Na rynku

Ciepły i energooszczędny dom w sezonie zimowym

W okresie zimowym ciepło najczęściej ucieka z domu przez niedocieplone ściany i dach oraz nieszczelne okna, a jego straty odczuwamy zarówno na własnej skórze, jak i w portfelu. Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym możemy zapewnić optymalną temperaturę w domu i mniejsze rachunki za ogrzewanie.

W badaniu przeprowadzonym w ramach kampanii edukacyjnej Energooszczędność w moim domu 55% Polaków stwierdziło, że najwięcej ciepła ucieka z naszych domów i mieszkań przez okna. A to mit, ponieważ najwięcej, bo aż 30 procent ciepła tracimy przez dach. Niewiele mniej, bo 25 procent ucieka przez źle ocieplone ściany i narożniki. Ona i drzwi plasują się dopiero na trzecim miejscu (10-20%). Z kolei piwnice i fundamenty generują od 10 do 15 procent strat. Natomiast najmniej ciepła ucieka przez kominy i źle dobraną wentylację.

Chcąc efektywnie wyeliminować straty ciepła z domu należy przeprowadzić audyt energetyczny budynku. Profesjonalna ocena stanu technicznego wykaże, jakie prace należy wykonać: czy zainwestować w wymianę okien oraz drzwi, czy też w izolację i ocieplenie ścian i dachu, a może wystarczy zmodernizować instalację grzewczą i węzeł cieplny.

Przyczyny utraty ciepła

Na utratę ciepła w pomieszczeniach wpływa wiele czynników począwszy od wadliwej konstrukcji domu, a skończywszy na błędach w wykonaniu wentylacji. Najczęstszą przyczyną jest minimalnej grubości izolacja oraz mostki termiczne występujące między innymi: w nadprożach, ościeżnicach okien i drzwi, na styku płyty balkonowej ze ścianą, na wieńcach stropowych, podciągach, więźbach dachowych oraz wszelkich połączeniach na przykład okien ze ścianami, czy ścian fundamentowych z podłogą na gruncie. Inną, ważną przyczyną utraty ciepła bywa brak szczelności w warstwie ocieplenia budynku.

Ściany i dach

W przypadku ocieplania ścian i dachu, najistotniejszy jest właściwy materiał termoizolacyjny oraz jego odpowiednia grubość. Jak tłumaczy Piotr Pawlak z firmy Rockwool, zgodnie ze standardem firmy dla ścian murowanych rekomendowane są 25 cm ocieplenia. „Jeżeli chodzi o połacie dachowe poddaszy, często, aby wyeliminować nieszczelności wystarczy dołożyć od dołu krokwi nową warstwę wełny skalnej. Warto także pamiętać, że izolacja będzie spełniła swoją funkcję tylko wówczas, gdy zostanie zabezpieczona przed wilgocią” – wyjaśnia Piotr Pawlak z Rockwool. Obecnie najpopularniejszą metodą ocieplenia ścian zewnętrznych jest system bezspoinowy, znany również jako metoda lekka – mokra. W przypadku ścian zewnętrznych, dobranie właściwej grubości izolacji jest jednym z elementów efektywności energetycznej budynku. Przykładem może być dom jednorodzinny z lat 70-tych w Zielonej Górze, w którym po dociepleniu ścian, stropodachu i płyty balkonowej końcowe zapotrzebowanie na energię w sezonie zmniejszyło się o blisko 40 procent.

Ciepły i energooszczędny dom w sezonie zimowym

Okna

W przypadku, gdy okazuje się, że najwięcej ciepła ucieka przez nieszczelne okna, warto wymienić je na nowe. Dostępne na rynku, nowoczesne okna posiadają parametry cieplne zdecydowanie lepsze niż okna oferowane dziesięć czy kilkanaście lat temu. „Przy wyborze stolarki powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością, sprawdzając współczynnik przenikania ciepła okna Uw, a także przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. Bardzo istotny jest również prawidłowy, ciepły montaż, szczególnie w miejscu połączenia okna z warstwami izolacji ściany lub dachu. Dlatego uważam, że sprawdzona, profesjonalna ekipa montażowa jest niezbędna, jeżeli chcemy, aby nowe okna rzeczywiście chroniły przed utratą ciepła” – radzi Monika Kupska-Kupis, architekt z Velux.

Szybkie sposoby na zatrzymanie ciepła w domu

W sytuacji, gdy nie stać nas na inwestycje, można zastosować szybkie i sprawdzone rozwiązania, które pomogą przetrwać zimę. Najtańszym sposobem jest uszczelnienie okien i drzwi – wejściowych i prowadzących do wiatrołapu, na strych oraz do piwnicy, a także odsłonięcie grzejników. Warto również stosować rolety lub zasłony, pamiętając, aby materiał nie zakrywał kaloryferów. Wietrzenie pokoi najlepiej przeprowadzać kilka razy w ciągu doby – powinny być intensywne, ale krótkie. Jeżeli na czas zimy możemy zamknąć i zaizolować rzadko używany pokój – zróbmy to jednocześnie przykręcając w nim termostat – zmniejszymy w ten sposób powierzchnię mieszkalną, która wymaga ogrzania.

Kontrola dzięki automatyce

Na rynku dostępne są też inteligentne systemy sterujące ogrzewaniem, które pomagają unikać niepotrzebnych strat energii cieplnej. Systemy te współpracują z różnymi instalacjami grzewczymi – zarówno tradycyjnymi grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym, jak również panelami grzewczymi – i mogą zostać zaprogramowane tak, aby samoczynnie obniżały temperaturę w nocy, podczas naszej nieobecności, czy też w konkretne dni tygodnia, a nawet godziny. „W ramach systemu Fibaro możemy zaprogramować indywidualne parametry ogrzewania dla poszczególnych pomieszczeń, a także samoczynne wyłączanie ogrzewania w pokoju, w którym otworzyliśmy okno. Jeżeli połączymy go z GPS-em zacznie podwyższać temperaturę w domu, gdy zbliżymy się na określoną odległość” – wyjaśnia Ewa Bujak z Fibar Group. Systemy te nie zapobiegną wprawdzie utracie ciepła, ale niewątpliwie pomogą kontrolować rachunki i zwiększą efektywność ogrzewania.

Więcej na www.energooszczednoscwmoimdomu.pl

4.7/5 - (4 votes)

Data publikacji: 6 lutego, 2015

Autor:

4.7/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły