Akcesoria dachowe

Cementex – jeden produkt do wielu zastosowań

W budownictwie bardzo często zdarza się, że precyzyjnie zdiagnozowane potrzeby zostają rozwiązane za pomocą uważnie dobranych rozwiązań o bardzo wąskim zakresie zastosowania. Takie idealne dopasowanie zapewnia z reguły cały szereg korzyści. Czasem jednak kluczową zaletą jest prostota i uniwersalność, czyli możliwość rozwiązania jak największej liczby zadań jednym produktem. Także w ofercie Siniatu musiały się więc pojawić produkty charakteryzujące się tymi dwoma cechami.

Należy do nich między innymi płyta włóknocementowa Cementex. Składa się z dwóch elementów: włókien celulozowych łączonych spoiwem cementowym. W przeciwieństwie do innych płyt budowlanych jest absolutnie jednorodna w całym swoim przekroju. Nie ma rdzenia i okładzin, których uszkodzenie czy przecięcie dramatycznie zmienia właściwości fizyczne. Nie ma skomplikowanej struktury, czy rozbudowanego składu chemicznego. Ma za to bardzo dobre parametry mechaniczne: wysoką sztywność i twardość – a więc dużą odporność na odkształcenia, a także niezwykłą wytrzymałość. Jest także niemal niewrażliwa na wilgoć – nawet poddawana jej działaniu przez dłuższy czas nie zmienia kształtu ani parametrów fizycznych. Dodać to tego trzeba również wysoką klasę reakcji na ogień (A1 lub A2, s1-d0, płyta niepalna). Ze względu na swoją budowę charakteryzuje się także niezwykle wysoką szczepnością.

Płyta włóknocementowa Cementex

Tyle od strony teoretycznej. Spróbujmy przełożyć to na praktykę. Płyty Cementex oferowane są w wymiarach dostosowanych do modułu systemów suchej zabudowy, czyli 1200×2400 mm i w pięciu grubościach: 3,5, 6, 8 oraz 10 i 12 mm. Dzięki temu zróżnicowaniu nadają się niemal do wszystkich zastosowań budowlanych. Pierwsza z nich ze względu na niewielką grubość i dużą elastyczność nadaje się doskonale chociażby do równania powierzchni, zapewniając cienkie i niezwykle wytrzymałe podłoże pod płytki ceramiczne. Pozostałe grubości mają niezwykle szeroki wachlarz zastosowań – także zewnętrznych i w pomieszczeniach wilgotnych. Mogą być stosowane na ścianach, sufitach i okładzinach. Sprawdzą się jako niezwykle wytrzymałe poszycie ścian działowych. Płyty o grubości 8 mm sprawdzą się doskonale także w wypadku elementu stawiającego zwykle przed budowniczymi niezwykle dużo problemów – podbitkami okapowymi. Ich zastosowanie niezwykle przy tym uprości konstrukcję i pomoże zapobiec błędom wykonawczym. Będą jednak doskonałe także jako płyty elewacyjne.
Mówiąc ogólniej – dzięki swojej uniwersalności płyta Cementex sprawdzi się doskonale na mniejszych budowach oraz wszędzie tam, gdzie zbyt duża ilość dedykowanych rozwiązań systemowych używanych w niewielkiej ilości niesie za sobą komplikacje logistyczne, konieczność nadmiernego rozbudowania przestrzeni magazynowej oraz proporcjonalnie wysokie straty materiałowe. Dzięki wysokim parametrom wytrzymałościowym znacznie zmniejsza się ryzyko uszkodzeń, zarówno w trakcie montażu jak i podczas użytkowania. Prostota montażu, łatwość cięcia i obróbki pozwalają z kolei na osiągnięcie poważnych zysków czasowych.


Data publikacji: 10 grudnia, 2021

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły