Budownictwo drewniane

Budowanie domu w zgodzie z naturą i portfelem

Do Polski wkroczyła świadomość o budowaniu domów energooszczędnych, domów pasywnych czy ekologicznych. Pojęcia te potocznie używane są jako synonimy, pomimo że dzielą je pewne różnice. Niemniej jednak świadomość rośnie, co pozwala z nadzieją spojrzeć w przyszłość przyrody, która nas otacza.

Dlaczego świadoma budowa jest tak ważna?

Nie ma co się oszukiwać, człowiek wpływa negatywnie na środowisko i już teraz odczuwamy konsekwencje. Planując budowę domu np. energooszczędnego, przyczyniamy się do ochrony środowiska, ponieważ będziemy potrzebowali mniej zasobów, aby wygodnie funkcjonować w naszych czterech ścianach.

Niestety budowa domu, który posiada np. energooszczędne profile okienne, ocieplenie czy panele słoneczne jest zdecydowanie droższa od budowy tradycyjnej. Jednak koszt utrzymania takiego budynku jest niższy, przez co wraz z latami koszt inwestycji się zwróci.

A co jeśli chce wyłącznie remontować dom?

Nie każdy ma warunki bądź potrzebę, aby od razu budować dom np. pasywny. Jednak nic straconego. Oczywiście podczas remontu nie zmienimy bryły mieszkania na prostokątną z dachem jednospadowym, jeżeli mamy dom w formie kwadratu i wielospadowy. Jednak możemy skupić się na pozostałych elementach, przez które ucieka nam ciepło.

Co można wymienić w domu, aby stał się bardziej energooszczędny:

  • Sprawdź instalacje — w starszych domach warto przeprowadzić kontrolę m.in. instalacji elektrycznych, grzewczych czy gazowych. W ten sposób możesz odkryć np. spięcie, które nie tylko prowadzi do utraty prądy, ale również może uszkodzić wyposażenie domu.
  • Ociepl dom — warto ocieplić ściany oraz dach budynku np. styropianem.

Podpunktem, który chcemy rozwinąć to okna. Niektórzy ograniczają się wyłącznie do wymiany uszczelek, jednak nie jest to kompleksowe rozwiązanie problemu. Ważny jest współczynnik U, który wskazuje, ile ciepła przenika na zewnątrz przez wybrany materiał. Im mniejsza wartość U, tym więcej ciepła pozostaje wewnątrz budynku.

Profile okienne Elegante mają wskaźnik Uf 0,93 W/m2K (Uf wskazuje, ile energii ucieka przez profil okienny), a dla standardowych profili jest to aż 1,3 W/m2K. Ważny jest również wskaźnik Ug, który dotyczy wartości energii, która przenika na zewnątrz poprzez szkło użyte w oknie. Docelowo warto szukać jak najniższych wartości. Dokładne informacje o profilach Elegante znajdą Państwo pod adresem https://elegante.deceuninck.com/pl/

Oprócz energooszczędności, profile okienne PVC Elegante mają jeszcze jeden atut — powstają w procesie recyklingu. Poprzez zastosowanie tej technologii, znacząco obniża się ingerencja człowieka w naturalne środowisko. Dodatkowo profile te cechują się zwiększoną wytrzymałością na tle konkurencji.

5/5 - (8 votes)

Data publikacji: 30 października, 2019

Autor:

5/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. myśliciel
    środa, 25 grudnia, 2019

    Stojąc przed wyzwaniem budowy nowego domu z pewnością warto wziąć pod uwagę kwestię jego energooszczędności. Większe środki inwestycyjne niewątpliwie zwrócą się po kilku latach jego eksploatacji. Warto również zainwestować podczas remontu istniejącego domu, na polepszenie warunków jego izolacyjności nigdy nie jest za późno.

  2. Marek
    piątek, 7 lutego, 2020

    Budowa nowego domu to duże wyzwanie intelektualne, gdyż trzeba zaplanować to na wiele lat naprzód. Dlatego też warto zainwestować w rozwiązania, które pozwolą nam minimalizować koszty eksploatacji i ułatwią nam życie na co dzień. Energooszczędność i źródła odnawialne to niewątpliwie jeden z pomysłów, które warto zrealizować. Koszt na początku jest nieco wyższy ale z czasem się zwróci, a i my nie jesteśmy do końca zależni od cen i dostawcy. Sam mam już pompę ciepła, teraz czas na fotowoltaikę.

Podobne artykuły