Warsztat

Co to jest ploter plazmowy i do czego służy?

Ploter plazmowy to innowacyjne urządzenie pozwalające na precyzyjne cięcie, kreślenie, znakowanie i frezowanie różnorodnych materiałów. Stosowany jest głównie do obróbki stali węglowej i stopowej, stali nierdzewnej i aluminium. O uniwersalności ploterów plazmowych świadczy olbrzymia liczba branż, w których znajduje się w codziennym użytku. Cięcie i żłobienie materiałów przewodzących prąd, to stały element pracy chociażby w przemyśle konstrukcyjnym, metalowym, stolarskim, reklamowym, stoczniowym, górnictwie, energetyce, motoryzacji i budownictwie. Warto jednak pamiętać, iż ploter plazmowy nie nadaje się do ciecia tworzyw sztucznych, do których dedykowane są plotery laserowe.

Jak działa ploter plazmowy CNC?

Jak sama nazwa wskazuje, ploter plazmowy wykonuje cięcia za pomocą łuku plazmowego. Czym zatem jest plazma? To tzw. czwarty stan skupienia, będący zjonizowaną materią przypominająca w swojej strukturze gaz, która przewodzi prąd elektryczny. Gdy natężenie przepływającego prądu osiągnie odpowiednio wysoką wartość, plazma emituje energię w postaci światła i ciepła. Odpowiednio uformowany strumień plazmy, którego temperatura sięga nawet kilkunastu tysięcy stopniu Celsjusza z łatwością przetapia i przedmuchuje poddawany obróbce materiał.

ploter plazmowy

Mistrzowska i ekonomiczna obróbka metalu.

Wysoki stopień zaawansowania z jakim dokonywana jest obróbka metali może wydawać się niezwykle skomplikowanym, trudnym do skoordynowania procesem, wymagającym posiadania wybitnych umiejętności i specjalistycznych kwalifikacji. Jednak nic bardziej mylnego! Współczesne możliwości technologiczne pozwalają w pełni zautomatyzować proces cięcia i żłobienia. Dzięki dostępnemu obecnie nowatorskiemu oprogramowaniu, jakim jest chociażby system MyPlasm CNC sterowanie maszyną odbywa się na podstawie rysunku 2D. Dzięki temu ploter plazmowy CNC może być obsługiwany nawet przez osobę posiadającą minimalną wiedzę z zakresu programowania i sterowania. Warto jednak pamiętać, iż autorskie rozwiązania i wysoka klasa podzespołów jakie spotykamy w dostępnych na rynku wypalarkach CNC, umożliwiają tworzenie zaawansowanych ścieżek i wykonywanie nawet bardzo złożonych projektów.

Ploter plazmowy CNC jako dobra inwestycja dla Twojego biznesu.

Precyzja, szybkość i wydajność to niezwykle pożądane w przemyśle cechy umożliwiające jak najlepsze wykorzystanie zasobów i zwiększenie osiąganych zysków. Nic więc dziwnego, że nowoczesne plotery plazmowe CNC znajdują coraz szersze zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Główną zaletą pracy z wykorzystaniem plotera plazmowego jest możliwość uzyskania wysokiej jakości cięcia i żłobienia, nawet według niezwykle skomplikowanych szablonów. Co więcej, obróbka metalu ploterem CNC minimalizuje konieczność wykonania dodatkowych procesów przetwarzania, jak chociażby szlifowanie. Skrócony czas obróbki metalu, bezbłędna powtarzalność oraz ekonomiczny tryb pracy, ograniczający zużycie energii elektrycznej i emisję gazów, to kolejne argumenty przemawiające za opłacalnością zakupu profesjonalnego plotera plazmowego CNC.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 4 listopada, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły