Warsztat

Cięcie plazmą – najlepszy sposób na obróbkę metali? Sprawdzamy!

Pozornie mogłoby się wydawać, że cięcie plazmowe to nowa technologia. Okazuje się jednak, że stosowano ją już w latach 50. ubiegłego wieku! Jednak niezmiennie jest to bardzo popularny sposób obróbki materiału. Czy najlepszy? Na czym polega cięcie plazmą, określane również jako wypalanie plazmowe?

Plazma do metalu — co to takiego?

Aby móc omówić kwestię wycinania plazmowego, trzeba wyjaśnić, czym jest plazma do metalu. Generalnie plazma to materia, składająca się z jonów. Jej cechą charakterystyczną jest zmiana stanu skupienia pod wpływem działania prądu. Właśnie to zjawisko wykorzystuje się w cięciu. Aby było to możliwe, niezbędne są specjalistyczne urządzenia.

Jak przebiega cięcie plazmowe?

Wbrew pozorom działanie plazmy do metalu wcale nie jest szczególnie skomplikowane. Niezbędny jest sprzęt zawierający plazmę i podajnik prądu. Wskutek wzrostu natężenia prądu plazma zmienia stan skupienia. W pierwszej kolejności zmienia barwę, a kiedy natężenie jeszcze bardziej wzrośnie, powstaje łuk plazmowy. Nakierowany na powierzchnię metalu łuk plazmowy powoduje jego przecięcie. Dzieje się to w osłonie gazowej. Do tego wykorzystuje się gaz plazmowy. Cięcie plazmowe można przeprowadzić przy użyciu sprzętu oferowanego przez takie firmy, jak Eckert. To jeden ze sprawdzonych producentów z dużym doświadczeniem.

Jeśli chodzi o gaz wykorzystywany do cięcia plazmowego, jego zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie procesu. Stosuje się różnorodne gazy. Najczęściej jest to po prostu powietrze, jednak bardziej zaawansowane urządzenia wykorzystują: tlen, argon, azot lub mieszankę gazów. Bardzo ważny jest też odpowiedni dobór gazu do materiału. Przykładowo tlen to gaz plazmowy idealny do obróbki stali niskostopowej i niskowęglowej.

Plazma do cięcia metalu — ale jakiego?

Czy cięcie plazmowe to godna polecenia metoda obróbki metalu? Niewątpliwie tak. Jednak czy każdy metal można przeciąć z użyciem plazmy? Niestety nie. Niemniej jednak trzeba przyznać, że zakres materiałów poddających się obróbce plazmowej jest bardzo duży. Zawierają się w nim wszystkie metale przewodzące prąd.

Dlaczego cięcie plazmowe to dobry wybór?

Wyjaśniliśmy już, na czym polega wypalanie plazmowe i jakie materiały można poddawać tego typu obróbce. Jednak dlaczego warto stosować właśnie ciecie plazmowe zamiast dowolnej innej metody obróbki?

Po pierwsze plazma do cięcia metalu to jedna z najszybszych metod obróbki tworzyw. Jak wiadomo, w biznesie czas jest bardzo ważny. Każda zaoszczędzona minuta to większy zysk. Jednocześnie, pomimo szybkiego tempa pracy, jakość obrobionych materiałów jest bardzo dobra. Krawędzie są gładkie, dzięki czemu nie jest konieczna dalsza praca z budulcem.

Plazma do cięcia stali czy innych metali działa bez podgrzewania. Natomiast strefa wpływu ciepła jest bardzo wąska. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, przeprowadzanie zabiegu jest bezpieczne dla operatora. PO drugie zaś, plazma do metalu nie powoduje uszkodzenia obrabianego materiału. Cięcie plazmowe nie niesie za sobą ryzyka jego roztopienia.

Warto również podkreślić, że wbrew pozorom jest to proces stosunkowo tani. Ani zakup sprzętu, ani późniejsza jego eksploatacja nie generują wysokich kosztów. Co więcej, jest to metoda dosyć uniwersalna. Mowa tutaj nie tyle o materiałach możliwych do poddania obróbce, co o ich grubości. Cięcie plazmowe sprawdza się zarówno w przypadku ultra cienkich, jak i bardzo grubych tworzyw metalowych.


Data publikacji: 5 maja, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły