Fotowoltaika

Czy instalacji paneli fotowoltaicznych jest opłacalna w domu jednorodzinnym?

Fotowoltaika pozwala na pozyskiwanie energii ze słońca, która następnie zostaje zamieniona w prąd płynący w gniazdkach. W gospodarstwach domowych wykorzystuje się ją na przykład do ogrzewania czy bieżącej konsumpcji. Fotowoltaika jest z pewnością ekologicznym wyborem, jednak czy dla domów jednorodzinnych wciąż będzie opłacalnym rozwiązaniem?

Jak długo zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Opłacalność można mierzyć na dwa sposoby – niektórzy sprawdzają, ile w danym roku są w stanie zaoszczędzić, korzystając z odnawialnego źródła energii, inni natomiast zainteresowani są tym, jak szybko zwrócą się nakłady inwestycyjne. Jeszcze do niedawna mówiło się, że średni okres zwrotu ów nakładów wynosi minimum 8-10 lat, jednak obecnie uległ on skróceniu, głównie ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej. Eksperci rynku energetyczne uważają, że to nie koniec podwyżek – w kolejnym roku prąd może być droższy nawet o 200-300% w stosunku do roku ubiegłego. Jeśli inwestor wybiera tańsze rozwiązania, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że inwestycja zwróci się nawet w 6-7 lat. W przypadku droższych i wydajniejszych paneli szacowany okres zwrotu będzie dłuższy, jednak w dalszej perspektywie inwestycja zacznie przynosić znaczące zyski. Warto posiłkować się dotacjami i innego rodzaju możliwościami, dzięki którym inwestycja nie będzie aż tak kosztowna. Mowa między innymi o:

  • dotacji z programu Mój Prąd,
  • dotacji z programu Czyste Powietrze,
  • uldze termomodernizacyjnej.

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Kluczem do oceny poziomu opłacalności fotowoltaiki jest określenie, ile mniej więcej prądu na co dzień zużywa gospodarstwo domowe. Mowa tutaj o autokonsumpcji – im więcej prądu zużywane jest na własne potrzeby, tym bardziej opłacalna staje się fotowoltaika. Pobranej energii nie trzeba bowiem sprzedawać po niskich cenach, a następnie odkupować po wyższych. Sposoby na zwiększenie autokonsumpcji to między innymi:

  • robienie prania w ciągu dnia,
  • uruchamianiu zmywarki najpóźniej o poranku zamiast z wieczora,
  • praca zdalna w ciągu dnia,
  • używanie urządzeń elektrycznych do zachodu słońca.

W praktyce oznacza to, że zużycie prądu powinno być największe w dzień, a nie na przykład wieczorem czy w nocy, gdy fotowoltaika nie pracuje efektywnie. Potrzebuje bowiem energii słonecznej, aby móc przetworzyć ją na prąd. Oczywiście, można też zainwestować w magazyny energii, jednak wciąż są one bardzo kosztowne i mają krótką gwarancję, dlatego skuteczniejszym sposobem jest zwiększanie konsumpcji własnej oraz korzystanie z różnego rodzaju programów wsparcia, finansujących po części inwestycję. 

Ogrzewanie z pomocą fotowoltaiki i pompy ciepła – to się opłaca!

W kontekście ostatnich zawirowań na rynku energetycznym coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła, tak aby wykorzystywać pobraną energię do ogrzewania domu. Tradycyjny opał, a także gaz nie wydają się dobrym paliwem, dlatego właściciele gospodarstw domowych coraz częściej decydują się korzystać z odnawialnych źródeł energii. Tego typu inwestycja jest już o wiele droższa niż instalacja samych paneli, jednak w dłuższej perspektywie czasowej może okazać się bardzo opłacalna. Eksperci są zdania, że ceny opału będą rosły, podobnie jak ceny gazu. To natomiast nie wróży dobrze w kontekście kolejnych sezonów grzewczych. Tymczasem dzięki fotowoltaice połączonej z pompą ciepła będzie można sporo zaoszczędzić, na czym skorzystają zwłaszcza właściciele lokali mieszkalnych o powierzchni do 100 metrów kwadratowych. 

Tekst sponsorowany: PGM fotowoltaika – Warszawa –  https://pgmpv.pl

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 20 września, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły