Okna dachowe

By ciepło nie uciekało – energooszczędne okna dachowe

Okna dachowe jeszcze do niedawna nie cieszyły się opinią okien energooszczędnych. Jednak w pogoni za zachowaniem w domach jak największej ilości ciepła i one się zmieniły. Okna dachowe teraz tak samo chronią dom przed stratami ciepła, jak okna tradycyjne.

Energooszczędne okna dachowe, a właściwie miejsce ich montażu, sprawiają, że do pomieszczeń wpada przez nie więcej światła niż przez okna tradycyjne. Jeśli więcej światła – to zazwyczaj więcej także promieni słonecznych. Dlatego, decydując się na montaż okien dachowych, warto przypomnieć sobie, że światło słoneczne wpadające do pomieszczeń przez okna dachowe jest najczystszym i najbardziej ekonomicznym źródłem energii.

Zyski ciepła pozyskiwanego w tak naturalny sposób przez okna połaciowe są znaczące – minimum to około 10%. Najwięcej energii cieplnej trafia do pomieszczeń oświetlonych oknami usytuowanymi od południa i zamontowanymi w dachu o kącie nachylenia 45°. Od południowej strony budynku światło dociera do wnętrz przez najdłuższą część dnia i jest najintensywniejsze. Najtrudniej o pozytywny bilans energetyczny od północy – światła, a przede wszystkim słońca wpada tam najmniej. Dlatego zaleca się, by powierzchnia okien stanowiła w pomieszczeniach zlokalizowanych od południa co najmniej 20% powierzchni podłogi, a od północy tylko 10%. W usytuowanych od wschodu i zachodu okna powinny zajmować 10-20% powierzchni podłogi, w zależności od funkcji, jaką pełni pomieszczenie.

Fot. 1. Pakiet szybowy U8 Fakro. energooszczędne okna dachowe

Fot. 1. Pakiet szybowy U8 Fakro.

Typy energooszczędnych okien dachowych

Przez okno – nawet to o najlepszych parametrach cieplnych – ucieka więcej ciepła niż przez ściany i dach. Współczynnik przenikania ciepła U dla okien wynosi od 1,0 do 1,4 W/(m²·K), dla ścian – 0,18 – 0,3 W/(m²·K).

Ponieważ energooszczędne okna dachowe dają więcej światła niż elewacyjne, ich powierzchnia może być mniejsza, a więc mniejsza jest również powierzchnia przegród zewnętrznych, przez które ucieka ciepło. Nawet przy użyciu standardowych okien połaciowych można osiągnąć pozytywny bilans energetyczny.

W naszym klimacie powinniśmy dobierać parametry termiczne okna w zależności od ich usytuowania wobec stron świata. Przeprowadzony wg tych kryteriów dobór ma kluczowe znaczenie dla bilansu energetycznego budynku. Na południowej elewacji (lub połaci dachu) najlepsze efekty osiągnie się montując okna z szybą o parametrach U = 1,1 W/(m²·K) i g = 0,6, od północy lepiej wykorzystać okna o parametrach U = 0,5 W/(m²·K) i g = 0,45.

Najnowocześniejsze energooszczędne okna dachowe mają współczynniki przenikania ciepła U na poziomie 0,5 – 0,68 W/(m²·K). To okna drewniane o szerokich ramach i pakietach szybowych dwu- lub trójkomorowych. Na termoizolacyjność okien wpływa też mocno ich szczelność. Dlatego po zamknięciu skrzydła okien energooszczędnych ryglują się w dwóch bokach ościeżnicy. Zapewnia to wysoką szczelność termiczną (oraz akustyczną, która dzięki temu może osiągać aż 38 dB).

Dzięki oknom energooszczędnym łatwiej domowi zapewnić szczelność termiczną, co jest szczególnie ważne w przypadku budynków pasywnych.

Fot. 2. Okno z oszkleniem dwukomorowym. energooszczędne okna dachowe

Fot. 2. Okno z oszkleniem dwukomorowym.

Okno dachowe, typ energooszczędny

Jego pakiet szybowy powinien składać się z trzech tafli szkła i dwóch komór wypełnionych kryptonem lub innym gazem szlachetnym. Współczynnik izolacyjności termicznej U takiego okna to co najwyżej 0,5 W/(m²·K), natomiast U dla całego okna – 1,0 W/(m²·K). Wewnętrzna szyba okna energooszczędnego powinna być pokryta powłoką niskoemisyjną, która odbija promieniowanie cieplne, na przykład emitowane przez grzejniki w domu. To zapobiega wychładzaniu poddasza w zimie, a przegrzewaniu w lecie. Zastosowanie takiej szyby (mają ją np. okna GGL 3065 i GGU 0065 firmy Velux) pozwala na zredukowanie strat ciepła przez okna o 25%.

