Okna dachowe

BUILD FOR LIFE – ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO DLA LEPSZEGO JUTRA

Aby odpowiedzieć na pytanie, co możemy i powinniśmy zrobić, by żyć w bardziej zrównoważony sposób i tym samym przyczynić się do dobrostanu ludzi i planety, w listopadzie firma VELUX zorganizowała cyfrową Konferencję ,,Build for Life”, podczas której zaprezentowała założenia nowej koncepcji zrównoważonych budynków i społeczności.

BUILD FOR LIFE ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO DLA LEPSZEGO JUTRA

Jak wiadomo, firma VELUX już lata temu przyjęła sobie za cel promowanie równoważonego budownictwa. Nie każdy jednak wie, że to właśnie ta firma opracowała  nową koncepcję „Build for Life”, która stanowi nie tylko część strategii zrównoważonego rozwoju marki, ale również wkład producenta w realizację przyjętego przez ONZ Celu 11 – Zrównoważone Miasta i Społeczności.  Na czym polega nowopowstała koncepcja? Co powinniśmy zrobić, by żyło nam się lepiej? W jaki sposób projektować i budować, by zapewnić dobrostan ludziom i całej planecie?

Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania zostały udzielone podczas multidyscyplinarnej konferencji w dwóch blokach tematycznych: Kompas dla budownictwa i Sympozjum o Świetle Dziennym, która odbyła się w listopadzie 2021 roku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 ekspertów z całego świata, w tym: naukowców, architektów, inżynierów, planistów i innych profesjonalistów z branży, którym zależy na przyspieszeniu rozwoju zdrowszych i bardziej zrównoważonych strategii budowlanych.

BUILD FOR LIFE ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO DLA LEPSZEGO JUTRA

Build for Life – założenia koncepcji

Build form Life, to inicjatywa Grupy VELUX, stworzona po to, by pomóc społeczeństwu i planecie zapewnić jak najlepsze samopoczucie poprzez projektowanie zrównoważonych budynków. Koncepcja zakłada, że dotychczasowe i obecne budownictwo wywiera olbrzymi wpływ nie tylko na społeczeństwo, ale również ekosystemy, od których chcąc nie chcąc jesteśmy zależni. Dlatego, w celu rozwoju zdrowszych  i bardziej zrównoważonych strategii budowlanych na całym świecie, Build for Life, nie tylko proponuje nowatorskie podejście do budownictwa mieszkalnego, ale przede wszystkim zapewnia wszystkim grupom zawodowo związanym z branżą budowlaną, innowacyjne rozwiązania i konkretne wskazówki, ułatwiające sprostanie wyzwaniom i problemom, przed którymi stoimy.

BUILD FOR LIFE ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO DLA LEPSZEGO JUTRA

Build for Life – sprostać wyzwaniom

Koncepcja Build for Life uwzględnia kilka kluczowych obszarów, na które w sposób szczególny powinniśmy zwrócić uwagę. Jak twierdzi Jacek Siwiński, prezes Grupy VELUX Polska: ,,Zrównoważone budynki powinny uwzględniać zarówno zdrowie ludzi, jak i dobro całej planety. Aby tak się stało, musimy zmienić sposób myślenia i życia. Dlatego warto zainspirować się nową koncepcją Build for Life i zacząć działać.”

Środowisko

Według wyników badań obecnie budynki odpowiadają za około 39% globalnej emisji CO2, a 40% społeczeństwa wymaga nowych miejsc zamieszkania. Dzięki kompleksowej ocenie cyklu życia budynku, która proponuje Build for Life oraz zastosowaniu wysokiej jakości materiałów o niewielkiej szkodliwości dla środowiska, będzie możliwe zaspokojenie potrzeby na zwiększoną liczbę mieszkań bez ryzyka negatywnych skutków dla naturalnych zasobów Ziemi.

