Rolety, żaluzje i markizy

Ciepłe poddasze zimą

Jak wynika z badań opinii zimą Polacy często narzekają na zbyt niską temperaturę w domu. Niedogrzane wnętrza, a także ucieczka nadmiernej ilości ciepła – to problem wielu domowników. Skutecznym i prostym rozwiązaniem może być zastosowanie rolet.

Zły klimat to złe samopoczucie

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie VELUX blisko dwie trzecie Polaków (63 procent) deklaruje, że w ich mieszkaniu występują negatywnie wpływające na ich samopoczucie czynniki związane z klimatem wewnętrznym. Najczęściej wskazywanym czynnikiem jest zbyt niska temperatura zimą (29 procent) i za wysoka latem (30 procent). Co czwarty ankietowany wskazał na wysoki poziom hałasu oraz małą ilość światła dziennego, które może być uciążliwe zwłaszcza w przypadku pomieszczeń na poddaszu, które w szczególny sposób wystawione są na działanie czynników atmosferycznych.

Jedna roleta zewnętrzna – wiele korzyści

Jednym ze sposobów na znaczną poprawę komfortu termicznego na poddaszu i zminimalizowanie innych, negatywnych czynników, jest zastosowanie rolet zewnętrznych. To opłacalna inwestycja, ponieważ dzięki ich różnorodnym i praktycznym funkcjom będziemy korzystać z nich przez cały rok. W chłodniejsze zimowe dni poprawią izolacyjność okna nawet o 27 procent, i tym samym zapobiegają stratom ciepła. Tymczasem latem zatrzymają aż 97 procent ciepła, dzięki czemu pomieszczenie nie będzie przegrzane. W ten prosty sposób zimą oszczędzamy energię potrzebą do ogrzewania a latem klimatyzowania pomieszczeń. Ponadto rolety posiadają wiele przydatnych funkcji, które zamienią poddasze w ciche, przytulne miejsce i pozwolą domownikom poczuć się bezpiecznie i komfortowo: chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu, zabezpieczają okno podczas trudnych warunków pogodowych oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu. „Roleta pozwala również uzyskać efekt zaciemnienia w dzień, co może być niezwykle przydatne w sypialniach, a po jej zamontowaniu, okno nie traci swoich właściwości i funkcjonuje bez żadnych ograniczeń – możemy je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie, a gdy roleta jest zwinięta, okno można również obrócić o 180 stopni, zablokować i umyć szybę zewnętrzną z wewnątrz pomieszczenia” – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.

Zależnie od potrzeb możemy wybrać roletę obrotową, manualną obsługiwaną za pomocą korby oraz w wersjach sterowanych pilotem – zasilaną elektrycznie lub solarnie. Zdaniem architektki zakup i montaż rolety warto uwzględnić już na etapie projektowania domu. „Teoretycznie możemy ją zamontować w dowolnym momencie, trzeba jednak pamiętać, że jeśli decydujemy się na montaż rolety elektrycznej, a wcześniej nie doprowadziliśmy prądu w okolice okna, to czeka nas uszkadzanie ściany i układanie dodatkowych przewodów. Natomiast nie będzie to konieczne w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną” – mówi Monika Kupska-Kupis.

Ochrona przed chłodem i dekoracja poddasza

Innym rozwiązaniem, które pozwala uzyskać optymalne warunki cieplne zimą jest zastosowanie wewnętrznych przesłon okiennych. Najbardziej efektywne są rolety podwójnie plisowane, o strukturze plastra miodu z wewnętrzną aluminiową powłoką izolacyjną, która podnosi izolacyjność okna nawet o 34 procent. Przed utratą ciepła podczas chłodów dobrze chronią również rolety zaciemniające. Wykonane z trójwarstwowej tkaniny – poliestru rolety poprawiają izolacyjność cieplną na poddaszu aż do 33 procent, dodatkowo zapewniając 100 procent zaciemnienia, dzięki czemu, niezależnie od pory dnia, stworzymy sobie idealne warunki do snu. Ponadto ważna jest także funkcja dekoracyjna – dzięki bogatej palecie wzorów i kolorów roletę można dopasować do indywidualnych gustów.

Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń – szczególnie zimą

Chroniąc się przed utratą ciepła pamiętajmy jednak o tym, by nie zaniedbywać odpowiedniego wietrzenia pomieszczenia. Dostęp do świeżego powietrza ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, ma także duże znaczenie w walce z infekcjami i alergiami, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym, gdy jesteśmy na nie bardziej narażeni, a w pomieszczeniach, gdzie nie zadbano o dobrą wentylację kumulują się zarazki i alergeny. Nie musimy zostawiać uchylonych okien przez cały dzień – dla uzyskania właściwej jakości powietrza w pomieszczeniu wystarczy krótkie, ale intensywnie i systematyczne przewietrzenie 2-4 razy dziennie. W ten sposób zyskamy korzystną wymianę powietrza, nie tracąc przy tym na długo, tak ważnego zimą, ciepła.

Badanie PBS „Znaczenie klimatu wewnętrznego w budynkach” zrealizowane na zlecenie firmy VELUX, metodą wywiadów bezpośrednich CAPI w ramach badania OmniPBS, na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15 lat i więcej, przeprowadzonych w dniach 13-15.06.2014

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 11 lutego, 2015

Autor:

5/5 - (12 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. iwonKa
    środa, 16 stycznia, 2019

    Rolety zewnętrzne są konieczne,kiedy mamy na poddaszu np. sypialnię czy gabinet.Zimą i upalnym latem dzięki temu rozwiązaniu można stworzyć sobie naprawdę idealne warunki i dużą oszczędność energii zimą.

  2. inka2
    wtorek, 22 stycznia, 2019

    Niesamowite ile jest wersji rolet. Można nimi sterować pilotem, zasilać solarnie. Rolety chronią przed mocym słońcem, hałasem no i ciekawie wyglądają.

Podobne artykuły