Energooszczędne okna dachowe, typ pasywny

Jego pakiet szybowy powinien składać się z czterech tafli szkła i trzech komór wypełnionych kryptonem lub innym gazem szlachetnym. Współczynnik U całego okna tego typu (np. okna GGL 306265 firmy Velux) wynosi 0,77 W/(m²·K). W tym konkretnym przypadku na zewnątrz okna zainstalowano dodatkową szybę grubości 8 mm. W środku pakietu zastosowano szybę z powłoką niskoemisyjną. Oko typu pasywnego rekomendowane jest do budynków pasywnych i energooszczędnych, pozwala zredukować straty ciepła aż o 45%!

Fot. 3. Okno z oszkleniem trójkomorowym. energooszczędne okna dachowe

Fot. 3. Okno z oszkleniem trójkomorowym.

Wśród okien energooszczędnych wyróżnia się model FTT U8 firmy Fakro. Jego współczynnik przenikania ciepła U jest wyjątkowo niski, a więc bardzo korzystny i wynosi 0,58 W/(m²·K). Jego trójkomorowy pakiet szybowy ma współczynnik Ug = 0,3 W/(m²·K), czyli tyle, ile przepisy wymagają od zewnętrznych ścian budynku. Okno montowane jest wraz ze specjalnym kołnierzem uszczelniającym Thermo.

Tajemnice budowy energooszczędnych okien połaciowych

Rama

Ramy energooszczędnych okien połaciowych są zazwyczaj szersze niż standardowe. Wykonuje się je z profili drewnianych, najczęściej z klejonki sosnowej impregnowanej ciśnieniowo, wykończonej lakierem akrylowym albo z PCW (profile trójkomorowe).

Szyba

Energooszczędne okna dachowe wyposażone są z reguły w trójszybowy pakiet połączony ciepłą ramką dystansową. Taka szyba charakteryzuje się izolacyjnością cieplną na poziomie U = 0,5 W/(m²·K). Najcieplejsze szyby zbudowane są aż z czterech tafli szkła hartowanego typu Thermofloat o grubości 4 mm każda. Taki zestaw jest hermetycznie wypełniony gazem szlachetnym, na przykład kryptonem. Współczynnik przenikania ciepła U najlepszych szyb może wynosić nawet 0,3 W/(m²·K).

Uszczelki

Niezmiernie ważnym elementem energooszczędnego okna dachowego są uszczelki. Najcieplejsze okna mają poczwórny system uszczelek, które zapobiegają tworzeniu się mostków termicznych na styku skrzydła i ościeżnicy. Uszczelki wykonane są z wysokiej jakości gumy na bazie kauczuku. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi około 0,7 W/(m²·K), a nawet 0,58 W/(m²·K), co umożliwia montaż w bardzo wymagających domach pasywnych.

Fot. 4. Kołnierz z dodatkową termoizolacją EHV-AT Thermo. energooszczędne okna dachowe

Fot. 4. Kołnierz z dodatkową termoizolacją EHV-AT Thermo.

Wysokiej jakości części składowe, z których zbudowane jest okno energooszczędne oraz ich umiejętne połączenie, oprócz walorów termoizolacyjnych mają jeszcze jedną zaletę – wysoką izolacyjność akustyczną, która w  przypadku okien dachowych ma szczególne znaczenie, tłumią one bowiem odgłosy padającego deszczu lub gradu. Dobre okna tłumią hałas na poziomie 38, a nawet 40 dB.

Ciepły montaż – energooszczędne okna dachowe

Nawet okno o najwspanialszych parametrach termoizolacyjnych, gdy zostanie zamontowane nieprawidłowo i niedokładnie, będzie w efekcie najsłabszym punktem domu, jeśli chodzi o izolacyjność termiczną. To dookoła okna najczęściej powstają mostki cieplne oraz nieszczelności związane z przenikaniem wiatru, wilgoci i niechcianych dźwięków. Aby więc w pełni wykorzystać bardzo dobre parametry energooszczędnego okna dachowego, jego montaż trzeba powierzyć specjalistom, na przykład ekipom polecanym przez producentów.

