Membrana dachowa

Co na więźbę dachową: sztywne poszycie dachu czy membranę dachową cz. 2

Atutem sztywnego poszycia i często głównym argumentem przemawiającym za jego stosowaniem jest to, że doskonale wzmacnia konstrukcję dachu. Nie sposób się nie zgodzić – deski lub płyty spinają krokwie i czynią dach odporniejszym na silnie wiatry. Stabilna i sztywna konstrukcja mniej się odkształca, przez co zmniejsza się ryzyko pojawiania się pęknięć okładzin na skosach poddasza użytkowego.

Wentylacja pod pokryciem dachowym

Pokrycia profilowane muszą być od spodu wentylowane, dlatego też układa się je na łatach i kontrłatach. Bowiem przestrzeń między kontrłatami służy do tego, żeby krążyło tamtędy powietrze. Wlot powietrza znajduje się wzdłuż okapu, a wylot jest w kalenicy (osłonięty taśmą wentylacyjną i gąsiorami), a często także w niektórych miejscach połaci (poprzez dachówki wentylacyjne). W przypadku, gdy stosowana jest membranadachowa, żadna inna wentylacja połaci nie jest już konieczna. Inaczej w przypadku sztywnego poszycia lub folii niskoparoprzepuszczalnej. Wówczas konieczna jest druga przestrzeń wentylacyjna – między poszyciem lub folią a ociepleniem. Oznacza to, że między krokwiami należy ułożyć o 3-4 cm cieńszą warstwę wełny, aby taka pusta przestrzeń mogła powstać, a w przypadku membrany tak grubą warstwę wełny jak wysokie są krokwie (zazwyczaj 17-19 cm).

Trwałość membran dachowych

Niestety nikt nie przeprowadził wiarygodnych badań na temat trwałości membran dachowych i można polegać jedynie na opiniach dekarzy, którzy wiedzą, co się kryje pod starymi pokryciami dachowymi, bo często dokonują remontów i wymian. W Polsce jest jeszcze za wcześnie na wymianę pokryć, które mają pod spodem membrany, tymczasem dekarze pracujący w Niemczech mówią, że tam zdarzają się takie sytuacje i niestety membrany nie prezentują się najlepiej – każda szpara lub dziura w pokryciu otwiera drogę promieniom UV, a te palą membranę niczym silny laser. Pewne jest natomiast, że papa po latach zapewniania szczelności wciąż trzyma formę.

Łatwość montażu

Membrany dachowe układa się zdecydowanie łatwiej i szybciej. Przycinanie i przybijanie desek sztywnego poszycia to zajęcie mozolne. Również przybijanie i zgrzewanie papy nie jest ani szybkie, ani łatwe. Trudno też przygotować szczelinę wentylacyjną pod deskowaniem i trzeba w tym celu rozpinać sznurek, a najlepiej cienki drut między parami krokwi, żeby później podczas układania wełny nie zatkać nią tej szczeliny. W kontekście montażu można o tym rozwiązaniu powiedzieć niewiele dobrego, wyłącznie tyle, że po zaizolowanym papą deskowaniu można się pewniej i wygodniej poruszać. Podczas układania membrany dekarze muszą bowiem wciąż uważać, żeby nie rozerwać jej stopą lub nic ciężkiego bądź ostrego na nią nie upuścić.

Ciężar membrany i poszycia z desek

Papa na sztywnym poszyciu z desek to ciężar około 15-23 kg/m2, w tym papa podkładowa – 2-6,5 kg/m2, a deski sosnowe grubości 25-30 mm – 13-16 kg/m2. Dla porównania ciężar membrany wynosi zaledwie 0,09-0,2 kg/m2. Ciężar ma znaczenie wówczas, gdy remontujemy stary dach i zamierzamy zmienić jego pokrycie. Jeśli wybrany materiał będzie cięższy niż dotychczasowy, nowe pokrycie może zbyt mocno obciążyć wiekową więźbę i zagrozić jej uszkodzeniem. W takiej sytuacji liczy się każdy kilogram, dach trzeba zatem odchudzić i budowa masywnego sztywnego poszycia z pewnością będzie wówczas złym pomysłem.

Kształt dachu

Sztywne poszycie z papą lepiej sprawdza się na dachach o prostym kształcie, na przykład dachach dwuspadowych. Gdybyśmy chcieli zbudować je na dachu skomplikowanym, trzeba by mnóstwo desek lub płyt docinać i co za tym idzie – spory ich procent by się zmarnował. Skomplikowany dach wielopołaciowy ekonomiczniej jest zatem zaizolować membraną dachową. Ją też trzeba docinać, ale jest tańsza. Ponadto w porównaniu z papą odrobinę łatwiej się ją układa. Lekki, łatwy do przycinania materiał szybko się mocuje, trudniej jednak odpowiednio wykończyć nim miejsca newralgiczne, takie jak kosze, przejścia kominów przez dach czy kalenice. Do tego potrzebne są wiedza i praktyka.

5/5 - (15 votes)

Data publikacji: 18 stycznia, 2015

Autor:

5/5 - (15 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły