Elektronarzędzia

Cechy dobrej wkrętarki akumulatorowej

Wkrętarka akumulatorowa to niezbędne narzędzie każdego dekarza. Jest mała, poręczna, a przede wszystkim nie wymaga zewnętrznego zasilania. Na jakie parametry musimy zwrócić uwagę, by wybrać właściwy model? Komu przyda się wiertarko-wkrętarka?

Czego oczekujesz od wkrętarki?

Każda wkrętarka akumulatorowa będzie kompaktowa, funkcjonalna i pomocna przy pracy w trudno dostępnych miejscach. Jednak na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, które znacząco różnią się ceną. Jak w takim razie wybrać narzędzie dla profesjonalistów? Przede wszystkim należy sprecyzować, do czego będzie używana wybrana wkrętarka. Jeśli zależy nam na wierceniu otworów w murach lub innych ciężkich pracach, możemy od razu odrzucić modele przeznaczone do domowego użytku lub dla majsterkowiczów.

Jeżeli zależy nam na modelu wysokiej jakości, zwróćmy również uwagę na precyzję wykonania urządzenia. Sprawdźmy, jak wybrany model leży nam w ręce, czy jest wygodny. Jeśli będziemy używać wkrętarki bardzo często i to przez długie godziny, to narzędzie musi być ergonomiczne.

Kolejną ważną kwestią są dodatkowe funkcje i akcesoria. Zastanówmy się, czy potrzebujemy dodatkowego akumulatora (jest przydatny, jeśli pracujemy wiele godzin), wbudowanej lampki podświetlającej obrabiany materiał, opcji szybkiego ładowania lub wskaźnika poziomu naładowania baterii. Im więcej dodatkowych funkcji i akcesoriów, tym droższe urządzenie. Skupmy się więc na tym, czego faktycznie potrzebujemy i będziemy na co dzień używać. Przed zakupem warto przejrzeć, jakie modele są aktualnie dostępne na rynku. Można je kupić w dobrej cenie np. w sklepie Jula https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/wkretarki/wkretarki-akumulatorowe/.

Najważniejsze parametry wkrętarki akumulatorowej

Wybierając narzędzie dla siebie, zwróćmy uwagę przede wszystkim na moc, napięcie, moment obrotowy, pojemność oraz rodzaj akumulatora, a także wagę i obudowę wkrętarki. Na rynku znajdziemy modele o napięciu od 3,6 V do 18 V (lub nawet więcej). Jeżeli będziemy używać wkrętarki podczas prac dekarskich, najlepsze będą dla nas modele o napięciu od 18 V w górę. Pamiętajmy, że napięcie wpływa na moc urządzenia. Im większa moc wkrętarki tym, wolniej będzie się przegrzewać przy długiej pracy i poradzi sobie z twardszymi materiałami. Wraz ze wzrostem mocy rośnie cena urządzenia. Niestety, jeżeli zależy nam na profesjonalnym sprzęcie, musimy w niego zainwestować.

Kolejnym ważnym parametrem jest moment obrotowy (Nm). Służy on do określania, z jaką siłą będą wkręcane śruby i jak głęboko zostaną osadzone. Producent może podać dwie różne wartości w zależności od obrabianego materiału. Dla miękkich materiałów moment obrotowy rośnie równomiernie wraz z głębokością wkręcanego wkrętu (tzw. wkręcanie miękkie). Za to w przypadku twardych materiałów moment obrotowy rośnie bardzo wolno, by w końcowej fazie gwałtownie się zwiększyć (tzw. wkręcanie twarde).

Zwróćmy również uwagę na pojemność oraz rodzaj akumulatora. Ważny jest dla nas czas pracy na jednym ładowaniu (im dłuższy, tym lepszy) oraz czas ładowania (im krótszy, tym lepszy). W specyfikacji sprawdźmy, ile amperogodzin (Ah) posiada wybrany przez nas model. Kolejną sprawą jest rodzaj baterii. Wkrętarki dobrej jakości mają zwykle wbudowane akumulatory litowo-jonowe. Tego rodzaju baterię są dość drogie, jednak ich zalety przewyższają tę wadę. Są niewielkie, bardzo szybko się ładują i nie wykazują tzw. efektu pamięci, powodującego zmniejszenie pojemności ogniw. Niekiedy możemy natknąć się na akumulatory niklowo-kadmowe. Są one dość duże, wykazują efekt pamięci i na dodatek zawierają szkodliwe metale ciężkie. Ich zaletami jest niska cena oraz dość długi czas rozładowywania. Poszukując wkrętarki do codziennej pracy, zdecydujmy się na narzędzie z akumulatorem litowo-jonowym. Zapłacimy więcej, ale bateria będzie nam lepiej służyć.

Nie zapominajmy też o wadze urządzenia i obudowie. Przede wszystkim stawiajmy na materiały dobrej jakości i solidną konstrukcję. Dopiero potem zwróćmy uwagę na wagę urządzenia. Przy długiej pracy zbyt ciężkie narzędzie mocno obciąża rękę. Jednak nie ma co przedkładać niskiej wagi nad jakość wykonania.

Dla kogo wiertarko-wkrętarka?

Poszukując sprzętu dla siebie, warto rozejrzeć się za wiertarko-wkrętarką. Jest to najpopularniejszy rodzaj wkrętarki akumulatorowej, która pozwala również na wiercenie otworów. W tego typu sprzęcie pierwszy bieg przeznaczony jest do wkręcania. Ma on niewielką prędkość, ale za to duży moment obrotowy. Za to kolejny bieg umożliwia nam wiercenie w różnych materiałach. Wiele wiertarko-wkrętarek jest wyposażona w funkcję regulacji momentu obrotowego. Dzięki temu sami możemy dopasować siłę wkręcania do długości wkrętu i rodzaju materiału. Jeśli przekroczymy moment obrotowy, to sprzęgło przeciążeniowe zatrzyma proces wkręcania i narzędzie nie zostanie uszkodzone.

Wybierając profesjonalne narzędzie (18 V lub więcej) będziemy mieć możliwość wiercenia otworów o średnicy nawet 30 mm (w drewnie) i 13-15 mm (w stali). Jeśli chcemy wiercić w betonie, wybierzmy model udarowy.

4.8/5 - (23 votes)

Data publikacji: 26 kwietnia, 2018

Autor:

4.8/5 - (23 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Andrzej
  wtorek, 29 maja, 2018

  Miałem taka naprawdę dobrą wkrętarkę, ale ktoś mi się włamał do warsztatu i zostawił tylko pudełko po niej. Niestety, ale wkrętarka to jedno z podstawowych narzędzi, jeśli chce się coś robić w domu i wokół niego.

 2. Roberto
  środa, 30 maja, 2018

  Osobiście uważam, że wkrętarki nie powinno się łączyć z wiertarką. Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Najlepiej mieć jedną porządną wiertarkę i jedną porządną wkrętarkę. Prawdziwy facet ma w swoim warsztacie takie narzędzia i może zrobić w domu wszystko albo prawie wszystko samodzielnie bez wzywania fachowców.

 3. Beata
  piątek, 1 czerwca, 2018

  Mój mąż ma niedługo urodziny. Myślicie, że ucieszyłby go widok wkrętarki przewiązanej wstążką?

 4. Rafał
  piątek, 1 czerwca, 2018

  Jeśli Twój mąż lubi majsterkować i jeśli wybierzesz naprawdę dobry rodzaj wkrętarki, to powinien być zadowolony.
  Osobiście uważam, że wiertarko-wkrętarka dobrej jakości to dobry pomysł. Nie uważam, żeby jedno wykluczało drugie.

Podobne artykuły