Większość okien dachowych oferowana jest wraz z zestawem elementów, które nie tylko uproszczają prace montażowe, ale też gwarantują szczelność i trwałość połączeń. Do nich zalicza się przede wszystkim kołnierz uszczelniający. Jego wielkość zawsze jest dopasowana do rozmiarów okna oraz rodzaju pokrycia – głównie wysokości profilu. Można wybrać kołnierz z przyklejonym od wewnątrz elastycznym materiałem ociepleniowym, który szczelnie przylega do ościeżnicy.

Niezwykle ważnym elementem wpływającym na termoizolacyjność okna jest prawidłowe wykonanie izolacji termicznej wokół niego. W 3-4-centymetrowej szczelinie pomiędzy krokwią a ościeżnicą umieszcza się ocieplenie. Powinno ono szczelnie wypełniać pustą przestrzeń, więc najlepiej użyć materiałów, które z łatwością dopasują się do wolnej przestrzeni.

Dodatki, które chronią ciepło

Do energooszczędnych okien dachowych warto dokupić akcesoria, które dodatkowo wspomogą je w zatrzymywaniu ciepła. To rolety zewnętrzne lub markizy. Rolety i markizy latem będą chronić poddasze przed nadmiernym przegrzaniem. Zimą zamknięte na noc rolety zatrzymają ciepło w pomieszczeniach – zmniejszając jego straty o blisko 20%.

Przesłony zewnętrzne zapewniają ochronę przed słońcem nawet osiem razy większą niż rolety wewnętrzne. Dodatkowo chronią przed hałasem w czasie deszczu, gdyż tłumią odgłos spadających kropel. Ich zaletą jest też to, iż dodatkowo utrudniają ewentualne włamanie.

4.9/5 - (64 votes)

Data publikacji: 18 marca, 2014

Autor:

4.9/5 - (64 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. bogduś
    piątek, 3 listopada, 2017

    Wiadomo od dawna, że okna stanowią element budynku przez który ucieka najwięcej ciepła w zimie, ale równocześnie w lecie przy silnym nasłonecznieniu, stanowią one element sprzyjający przegrzaniu pomieszczenia. Jak wynika z artykułu, nowoczesne okna (wieloszybowe, z wypełnionymi przestrzeniami gazem). mogą zmniejszyć tę dokuczliwość. Warto to dokładnie przeanalizować montując okna na poddaszach.

  2. Czester
    sobota, 4 listopada, 2017

    Artykuł namieszał mi troszkę w głowie, ale z drugiej strony okna w dachu są eleganckim wykończeniem całego pokrycia. Różnego rodzaju szyby, grubsze, cieńsze powlekane materiałami zmniejszającymi ucieczkę ciepła – dużo tego. O cenie jednak nikt nie mówi. Artykuł bardzo “naświetla” tematykę energooszczędności, i teraz dylemat: czy dobre okna, czy prosty dach bez okien.

  3. GMaciej
    sobota, 4 listopada, 2017

    Dobry artykuł, sporo ciekawych informacji teraz o wiele łatwiej można dobrać odpowiednie okna energooszczędne dla siebie.

  4. kasia_kz
    sobota, 4 listopada, 2017

    Chcę zamontować okno na poddaszu i zastanawiam się jakie wybrać. Może ktoś doradzić rodzaj termoizolacji do okien dachowych?

  5. Marcinek
    sobota, 4 listopada, 2017

    Okna dachowe są popularne, zwłaszcza gdy ktoś posiada poddasze. Warto mieć naturalne światło i ciepło, które wpada przez szybę. Latem miło otworzyć takie okno i mieć powiew powietrza. Warto przeczytać porady przed udaniem się do firmy sprzedającej i montującej okna energooszczędne.

  6. Ania M.
    sobota, 4 listopada, 2017

    Dobrze, że w końcu docenia się takie rozwiązania. Nie tylko lepsze dla portfela, ale i dla naszej planety.

  7. ola123
    niedziela, 5 listopada, 2017

    Bardzo przydatny arykuł. Są w nim zawarte najważniejsze informację.

  8. robert.sawosz
    czwartek, 8 lutego, 2018

    Pamiętam czasy wymiany zwykłych okien na plastikowe. Niesamowite jak, od tamtego czasu, technika poszła do przodu.

  9. inka
    czwartek, 15 lutego, 2018

    Jakoś nigdy nie miałam przekonania do okien dachowych. Budując ostatnio dom postawiłam na lukarnę. Jednak może takie energooszczędne okno dachowe byłoby lepszym rozwiązaniem?

