Budowanie magazynów.
Budowa hali magazynowej to zawsze duża i wiążąca inwestycja. Każdy poważny inwestor firmy logistycznej czy produkcyjnej w końcu stanie przed problemem, jakim jest brak miejsca na składowanie towarów. Magazyn to wielkokubaturowy budynek, mieszczący się zazwyczaj w przedziale od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy metrów sześciennych. Dlatego tak ważne jest, aby inwestycja w postaci budowy magazynu była przemyślana.
Jakie są najważniejsze aspekty dotyczące budowy magazynów, a także co powinien wiedzieć inwestor przygotowujący się do tego typu inwestycji?
Koszty budowy magazynu
Pierwszą rzeczą z jaką należy się zapoznać jest ogólny koszt całej inwestycji. Niestety dokładne określenie ceny budowy hali magazynowej nie jest możliwe, kiedy nie znamy szczegółowych danych dotyczących wyposażenia, materiałów, a także usług firmy, której zlecone zostanie zadanie budowy magazynu. Warto jednak wiedzieć co będzie miało wpływ na wzrost i spadek kosztów, a co przyczyni się do wyrównania ostatecznej ceny.
Technologia budownictwa
Bacząc na koszty, ale również na przeznaczenie magazynu, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad materiałem, z którego hala zostanie zbudowana. Do dyspozycji mamy całą gamę tworzyw, które nadają się do produkcji magazynów. Magazyny w zależności od przechowywanych w nich materiałów lub towarów mogą mieć bardzo stabilną konstrukcję, przy czym koszty budowy takiego budynku są stosunkowo wysokie. Szczególnie podczas budowy magazynu w formie murowanej, drewnianej czy stalowej, pamiętać należy o kosztach pozwoleń, adaptacji i samego projektowania oraz budowy.
Budynki tzw. “tymczasowe” nie potrzebują tylu pozwoleń, jednak jak wynika z ich nazwy nie są one stabilne i długotrwałe, przez co nie zapewniają takiej trwałości, a ich odporność na warunki atmosferyczne jest raczej przeciętna. Tego typu hale magazynowe budowane są najczęściej jako wiaty czy namioty i służą do krótkotrwałego przechowywania przedmiotów.
Warunki sanitarne
Niezwykle ważną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest również specyfikacja i warunki sanitarne, które muszą zostać spełnione w pracy w magazynie. Bezpieczeństwo oraz higiena pracy to bardzo ważna kwestia, której nie wolno bagatelizować. Podczas planowania budowy magazynu należy zwrócić uwagę na użyty materiał do ułożenia podłóg i dróg magazynowych, a także rodzaj oświetlenia, czy jakoś urządzeń i pomieszczeń sanitarnych. Magazyn powinien być wybudowany w taki sposób, aby minimalizować zagrożenia wynikające z pracy.
Układ pomieszczeń
Magazyny to obiekty o dużej powierzchni, a więc odległości przemierzane przez pracowników również nie będą małe. Aby w pełni wykorzystać potencjał pracowników, niezbędne jest właściwe ułożenie pomieszczeń biurowych, sanitarnych, a także samej części składowej magazynu. Ułatwiając poruszanie się po obiekcie zyskać można efektywność i szybkość wykonywanej pracy.
Podczas ogromnej inwestycji, jaką niewątpliwie jest budowa hali magazynowej, niezwykle ważne jest zrównoważenie wydatków w taki sposób, aby przeznaczyć pieniądze na rzeczy konieczne, a zminimalizować wydatki tam, gdzie jest to możliwe. Realizacja budowy magazynu to niełatwe zadanie, dlatego wymaga rozsądku, a w wielu sprawach obiektywizmu. Warto zapoznać się ze wszystkimi ofertami i aspektami zanim podejmie się ostateczną decyzję.
My postawiliśmy również na wyposażenie magazynowe od Skladuj24 i dzięki temu praca stała się znacznie prostsza i bardziej wydajna.