Chroń dach domu przed zdarzeniami losowymi

Chroń dach domu przed zdarzeniami losowymi
Chroń dach domu przed zdarzeniami losowymi 

Dach jako jeden z najważniejszych elementów konstrukcji domu wymaga odpowiedniej ochrony przed zdarzeniami losowymi, które mogą spowodować poważne uszkodzenia. Co trzeba mieć na uwadze przy wyborze ubezpieczenia i o czym pamiętać?

Ubezpieczenie dachu nie funkcjonuje jako samodzielny produkt ubezpieczeniowy. Ochrona dachu możliwa jest jedynie w ramach polisy mieszkaniowej, której zawartość i cenę kształtują rozmaite czynniki. Podstawowe ubezpieczenie zwykle okazuje się niewystarczające, dlatego przy pomocy narzędzia na https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator należy poszukać polisy zawierającej zdarzenia, które w kontekście ochrony dachu mają kluczowe znaczenie.

Skuteczna ochrona dachu – od jakich zdarzeń go ubezpieczyć?

Największe zagrożenie dla dachu stanowią poniższe zdarzenia:

 • zalanie będące skutkiem np. topnienia śniegu,
 • pożar,
 • uderzenie pioruna,
 • gradobicie,
 • huragan,
 • upadek drzew i masztów,
 • dewastacja,
 • stłuczenia.

Część powyższych ryzyk uwzględnia podstawowa polisa, inne natomiast dostępne są jako dodatkowo płatne rozszerzenia. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) jest wyszczególnione, co dokładnie wchodzi w zakres ochrony – przed zawarciem umowy trzeba zapoznać się z tym dokumentem. Warto przy tym pamiętać, że uszkodzenie dachu może doprowadzić do szkód na mieniu ruchomym, dlatego objęcie ochroną wyposażenia domu jest rozsądnym rozwiązaniem.

Czy konstrukcja dachu wpływa na cenę polisy?

Wysokość składki ubezpieczeniowej to wypadkowa wielu przesłanek, jednakże patrząc na to z perspektywy ubezpieczenia dachu, nie sposób nie wspomnieć o jego konstrukcji.

Konstrukcja palna to wyższe ryzyko ubezpieczeniowe, a co za tym idzie – droższa polisa. W przypadku blachy, dachówki i betonu mówi się o konstrukcji niepalnej, a pokrycia takie jak papa, gont bitumiczny, eternit, słoma i gont drewniany kwalifikują konstrukcję jako palną. Bardzo często dach wykonany jest z materiałów palnych i niepalnych, stąd konieczna jest indywidualna ocena stopnia podatności na ogień poszczególnych materiałów.

Dom w budowie a ochrona dachu

Obecność dachu to ważny wymóg stawiany osobom zgłaszającym do ubezpieczenia dom w budowie. Taka polisa ma mocno ograniczony zakres, niemniej jeżeli nieruchomość posiada dach i przy okazji spełnia kilka innych warunków, istnieje opcja wykupienia polisy.

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania za uszkodzenie dachu?

Wypłata odszkodowania za zniszczony lub uszkodzony dach zdeterminowana jest przestrzeganiem zasad określonych w umowie ubezpieczeniowej. W OWU zamieszczony jest katalog wyłączeń odpowiedzialności – czyli zdarzeń, kiedy firma ubezpieczeniowa nie przejmuje finansowej odpowiedzialności za szkodę. Zawartość tego katalogu różni się w zależności od ubezpieczyciela, lecz najczęściej figurują w nim takie zdarzenia jak:

 • brak aktualnych obowiązkowych przeglądów,
 • zaniedbanie w czyszczeniu rynien,
 • brak właściwych zabezpieczeń otworów dachowych,
 • błędy konstrukcyjne,
 • budowa niezgodna z przepisami prawa budowlanego.

Na odszkodowanie nie ma co liczyć także w przypadku szkód spowodowanych umyślnie bądź pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.

Polisa mieszkaniowa skutecznie chroniąca dach (i nie tylko) to polisa trafnie dobrana pod kątem zawartości. Zakres ochrony i kwoty, na które ubezpieczono poszczególne ryzyka, w największej mierze decydują o skuteczności polisy. Sumy gwarantowane powinny odpowiadać realnej wartości mienia zgłaszanego do ubezpieczenia.


Data utworzenia: 03.07.2020


Komentarze

 • Jacek napisał(a):

  Zawsze warto dla spokoju ubezpieczyć nasz dom w tym i dach,należy wybrać sprawdzonego ubezpieczyciela aby być spokojnym gdyby przyszło skorzystać z polisy.Tylko solidna polisa u odpowiedzialnego ubezpieczyciela zapewni nam zwrot kosztów ewentualnej naprawy.

 • Łukasz napisał(a):

  Dach powinien chronić dom przed czynniki naturalnymi zewnętrznymi takimi jak deszcze, huragany, gradobicie ale czasami te siły natury są wyższe niż jego odporność. Ubezpieczenie to kwestia indywidualna, dobrze ocenić jego stan, budowę, materiał, czy warto mieć dodatkową ochronę w postaci ochrony finansowej w razie uszkodzenia.

dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Podobne artykuły