  10. ewka
    piątek, 16 lutego, 2018

    Zaciekawiła mnie informacja o szybie, która odbija ciepło emitowane przez grzejniki, co zapobiega jego utracie przez okna. Jest to istotna informacja, która ułatwi wybór odpowiednich okien.

  11. PRZYJACIEL
    piątek, 16 lutego, 2018

    W dobie oszczędzania i technik zajmującymi się odzyskiwaniem i zatrzymywaniem energii takie okna to chyba teraz podstawa w nowych domach, szkoda że wcześniej ich nie było…. Najważniejszy jak dla mnie problem, który został poruszony w artykule….na który trzeba zwrócić uwagę i polecam wszystkim laikom to prawidłowy i dokładny montaż takiego okna…bo bez tego faktycznie najlepsze energooszczędne okno nie spełni swojej roli.

  12. kaja984
    wtorek, 20 lutego, 2018

    Artykuł bardzo interesujący jednak chciałabym jeszcze dodać do niego, że aby takie okno nawet najlepsze i najdroższe spełniło swoje wymagania należy postarać się o naprawdę dobry dach, gdyż mijało by się z celem kupowanie energooszczędnych okien o wysokiej izolacji cieplnej do dachu słabo izolowanego. Zauważę jeszcze, że okno nawet połaciowe 4 szybowe jest stosunkowo drogie a swoją rolę najlepiej spełni w domach z wysokim wpółczynnikiem termicznym z pompami ciepła itp.

  13. krispup
    poniedziałek, 26 lutego, 2018

    Za kilka miesięcy zaczynam budowę domu energooszczędnego, dlatego artykuł ten bardzo mi pomógł wyjaśnić kwestie związane z wyborem odpowiednich okien dachowych. Najbardziej zaintrygowało mnie to, że okna typu pasywnego pozwalają zredukować straty ciepła aż o 45%! Poza tym okna te tłumią hałas na poziomie 38, a nawet 40 dB… coś rewelacyjnego!

  14. kikula
    piątek, 2 marca, 2018

    Ciekawy fragment o oknach energooszczędnych – to temat na czasie. Fakro jest chyba jednym z największych producentów okien dachowych i cieszy się dobra opinią – jak widać nie bez powodu. Ciekawa jestem, jak dodatkowe akcesoria pomagają chronić przed hałasem w czasie deszczu – kiedyś byłam w pewnym biurze, gdzie odgłos kapiących kropli był mocno słyszalny w całym pomieszczeniu. Jeśli bym potrzebowała okien dachowych na pewno bym rozważyła zakup energooszczędnych okien firmy Fakro wraz z dodatkowymi akcesoriami.

  15. ciepłolubny
    piątek, 6 kwietnia, 2018

    Na energooszczędność okna dachowego mają wpływ jak widać zestaw szyb o niskim współczynniku przenikania z przestrzeniami wypełnionymi gazem, solidna rama okienna, oraz jej dokładne uszczelnienie w dachu. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na profesjonalny montaż okna, który niewątpliwie ma duży wpływ na szczelność. Te elementy zabezpieczą przed ucieczką ciepła z pomieszczenia. Nie można również zapomnieć o roletach, które w lecie zapobiegną przegrzaniu pomieszczenia.

  16. Kamil
    piątek, 6 kwietnia, 2018

    Okna dachowe to znakomite rozwiązanie by mieć doświetlone poddasze, prawidłowo zainstalowane chronią przed utrata ciepła, dają nam wiele ciepła słonecznego, chronią przed wilgocią i zalaniem. Nowoczesne okna również wzbogacają architekturę domów, poddaszy.

  17. Stefek
    piątek, 6 kwietnia, 2018

    Dzisiejsze okna dachowe spełniają wysokie normy energetyczne, zawierają wiele różnych technologii i nowinek. Nie wypuszczają ciepła z poddasza na zewnątrz, a jednocześnie idealnie przepuszczają światło słoneczne, które dogrzewa poddasze. Największymi i najlepszymi producentami takich okien dachowych na rynku jest chyba Velux i Fakro. Gdybym dziś kładł dach z pewnością zajrzałbym do ich oferty.

  18. Czerstwy
    niedziela, 8 kwietnia, 2018

    Dzisiejsze okna to niemal sifi do okien sprzed lat. Są energooszczędne, o niskiej przepuszczalność, z powłokami wszelkiego rodzaju, wypełnienia gazowe pakietów okiennych. Na rynku jest w czym wybierać. Technologie produkcji okien, zawrotnym tempie się rozwinęły, oczywiście z korzyścią dla nas.

Podobne artykuły