Budownictwo tradycyjne

Budowa domu od a do z – jak przebiega?

Budowa domu od A do Z wiąże się z koniecznością załatwienia formalności. Zgłoszenie budowy i przebieg prac są sprawą skomplikowaną. Inwestor może zamieszkać we własnym domu po zakończeniu budowy, gdy zostanie przeprowadzona inwentaryzacja powykonawcza przez geodetę.

Jak rozpocząć budowę domu?

Zakup działki budowlanej jest bardzo ważny, ale warto wcześniej zlecić badanie geotechniczne. Trzeba sprawdzić co kryje ziemia. Nigdy nie wiadomo, co było wcześniej w danym miejscu. Lokalizacja działki jest ważna, bo jeśli znajdowały się na niej torfowiska czy rozlewiska rzeczne, analiza to wykaże. Dzięki wynikom można uniknąć w przyszłości problemów, z osiadaniem budynku, pękaniem ścian i zalewaniem piwnic. Ważne są oczywiście położenie działki i powierzchnia zabudowy. Posiadając grunt należy dopełnić szeregu formalności urzędowych i określenia budżetu. Potrzebne są projekt budowlany, kosztorys, zatrudnienie geodety, wykonawcy, kierownika budowy. Dobrym rozwiązaniem jest budowa pod klucz, co pozwala przyspieszyć i ułatwić proces stawiania obiektu. Prace powinny być odpowiednio zaplanowane, by uniknąć stresu podczas całego przedsięwzięcia.

Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Po zakupie działki inwestycja wymaga załatwienia formalności. Do wybudowania nowego domu jest potrzebny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zawiera informacje, dotyczące końcowego wyglądu budowy. Dokument określa wytyczne dotyczące umiejscowienia i wysokości obiektów, wyglądu dojazdów do nieruchomości oraz ukształtowania terenu. Bez niego nie mogą ruszyć prace na placu budowy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego składa się z części graficznej, która dotyczy mapy terenu oraz opisowej z podstawami prawnymi, obowiązującymi w danej gminy lub mieście. Dokument jest podstawą, do ubiegania się o pozwolenie na budowę i można go uzyskać w lokalnym urzędzie, po złożeniu wniosku. Z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest pewien problem, ponieważ czas oczekiwania wynosi niekiedy długie miesiące.

Jak wybrać projekt domu?

Projekt domu można kupić gotowy, co jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ można zobaczyć, jak będzie wyglądała nieruchomość, co przybliża myśl o własnym domu. Dostępne są koncepty dowolnych obiektów o różnej powierzchni. Można przejrzeć projekty domów piętrowych z poddaszem, wolnostojące, parterowe, w zabudowie bliźniaczej. Opcja jest tańsza niż indywidualny projekt domu. Bez wychodzenia z mieszkania można otrzymać wymarzony koncept na budujemy.pl. Znalezienie jednego na miarę potrzeb, nie jest żadnym problemem. Można wybrać projekt domu i skontaktować się z autorem, aby uzyskać pomoc i doradztwo. W projekcie jest ujęta lokalizacja działki, wielkość budynku, materiały do budowy obiektu i pokrycia dachu, rozmieszczenie sieci oraz instalacji wewnętrznych, wykończenie kuchni, salonu oraz innych pomieszczeń. Musi być wykonany zgodnie z przepisami.

Jak rozpocząć budowę domu budowa domu krok po kroku?

Formalności i projekt to dopiero początek. Teraz czas na kolejne etapy budowy domu. Trzeba zatrudnić geodetę, by wykonał pomiary działki i mapę do celów projektowych, na której zaznacza wszystkie pomieszczenia gospodarcze na działce, garaż, podjazd, zieleń. Do budowy domu trzeba wynająć firmę budowlaną. Kiedy trwa budowa domu, teren musi być ogrodzony. Przygotowanie gruntu jest podstawą, by obiekt stanął na równej powierzchni. Wykonywanie robót budowlanych odbywa się sprzętem ciężkim, więc ekipa musi dysponować koparko-ładowarką, walcem oraz innymi potrzebnymi maszynami. Prace ziemne obejmują: wykopy, nasypy, rowy, przygotowanie fundamentów. Przy budowie domu musi być obecny nadzór, co jest obowiązującym wymogiem. Bardzo ważne jest oświadczenie kierownika budowy, odpowiedzialnego za robót. Niezbędnym elementem niemal każdej inwestycji jest dziennik budowy, w którym są zapisywane wszelkie informacje na temat realizowanych czynności. Prowadzenia prac budowlanych odbywa się zgodnie z projektem budowlanym, według którego jest wykonywany stan surowy otwarty. Konstrukcja na tym etapie ma ściany nośne ze stropami oraz dach. Następnie dom przechodzi w stan surowy zamknięty, w którym dochodzą okna i komin.

Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

Budowa domu jednorodzinnego krok pierwszy to formalności, m.in. decyzja o warunkach zabudowy, która jest niezwykle ważna. Przedstawia informacje, czy na danej działce można postawić dom oraz jakie wymagania musi spełniać. Warunki zabudowy są konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę, a następnie do prac ziemnych. Etap stanu surowego nie zostanie rozpoczęty, bez zgody urzędu. Wniosek może złożyć każdy, bez konieczności dysponowania nieruchomością, czyli nie trzeba być właścicielem działki. Wniosek o ustalenie warunków zabudowy może złożyć każdy, nawet nie będąc właścicielem określonej nieruchomości, ponieważ dokument jest wystawiany na cele budowlane oraz przy przekształceniu sposobu użytkowania domu. Zakup działki wcale nie oznacza, że można postawić dowolny dom. Warunki zabudowy określają wielkość budynku, czyli liczbę kondygnacji.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 24 grudnia, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły