Pokrycia dachowe

Budowa dachu – jak oszczędzać z głową!

Nieumiejętne oszczędzanie na budowie domu często mści się nas bezlitośnie. Ale bywa, że nie ma innego wyjścia, gdy środki finansowe się kończą, a prace są nieskończone trudno zachować twarz pokerzysty. Trzeba zacząć liczyć każdy grosz. Niestety tak już jest, że budowa domu zwykle pochłania większe koszty, niż zakładaliśmy na początku. I nie to jest ważne. Najważniejsze jest bowiem to, żeby oszczędzać bezpiecznie. Jak to zrobić, na czym warto oszczędzać, a na czym nie, dowiesz się po przeczytaniu naszego poradnika.

1. Fachowy dekarz – profesjonalizm zawsze w cenie!

Nie warto oszczędzać na wykonawcy, bo płaci się za jego wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Dach zbudowany rękami fachowca na wiele lat uchroni nasz dom przed problemami ze szczelnością. Profesjonalista będzie czuwał nad tym, aby w ramach oszczędności nie zrezygnować z ważnych elementów budowy dachu, zagwarantuje też, że będzie zbudowany zgodnie ze sztuką dekarską.

2. Rzetelna wycena –oszczędność nerwów gwarantowana.

Najdokładniejsza wycena dachu, zawierająca wycenę zarówno pracy dekarza jak i wszystkich materiałów: dachówek, akcesoriów dachowych, koszy, taśm kalenicowych czy klamer do dachówek, pozwoli nam zaplanować wydatki z wyprzedzeniem i ustrzeże nas przed niemiłymi niespodziankami.

3. Prosty Projekt = tańsze wykonanie

Zasada jest prosta: im mniej skomplikowana połać, tym mniej zapłacimy za materiały i za wykonawstwo. W tym wypadku wybór dwuspadowego dachu to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania, może nawet lepsza niż lokata w banku. Z jednym zastrzeżeniem: należy o tym pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy – na zaawansowanym etapie zmiany projektu mogą być niemożliwe do realizacji.

4. Dachówka betonowa jest tańsza.

Koszty budowy dachu możemy bezpiecznie obniżyć na dachówce. Dachówka ceramiczna jest droższa od betonowej. Różnica ta w dużej mierze wynika ze specyfiki produkcji – a nie z jakości. Dachówki betonowe są tak samo trwałe i wytrzymałe jak ceramiczne, a ponadto zapewniają dużo lepsze zabezpieczenie akustyczne.

5. Za kolor zapłacisz dodatkowo!

Cena dachu wzrośnie, jeśli zażyczymy sobie wymyślny kolor połaci. Choć różnice cenowe nie są zwykle duże, to przy dużych powierzchniach mogą mieć znaczenie. Najtańsze barwy to ceglane i miedziane. Warto więc zastanowić się czy jest sens dopłacać za kolor. I, jeśli projekt zagospodarowania terenu, na jakim budujemy dom, nie narzuca konkretnej barwy warto wybrać tańszą opcję.

6. Nie oszczędzaj na materiałach budowlanych

Aby dach służył nam przez wiele lat nie warto oszczędzać na wysokiej jakości materiałach budowlanych. Czy mamy do czynienia z kluczowymi produktami, takimi jak membrana dachowa czy tylko z akcesoriami naprawdę warto kupić te najlepsze. Zdarza się często, że to właśnie akcesoria mają kolosalny wpływ na dwie najważniejsze cechy prawidłowo zbudowanego dachu : wentylację oraz szczelność, a ma to przecież decydujący wpływ na komfort mieszkania. Konsekwencją oszczędzania na tych elementach mogą być groźne usterki i kosztowne remonty.

7. Akcesoria dachowe – istotny szczegół

Kominki wentylacyjne, przejścia antenowe, zabezpieczenia przeciwśniegowe czy stopnie i ławy kominiarskie to tylko niektóre z elementów, które należy uwzględnić w kosztorysie. Co prawda nie wszystkie są obowiązkowe, ale z doświadczenia wiemy, że nie warto z nich rezygnować.

8. Nadmierne oszczędzanie nie zawsze wskazane

Mech na dachu, przeciekanie czy też wilgoć, kosztowne poprawki i remonty pokrycia – to zaledwie namiastka przykrych skutków oszczędzania na jakości materiałów i wykonawstwa. Pamiętajmy, że inwestycja w dach jest wieloletnia. Lepiej zaoszczędzić na meblach niż na elementach stałych, trudnych do wymiany w trakcie mieszkania.
Bądź rozważny i nie daj się zwieść pozorom. W końcu ty, tu rządzisz!

ASZ

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 29 sierpnia, 2013

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły