Na rynku

Czy kształt dachu jest jednym z czynników wyboru projektu domu?

Planując budowę domu, musimy nastawić się na spore koszty. Nie ma od tego ucieczki, bo jest to duża inwestycja, nierzadko największa, najważniejsza w życiu. Jednym z bardziej kosztownych elementów jest dach, a więc często decyduje o wyborze danego projektu.

Kluczowe przepisy

W projektach domów jednorodzinnych spotykane są najczęściej dwa rodzaje: dwuspadowe i wielospadowe. Nie wynika to z tego, że ciężko zaprojektować czy stworzyć inny typ, po prostu przepisy rzadko pozwalają na zastosowanie innych rozwiązań. Plany zagospodarowania przestrzennego są w tym momencie kluczowe, więc jeśli marzymy na przykład o dachu płaskim, to niestety możemy się srogo zawieść.

Zawsze więc sprawdźmy to dokładnie, bo marzenia i plany jedno, a rzeczywistość drugie, a ona zawsze sprowadza na ziemię, pokazując, na co w danej sytuacji możemy sobie pozwolić. Z tego względu też omówimy dwa najpopularniejsze rodzaje dachów, a później sprawdzimy, który lepiej wybrać.

Prosty, dwuspadowy = wiele zalet

Dach dwuspadowy jest trójkątny, złożony z dwóch prostokątów połączonych w kalenicy. Chociaż wydaje się bardzo prosty, to w rzeczywistości jest ponadczasowy i elegancki. Kojarzy się z solidnością, tradycją dobrego budowania. Jego liczne zalety – niski koszt budowy oraz prostota konstrukcji – sprawiają, że wybierany jest bardzo często. Ten rodzaj dachu jest odporny na negatywne warunki atmosferyczne, gdyż nawet podczas największej ulewy woda swobodnie spływa po dachu. Dzieje się tak, bo nie występują na nim załamania połaci, w jakich opady mogłyby zalegać. Co więcej, umożliwia zaoszczędzić miejsce wewnątrz budynku, bo ukośne ściany mamy tylko po przeciwległych stronach obiektu. Pozwala więc to na ciekawą aranżację poddasza.

Taki kształt dachu wybierany jest często, nierzadko jest głównym czynnikiem decydującym o tym, że tego rodzaju projekt zyskuje nasze uznanie. Jak przeanalizujemy katalogi z projektami gotowych domów, na przykład na domoweklimaty.pl zobaczymy, że wiele różnych obiektów – tradycyjnych, parterowych czy energooszczędnych ma właśnie taki rodzaj dachu.

Wielospadowy = dla zdecydowanych

Dach wielospadowy wybierany jest rzadziej, szczególnie z tego powodu, że koszt jego budowy jest wyższy. Charakteryzuje się bardziej skomplikowaną formą – przez co wygląda trochę jak połączenie dachów o różnych kształtach. Czasami trzeba dokupić do niego wiele akcesoriów dachowych, co oczywiście wiąże się z kosztami, ale też problemami technicznymi. Montaż również nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza że zamontowanie niektórych elementów (na przykład rynien i rur spustowych) to dodatkowe utrudnienia.

Istnieje duże ryzyko, że w niektórych miejscach zalegać będą opady atmosferyczne, więc bardzo ważne jest, aby porządnie wykonać obróbki blacharskie i uszczelnienia. Jednocześnie ciężko o aranżacje poddasza, bo ściany są tak pochyłe oraz prostopadłe, że powierzchnia do zagospodarowania jest niewielka. Mimo tych wielu wad dach wielospadowy ma ważną zaletę, która dla niektórych jest kluczowa. Budynek dzięki niemu jest większy, a więc nawet niewysoki dom bez poddasza zyskuje na wielkości.

Jak więc łatwo zauważyć, kwestia dachu jest bardzo ważna przy wyborze domu. Niezależnie od tego, jaki to będzie obiekt, musimy się zastanowić, co będzie lepszą opcją. Opisywane tu rodzaje są najczęściej wybierane, bo często plan przestrzenny właśnie tylko na nie pozwala. Oczywiście dostępne są też inne możliwości, ale zawsze to zależy od danej sytuacji. Większe zalety ma zdecydowanie dach dwuspadowy, ale to nie zmienia faktu, że wielospadowy również ma wielu zwolenników.

 

4.8/5 - (9 votes)

Data publikacji: 28 listopada, 2017

Autor:

4.8/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły