Porady

Chcesz zostać doradcą technicznym? Dlaczego oraz gdzie warto rozwinąć swoją karierę zawodową

Doradca techniczny to bardzo ciekawa profesja, wymagająca połączenia rozległej wiedzy z konkretnej branży z umiejętnościami marketingowca. Wymaga ona zatem zdolności w dwóch odmiennych kierunkach, przez co jest zarówno trudna, jak i interesująca. Doradcy techniczni mogą liczyć na ciekawą pracę i dobre zarobki, jeśli tylko zdecydują związać się z odpowiednią firmą. Jak znaleźć dobrą ofertę? W jaki sposób przygotować się do kariery doradcy technicznego?

Gdzie szukać pracy jako doradca techniczny?

Poszukiwanie pracy stało się w ostatnich latach łatwiejsze dzięki rozwojowi specjalistycznych portali z ogłoszeniami, gdzie oprócz samych ofert można zapoznać się także z opiniami zatrudnionych o danym pracodawcy. Cenioną przez pracowników cechą portalu jest możliwość wystawiania opinii i ocen pracodawcom. Dla firm stanowią one świetne źródło wiedzy o niedociągnięciach, nad którymi warto jeszcze pracować. Dla kandydatów jest to natomiast czytelna informacja o tym, z którą firmą warto związać swoją przyszłość zawodową. Najwłaściwsze będzie zatem odwiedzenie portalu https://www.gowork.pl/opinie/doradcy-techniczni-dla-firm;kat, gdzie wyszukiwanie jest intuicyjne i proste, a opinie o pracodawcach mogą stanowić ważny czynnik decydujący do ubiegania się o posadę.

Kariera doradcy technicznego – na czym polega praca?

Doradca techniczny odpowiada za prezentowanie oferty klientowi, ale pod znacznie szerszym kątem niż w przypadku standardowego doradcy handlowego. Dzieje się tak, ponieważ przedmiotem zainteresowania nie jest typowy, znany wszystkim produkt, ale specjalistyczne rozwiązanie, którego implementacja wymaga rozległej wiedzy.

Go Work

Do zadań doradcy technicznego należy informowanie klienta o ofercie wraz z instrukcją użytkowania produktu. Pomaga on również dobrać najlepsze rozwiązania, poznając specyfikę firmy zainteresowanej produktem czy usługą.

Jego odpowiedzialność nie kończy się na samej sprzedaży. Doradca techniczny ma za zadanie opiekować się klientem także w okresie po dokonaniu zakupu. Będzie on też współodpowiedzialny za rozpatrywanie reklamacji czy za instruowanie klientów w zakresie bieżącego użytkowania produktu, w tym za instalowanie i wdrażanie aktualizacji i nowych funkcjonalności.

Rozwój w doradztwie technicznym – jak wyglądają możliwości zawodowe?

Aby móc doradzać klientom w zakresie jakiegoś rozwiązania, trzeba najpierw samemu doskonale je poznać. To dlatego planowanie kariery w charakterze doradztwa technicznego trzeba rozpocząć od specjalizacji w jakiejś dziedzinie. Przede wszystkim w grę wchodzi przemysł i nowe technologie – doradca techniczny może pomóc w wyborze oprogramowania, maszyn albo materiałów dodatkowych.

Kolejnym krokiem jest zatrudnienie się w przedsiębiorstwie z branży. Jeśli szefostwo będzie zadowolone z twoich wyników sprzedażowych, wówczas często możesz liczyć na awans – np. objęcie stanowiska kierowniczego i nadzorowanie prac innych doradców.

Szkolenia i kwalifikacje dla doradców technicznych – kto za nie odpowiada?

Doradca techniczny musi świetnie znać ofertę firmy. Organizowanie szkoleń dla doradców leży w zakresie obowiązków managerów w każdym przedsiębiorstwie. W porozumieniu z działem produkcji czy technicznym powinni oni dostarczać pracownikom bieżącej wiedzy.

Jednocześnie doradca powinien cały czas trzymać rękę na pulsie całej branży. Warto korzystać ze szkoleń i kursów zwiększających kompetencje, a także śledzić specjalistyczne publikacje książkowe, prasowe i internetowe.


Data publikacji: 29 grudnia, 2023

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły