Elektronarzędzia

Ciesielska pilarka taśmowa MAFELL Z 5 Ec

Przedsiębiorstwo Mafell, założone w 1899 roku i nadal w całości produkujące swoje wyroby w Niemczech, cieszy się ogromną estymą wśród profesjonalnych wykonawców. Narzędzia firmy znajdują rzesze odbiorców wśród stolarzy, dekarzy i cieśli. Z myślą o tej ostatniej grupie zawodowej przedsiębiorstwo Mafell zaprojektowało kilka lat temu rewelacyjną pilarkę taśmową oznaczoną symbolem Z 5 Ec.

Temat silnika CUprex, wprowadzonego do produkcji w 2006 roku, powraca jak bumerang za każdym razem, gdy mówi się o elektronarzędziach Mafell. Trudno tego jednak uniknąć, ponieważ to unikalny napęd, łączący tak przeciwstawne cechy, jak kompaktowość konstrukcji i zarazem zwiększony wydatek mocy, przy ogromnej wytrzymałości na przeciążenia. Motor ten nie przypadkowo napędza pilarkę taśmową Z 5 Ec, która w momencie swojej premiery została zaprezentowana jako rozwinięcie i następca legendarnej piły Z 3. Ciesielskie narzędzia z reguły pracują pod bardzo wysokim obciążeniem i muszą pokonywać ogromne opory materiału, jakim jest drewno, dlatego ta pilarka nie mogła mieć innego napędu niż CUprex.

Ciesielska pilarka taśmowa MAFELL Z 5 Ec
Ciesielska pilarka taśmowa MAFELL Z 5 Ec

Zawartość zestawu i zastosowanie pilarki

Zanim zostanie omówiona sama pilarka i jej aspekty techniczne, warto zwrócić uwagę na zawartość opakowania, w którym narzędzie można nabyć. Na wyposażeniu standardowym tej piły znajduje się oczywiście kabel zasilający o długości aż 10 metrów, niewielka prowadnica równoległa i bardzo przydatna rękojeść do obsługi narzędzia przez dwie osoby podczas cięcia pod kątem. Zestaw wzbogacają jednak jeszcze trzy taśmy tnące: jedna 6-milimetrowa (4 zęby na cal) oraz dwie 8-milimetrowe (4 zęby na cal), z których jedna jest dwustronna. Sumarycznie klienci otrzymują wszystko co potrzebne, by móc rozpocząć korzystanie z narzędzia przy bardzo zróżnicowanych zadaniach. A trzeba zaznaczyć, że zadań tych jest niezwykle dużo – zastosowanie pilarki taśmowej Z 5 Ec jest tak szerokie, że trudno tu wręcz wymienić wszystkie możliwości.

W dużym skrócie, narzędzie to jest idealne do cięcia wzdłużnego i poprzecznego drewna litego, cięcia płyt klejonych czy kompozytowych oraz ogólnie wykonywania cięć pod wszelkie wpusty i połączenia na zakładkę. Do listy dochodzi przycinanie łuków czy profilowanie krokwi i płatew (należy pamiętać, że podczas cięcia pod kątem narzędzie powinno być obsługiwane przez dwie osoby), ale pilarka znajduje też zastosowanie przy wykonywaniu takich elementów i cięć, jak zaciosy koszowe, wykonywanie nakładek skośnych, przygotowywanie czopów i gniazd na nie, czy wykonywanie łukowych profili dekoracyjnych.

Ciesielska pilarka taśmowa MAFELL Z 5 Ec
Ciesielska pilarka taśmowa MAFELL Z 5 Ec

Pilarka taśmowa MAFELL Z 5 Ec – parametry techniczne narzędzia

Przechodząc do czysto technicznych parametrów należy zacząć od prześwitu, czyli de facto głębokości cięcia, która wynosi w tej pilarce aż 305 mm. Na drugim miejscu jest prędkość obrotowa, regulowana tutaj płynnie w zakresie od 650 do 1550 obrotów na minutę. Zestawiając to z opcją obracania taśmy tnącej o wybrany kąt w zakresie do 30 stopni, uzyskuje się narzędzie niezwykle uniwersalne, o ciężarze zaledwie 13,7 kg, choć patrząc na pilarkę odnosi się wrażenie, że powinna ważyć nieco więcej. Ten efekt inżynierowie Mafell uzyskali dzięki wykorzystaniu lekkich odlewów magnezowych w obudowie maszyny. Niska waga narzędzia w połączeniu z silnikiem o mocy 2250 W i wyjątkowo wysokim momentem obrotowym, tak potrzebnym przy cięciu najtwardszych gatunków drewna, czyni z modelu Z5 Ec idealną pilarkę taśmową do szczególnie wymagających i obciążających prac.

Do ważnych cech narzędzia trzeba też zaliczyć prowadnicę taśmy z łożyskiem kulkowym, co pomaga uzyskać idealną dokładność cięcia taśmami o szerokości do 8 mm maksymalnie. Taki dobór szerokości taśm i połączenie tego z doskonałym prowadzeniem sprawiło, że narzędzie jest uniwersalnym sprzętem ciesielskim.

Warto docenić mocny i stabilny stół pilarki i wydajną dmuchawę zapewniającą dobry widok na miejsce, w którym materiał poddawany jest obróbce. Pilarka przygotowana jest też do współpracy z opcjonalną szyną prowadzącą oraz specjalnym stojakiem na kółkach, który ułatwia transport narzędzia i który – jak prowadnica – należy do opcjonalnych akcesoriów oferowanych przez Mafell.

Pilarka taśmowa Z 5 Ec to materialny dowód na to, że Mafell to wcielona w narzędzia maksyma „Quality Made in Germany”. Model ten nie należy do najtańszych na rynku, jednak relacja jego ceny do jakości i osiągów jest tak skonfigurowana, że już po jednogodzinnym korzystaniu z narzędzia większość cieśli rozumie, dlaczego Z 5 Ec wprost deklasuje konkurencję.

MAFELL Service Center Polska – ANDREMA P.W.
ul. Głogowska 78, 60-741 Poznań
tel. 61 661-11-52
e-mail: mafell@mafell.pl

4.9/5 - (25 votes)

Data publikacji: 25 lutego, 2021

Autor:

4.9/5 - (25 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły