Akcesoria dachowe

Do czego służą zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe służą do ochrony budynku przez wyładowaniem elektrycznym spowodowanym uderzeniem pioruna. Do urządzenia podpięte są przewody, przez które biegnie prąd do uziomu w przypadku zbyt wysokiego napięcia. Wyróżnia się ochronniki klasy A, B, C i D.

Czym są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe chroni urządzenia elektryczne przed umyślną próbą zaatakowania systemu lub wyładowaniem atmosferycznym spowodowanym uderzeniem pioruna. Zjawisko to generuje energię o olbrzymiej mocy, która przedostaje się do wewnętrznego systemu, skutkiem czego powstaje przepięcie. Prowadzi to do zniszczenia lub uszkodzenia urządzeń i instalacji domowych.

Jak działa ochronnik przeciwprzepięciowy?

Po stronie ochronnika podpina się przewody fazowe oraz przewód neutralny. Po drugiej natomiast załącza się przewód ochronny. Podczas normalnego przepływu napięcia, występuje bardzo duży opór elektryczny (kilka Giga Ohm) między przewodem ochronnym a tym podpiętym do góry. W takiej sytuacji nie płynie prąd przez ochronnik. W przypadku uderzenia pioruna, przez ochronnik przepięciowy płynie prąd o natężeniu zależnym od rodzaju ogranicznika. Dzięki temu siła uderzenia z pioruna zostaje odprowadzona do uziomu. Ochronnik przepięciowy zabezpiecza budynek podczas wyładowań atmosferycznych oraz przepięcia łączeniowego.

Rodzaje (klasy) ochronników przepięciowych

Domy jednorodzinne zwykle mają zainstalowane pojedyncze ochronniki. W większych budowlach, takich jak magazyny, biurowce czy hale, montuje się wielokanałowe odgromniki. Ochronniki klasy A stosuje się do niskich napięć, a typ B jest używany do napięcia o wartości 100 kV. Odgromnik klasy C jest wykorzystywany do budynków, które często są wystawione na wyładowania, a typ D zabezpiecza pozostałe elementy instalacji.

Korzyści stosowania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych

Ochronniki przeciwprzepięciowe mają prostą konstrukcję, więc osoby nie mające specjalistycznej wiedzy z elektryki mogą je zainstalować. Urządzenia te zajmują mało miejsca i mieszczą się w rozdzielnicach przydomowych. Odgromniki są też elastyczne w użyciu, więc można je podłączyć zarówno do linii komputerowej, jak i telefonicznej. Dzięki nim można uniknąć katastrofy spowodowanej uderzeniem pioruna.

3.7/5 - (6 votes)

Data publikacji: 27 lipca, 2017

Autor:

3.7/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Szymon
    piątek, 18 maja, 2018

    W 3 punkcie, tj. o rodzajach prosze o poprawe jednostki z 100kA na 100kV, ponieważ jest to mylące dla ludzi nie w temacie, a jest to spora różnica.

Podobne artykuły