Budownictwo drewniane

Czy „celuloza” może zrobić coś dobrego dla nowoczesnego budownictwa?

Nieustanny rozwój firmy ITS Koszalin doprowadził do otwarcia nowej linii produkcyjnej w zakładzie w Białogardzie wyposażonej w płytę do wdmuchiwania izolacji marki GEKO.

W dobie podwyżek cen materiałów budowlanych i ogrzewania najlepszym sposobem na zapewnienie wysokiej jakości wykonawstwa jest zastosowanie nowych metod ocieplania budynków. W naszej opinii stare metody ocieplania będą w ciągu najbliższych 2 lat bardzo szybko ustępować tym bardziej zaawansowanym.

Ile kosztuje zaawansowana technologia izolacji?

W przypadku izolacji wdmuchiwanych koszt wdrożenia tego rodzaju materiałów jest stosunkowo nieduży, np. w stosunku do agregatów do natryskiwania piany kosztujących 200-300 tys. Co więcej, przy aplikacji wełny celulozowej stosunkowo małe jest zużycie elementów roboczych maszyn i węży w porównaniu do innych materiałów. Koszt najmniejszej maszyny do wdmuchiwania pozwalającej na ocieplanie celulozą konstrukcji dachowych wynosi 20 tys. zł. Jest to głównie rozwiązanie dla niedużych firm budowlanych, które wykonują tego typu roboty przy okazji remontowania lub zabudowywania poddaszy. W celu profesjonalnego ocieplania pionowych konstrukcji drewnianych trzeba już skorzystać z w pełni profesjonalnej maszyny. Ceny tych urządzeń zaczynają się od 50 tys. złotych i pochodzą one głównie z krajów niemieckojęzycznych, gdzie ten sposób ocieplania budynków jest już bardzo rozpowszechniony.

Maszyna do wdmuchiwania izolacji z najwyższego poziomu parametrów to wydatek rzędu co najmniej 85 tys. zł netto.
Maszyna do wdmuchiwania izolacji z najwyższego poziomu parametrów to wydatek rzędu co najmniej 85 tys. zł netto.

Ponad 100 m2 na godzinę

Dla największych wykonawców wart rozważenia jest zakup maszyny trójfazowej. Ceny tego rodzaju urządzeń zaczynają się od 80 tys. zł, a wydajność podawania może przekraczać 2 tony na godzinę. Średnica węża jest o 50% większa niż przy najmniejszych modelach. W praktyce tego typu rozwiązanie pozwala ocieplić warstwą 40 cm w tempie 120 metrów kwadratowych na godzinę. Ten model wykonawstwa jest najbardziej rozpowszechniony w krajach skandynawskich, gdzie izolacje wdmuchiwane stosuje się powszechnie do ocieplania dachów wiązarowych.

Prefabrykacja kluczem do przyszłości budownictwa

W dobie kłopotów z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników i wzrostu pozostałych kosztów produkcji trzeba stale rozważać możliwość stosowania nowych rodzajów izolacji, tym bardziej, że coraz częściej zwracają na to uwagę osoby odbierające budynek, posługując się np. inspektorami korzystającymi z kamer termowizyjnych. Również odpowiednie „zadmuchanie” przegrody wymaga obecności wykwalifikowanego pracownika. Jednak sam proces i jego nadzór jest dużo prostszy dzięki zastosowaniu płyty do wdmuchiwania izolacji. W ostatnim numerze prezentowaliśmy to rozwiązanie na przykładzie producenta domów ITS Koszalin.

Termex posiada w Skandynawii wieloletnią historię – produkcja celulozy przez tę fińską markę trwa już ponad 30 lat. Główny zakład zlokalizowany w Saarijarvi zaopatruje również swój polski oddział w najwyższej jakości czystą makulaturę z Finlandii.
Termex posiada w Skandynawii wieloletnią historię – produkcja celulozy przez tę fińską markę trwa już ponad 30 lat. Główny zakład zlokalizowany w Saarijarvi zaopatruje również swój polski oddział w najwyższej jakości czystą makulaturę z Finlandii.

Poprawa komfortu – czy coś jeszcze poza tym?

Zastosowanie wdmuchiwanej wełny celulozowej podnosi komfort pracy i mieszkania. Materiał nie zawiera drażniących drogi oddechowe igieł. Poza tym dzięki dość drobnej i lekkiej strukturze włókien znakomicie się rozprowadza w przegrodzie i daje się odpowiednio zagęścić eliminując osiadanie w czasie transportu czy użytkowania budynku.
Do tego sam materiał posiada jeden z najniższych śladów węglowych spośród powszechnie stosowanych na rynku, gdyż jest produkowany z surowców odnawialnych, a jego proces produkcji nie wymaga stosowania wysokich energochłonnych technologii. Na czas transportu jest on prasowany 4-krotnie w stosunku do docelowej postaci. Co ważne, przez cały okres od produkcji do aplikacji nie traci swoich znakomitych izolacyjnych właściwości.
W celu zapewnienia najkorzystniejszej obsługi firm wykonujących domy i konstrukcje drewniane, Termex jest członkiem stowarzyszeń Dom Drewniany i SEDG.

Termex-Fiber sprzedaje swoje izolacje w całej północnej części Europy, od Słowacji i Litwy, przez Polskę, Niemcy, Austrię, Danię po Anglię i Irlandię.
Termex-Fiber sprzedaje swoje izolacje w całej północnej części Europy, od Słowacji i Litwy, przez Polskę, Niemcy, Austrię, Danię po Anglię i Irlandię.

Jeśli chcesz otrzymać korzystną ofertę cenową na zakup maszyn do wdmuchiwana izolacji, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 577 291 296 lub mailowo pod adresem Artur.muzalewski@termex-fiber.pl

www.termex-fiber.pl
proclima-polska.pl
Infolinia 799 787 728
biuro@proclima-polska.pl


Data publikacji: 15 maja, 2022Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły