powstania rozszczelnień, a także zawilgocenia ścian albo sufitu. To zaś generuje dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Wakaflex 2 to taśma do obróbki komina, którą obejmuje 20-letnia gwarancja producenta. Produkt ten świetnie sprawdza się w roli zabezpieczenia przed wnikaniem deszczu, śniegu oraz kurzu, a także wyróżnia się długą żywotnością. Kolorystycznie taśma pasuje do dachówek BRAAS, jest też odporna na działanie promieniowania UV. Dużą zaletę taśmy Wakaflex 2 stanowi jej formowalność i rozciągliwość w dwóch kierunkach, co znacznie usprawnia obróbkę komina oraz obniża ryzyko popełnienia błędów. Co najważniejsze, taśma gwarantuje pełną szczelność połączeń zarówno w przypadku płaskich, jak i profilowanych materiałów pokryciowych.

Kosz dachowy – jak uniknąć błędów?

Kosz dachowy to kolejny ważny element, jeśli chodzi o budowę dachu. Po nim to, w miejscu gdzie schodzą się połacie, woda spływa w dół. Typowy błąd konstrukcyjny to np. zbyt wąska przestrzeń kosza. Warto pamiętać, że kosz dachowy pełni funkcję rynny – musi więc cechować się właściwą przepustowością. Należy go także odpowiednie zabezpieczyć folią, tak by uchronić się przed wnikaniem wilgoci w głąb przegrody dachowej.

Wybór dekarza – koniecznie z certyfikatem

Najlepszą gwarancję prawidłowego zbudowania dachu stanowi profesjonalna ekipa dekarska. Producenci często organizują szkolenia dla dekarzy, a Monier BRAAS prowadzi system certyfikacji – najlepsze potwierdzenie doświadczenia i kompetencji ekip budowlanych. Certyfikowanych Dekarzy BRAAS można znaleźć na stronie: http://www.monier.pl/program-certyfikacji-dekarzy-braas.html.

4/5 - (1 vote)

Data publikacji: 25 października, 2016

4/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Tadzik83
    środa, 29 listopada, 2017

    Dobry fachowiec poradzi sobie ze wszystkim, ale można mu trochę pomóc przy robocie. Jest łatwiej , gdy blacha przyjeżdża już przycięta. Jak u mnie dekarze kładli venecje (kupiłem w budmacie) to sobie chwalili montaż. Po co sobie komplikować życie , jak część roboty może zrobić za nas ktoś inny. ????

Podobne artykuły