Zdrowie

Mimo że większość życia (aż 90%) spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, nie przykładamy zbytniej uwagi do jakości powietrza w ich wnętrzach. W większości krajów istnieją regulacje dotyczące jakości powietrza zewnętrznego, ale jednocześnie znaczna część z nich nie ma standardów związanych z dbaniem o jakość powietrza wewnątrz budynków. Tymczasem, za sprawą zrównoważonego budownictwa, które wykorzystuje prozdrowotne materiały, powstają budynki, w których wnętrzach panuje znacznie lepszy dla naszego zdrowia i samopoczucia klimat.

Dostępność do zrównoważonych budynków mieszkalnych

Zgodnie z założeniami Build for Life, jak największa część światowej populacji powinna mieć dostępność do zrównoważonych budynków. Stały i znaczący wzrost cen nieruchomości, jaki obserwuje się w ciągu ostatnich lat na całym świecie, przyczynił  się do ograniczenia liczby osób, mogących sobie pozwolić na zakup mieszkania. Dlatego też koncepcja, zakłada stworzenie takiego środowiska budowlanego, które będzie dostępne dla wszystkich tych, którzy dotychczas nie mogli sobie pozwolić na kupno mieszkania. Stanie się tak dzięki:

– przystępności cenowej

– współdzieleniu powierzchni mieszkaniowej

– nowatorskim modelom biznesowym.

Uczestniczenie w życiu społeczności

Koncepcja Buid for Life zwraca szczególną uwagę na komfort psychiczny i dobry stan zdrowia oraz samopoczucie całej społeczności. Dzięki inwestycjom budowanym wg tej koncepcji, które sprzyjają uczestniczeniu mieszkańców w życiu społeczności, dotychczas odczuwany niepokój, stres i samotność, zostaną zastąpione poczuciem bezpieczeństwa i tożsamości, poprawiając tym samym samopoczucie zarówno jednostek, jak i całej wspólnoty.

Wzorzec kompasu

Koncepcja Buid for Life uwzględnia również Wzorzec Kompasu, który powstał przy współpracy architektów firmy EFFEKT, firmą LeaderLab, inżynierami firmy MOE oraz Grupą VELUX. Jego głównym celem jest zachęcenie do dialogu, współpracy, a także używania przez architektów, inżynierów i budowniczych nowych ram projektowania, a następnie wznoszenia zdrowszych budynków, łączących ludzi i planetę. Wzorzec został opracowany jako platforma partnerska i przedstawia siedem kluczowych w procesie budowy czynników, do których należą: elastyczność, jakość, zdrowie, środowisko, społeczność, lokalność oraz cena.

BUILD FOR LIFE ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO DLA LEPSZEGO JUTRA

Przykład LivingPlaces

W celu zaprezentowania procesu projektowania i wznoszenia zrównoważonych budynków Grupa VELUX ze swoimi partnerami (architektami firmy EFFEKT oraz inżynierami firmy MOE), opracowała pięć, prostych do zastosowania w praktyce zasad:

– zdrowie
– współdzielenie
– skalowalność
– adaptacyjność
– prostota.

Pierwszy, pokazowy projekt ukazujący, jak koncepcja Build for Life może wyglądać w praktyce, powstanie już w 2023 roku w centrum Kopenhagi (w Jernbanebyen). Ma zostać wybudowany na terenie dawnych warsztatów kolejowych, jako efekt współpracy myślących podobnie liderów zmian w środowisku budowlanym: architektów firmy EFFEKT, inżynierów firmy MOE,  kontrahentów firmy Enemaerke& Petersen oraz Grupą VELUX.

Build for Life on-line

Dla wszystkich zainteresowanych garścią wiedzy, informacji i inspiracji, znaczna część wykładów, jest dostępna na platformie VIMEO. Szczerze zachęcamy do wysłuchania prelekcji ekspertów: https://vimeo.com/veluxbuildforlife


Data publikacji: 30 stycznia, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły