Na rynku

Budowa dachu – co warto wiedzieć

Dach stanowi wizytówkę domu, jego wybór nie jest jednak jedynie kwestią estetyki budynku, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i wydajności energetycznej. Na które z jego elementów warto zwrócić szczególną uwagę?

Budowa dachu to – zależnie od wielkości, stopnia skomplikowania oraz użytych materiałów – wydatek sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto więc przed rozpoczęciem budowy zastanowić się, jak to robić, aby nie narazić się na dodatkowe koszty, związane na przykład z remontem dopiero co zakończonej inwestycji. Z pewnością warto na dach spojrzeć jak na pewną całość, sprawnie działający mechanizm, którego poszczególne części decydują o poprawnym funkcjonowaniu całości. Pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasowały, uzyskamy decydując się na dach z jednej ręki – czyli od jednego producenta.

Odpowiednia jakość produktów

Dach, z racji wielkości i funkcji, jaką pełni, stanowi jedną z newralgicznych części budynku. Dlatego łatwo w jego przypadku mści się oszczędność na jakości użytych materiałów czy nieprawidłowy montaż. Przez dach ucieka do 25% ciepła, co oznacza duże straty energii, które przekładają się na koszty związane z ogrzewaniem. Straty te często powodowane są mostkami termicznymi powstającymi w punktach, w których brakuje odpowiedniego zabezpieczenia. W efekcie ciepło przedostaje się przez przegrodę dachową, poddasze wyziębia się, a rachunki rosną. Odpowiedni materiał izolacyjny skutecznie ogranicza utratę ciepła. Wyprodukowana z pianki poliuretanowej PIR izolacja DivoDamm BRAAS zapewnia efektywną walkę z mostkami termicznymi.

Zwróć uwagę na przejścia

Każde przejście w połaci dachu to zagrożenie rozszczelnienia całego systemu, dlatego jednym z największych wyzwań stojących przed dekarzem są obróbki. Dekarze do obróbki komina, lukarn bądź okien dachowych wykorzystują głównie blachę lub taśmy uszczelniające, takie jak Wakaflex 2 BRAAS, której przewagą jest wyjątkowa elastyczność, trwałość i łatwość montażu, a dekarz nie musi mieć specjalistycznych narzędzi do cięcia i wyginania blachy – duża rozciągliwość w dwóch kierunkach sprawia, że dekarz może sprawnie, szybko i skutecznie wykonać odpowiednie prace. Trwałość i odporność na rozerwania taśmy Wakaflex 2 zapewnia zatopiona w poliizobutylenie siatka aluminiowa. Taśma dostępna jest w kilku wersjach kolorystycznych i doskonale komponuje się z dachówkami płaskimi oraz profilowanymi. Produkt objęty jest 20-letnią gwarancją.

Ważne jest także, aby jakość tak materiału pokryciowego, jak i stosowanych akcesoriów była jak najwyższa. Tylko oryginalne produkty z gwarancją producenta dają bowiem inwestorom pewność, że produkt będzie funkcjonował prawidłowo przez lata i nie będą przyczyną kosztownych remontów dopiero co wybudowanego domu.

 

Zdjęcie: archiwum Monier Braas Sp. z o.o.

 

4.8/5 - (5 votes)

Data publikacji: 9 kwietnia, 2016

Autor:

4.8/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły