Dachówka ceramiczna

Ceramika budowlana – naturalny i energooszczędny wybór |

Ceramiczne materiały budowlane dzięki swoim naturalnym właściwościom i zaletom technicznym, to wybór spełniający oczekiwania inwestorów szukających ekologicznych produktów przyjaznych środowisku. Co więcej klinkier i dachówki ceramiczne są energooszczędne i długowieczne, przez co w dłuższej perspektywie okazują się znacznie ekonomiczniejsze w eksploatacji, a wykonany z nich dom zużywa mniej energii. Długofalowe spojrzenie na inwestycję, jaką jest budowa domu, sprzyja więc budowaniu ekologicznemu oraz energooszczędnemu także w aspekcie ekonomicznym.

Naturalnie z ceramiką

Dachówki ceramiczne, płytki oraz cegły klinkierowe to naturalne i przyjazne ludziom oraz środowisku produkty. Glina, z których są wypalane, jest materiałem w pełni ekologicznym, nie zawierającym chemicznych barwników, metali ani innych sztucznych elementów. Dzięki temu ceramiczne ściany i dach od setek lat zapewniają zdrowy, naturalny mikroklimat w wykonanych z nich budynkach. Ta cecha stała się szczególnie istotna od czasu, kiedy okazało się, jakim zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców jest np. dach pokryty azbestem.

Brak konieczności napraw też jest eko

Elewacja z cegieł bądź płytek klinkierowych, a także dach kryty dachówką ceramiczną są naprawdę długowieczne. Trwałość produktów marki Röben szacowana jest przez ekspertów na 100-150 lat. Ponadto, dzięki wytrzymałości i odporności na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, materiały tej firmy nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Co więcej, niska nasiąkliwość sprawia, że w ceramikę nie wnika na stałe brud, a zanieczyszczenia z dachu i elewacji można po prostu zmyć wodą. To jeden z powodów, dla których materiały te są uważane za ekologiczne – ceramiki nie trzeba malować, uzupełniać ani czyścić, nie zanieczyszcza się więc środowiska chemikaliami, ani nie ponosi dodatkowych nakładów finansowych.

Energooszczędność a termoizolacja

W budynkach mieszkalnych zdecydowanie najwięcej energii (ok. 70 %) zużywa się na ogrzewanie pomieszczeń. Dlatego szczególnym sprzymierzeńcem w walce o niskie rachunki są materiały budowlane i rozwiązania konstrukcyjne, takie jak klinkier, które pozwolą na zatrzymanie ciepła w domu. Dzięki jego wysokiej izolacyjności oszczędza się energię, ponieważ materiał ten ma korzystny współczynnik przewodzenia ciepła. Co więcej, cegła charakteryzuje się dużą akumulacyjnością cieplną, co oznacza, że gromadzi ciepło i długo je utrzymuje.

…i klimatyzacja

Energooszczędność to nie tylko minimalizowanie wydatków na ogrzewanie, ale także stosowanie rozwiązań, które w lecie zapewnią przyjemną temperaturę pomieszczeń i zminimalizują lub całkowicie wyeliminują konieczność włączania klimatyzacji. Należy do nich wykorzystanie materiałów budowlanych, które wolno się nagrzewają, czyli m.in. wszystkich produktów ceramicznych. Warto podkreślić, że oprócz ścian bardzo istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniej temperatury w gorące dni pełni też pokrycie dachowe. Wszystkie lekkie pokrycia łatwo się nagrzewają powodując, że temperatura w pomieszczeniach położonych bezpośrednio pod nimi staje się bardzo wysoka. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli poddasze budynku jest przestrzenią użytkową. W takiej sytuacji zalecane jest wykorzystanie ciężkich pokryć dachowych, np. dachówek ceramicznych, których naturalne właściwości należy wzmocnić poprzez odpowiednio grubą warstwę izolacji, np. wełny mineralnej.

4.9/5 - (33 votes)

Data publikacji: 30 marca, 2020

Autor:

4.9/5 - (33 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Rafał
    sobota, 4 kwietnia, 2020

    ceramiczne materiały może swoje kosztują ale są wyjątkowo długotrwałe, przeżyją kilka pokoleń. dachówki na dachu czy klinkier staje się co raz to bardziej popularne. ceramika to nie to samo co beton, posiada inne właściwości estetyczne i energetyczne, warto to wziąć pod uwagę, jeżeli ktoś chce zrealizować inwestycję na długie lata.

Podobne artykuły