Porady

Czy poduszka z pierza jest zdrowa?

Poduszki z pierza to gwarancja komfortowego snu – zapewniają odpowiednie podparcie, a także świetnie absorbują wilgoć. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób chce z nich korzystać w swojej sypialni. Jednak czy będzie to dobre rozwiązanie dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego? Czy poduszka z pierza jest zdrowa i bezpieczna? Odpowiadamy poniżej!

Czym wyróżniają się poduszki z pierza?

Na początek warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest pierze oraz jakie są jego najważniejsze cechy. Pierze, a zwłaszcza pierze gęsie, to wyjątkowo delikatny oraz sprężysty surowiec, który często wykorzystywany jest do produkcji poduszek i kołder. Produkty z niego wykonane cechują się wyjątkowymi właściwościami termoizolacyjnymi – podczas cieplejszych nocy świetnie przepuszczają powietrze i są chłodne w dotyku, natomiast w czasie zimniejszych dni zapewniają odpowiednie ilości ciepła. Z tego powodu można je z powodzeniem stosować zarówno zimą, jak i latem.

Poduszka z pierza to świetny wybór dla wszystkich osób, które lubią spać nieco wyżej – wszystko dlatego, że pierze jest nieco twardszym surowcem niż puch czy inne materiały syntetyczne. Poduszka wypełniona pierzem idealnie dopasowuje się do kształtu ciała leżącej na niej osoby, a dodatkowo pod naciskiem będzie próbować odzyskać swój naturalny kształt, co zapewni doskonałe podparcie.

Czy poduszki z pierza są bezpieczne dla zdrowia?

Choć poduszki pierzowe mają sporo zalet, można spotkać także negatywne opinie na ich temat. Najważniejszy skierowany przeciwko nim zarzut to ich czystość. Zdarza się bowiem, że poduszki z pierza są produkowane niedbale, z pominięciem etapu prania pierza czy jego dezynfekcji. Takie produkty rzeczywiście mogą być niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza osób z alergiami. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wyboru poduszki z pierza dowiedzieć się jak najwięcej na temat procesu jej produkcji oraz renomy producenta.

Wysokiej jakości poduszka z pierza będzie wykonana z surowca pochodzącego z odpowiedzialnego źródła, a następnie odpowiednio przygotowanego do umieszczenia go we wnętrzu poduszki. Aby wypełnienie puchowej poduszki było bezpieczne dla zdrowia, powinno zostać wyprane z zastosowaniem specjalistycznych środków piorących, a następnie dokładnie sprawdzone pod kątem czystości uzyskanego surowca. Żeby przekonać się, czy dana poduszka z pierza zawiera tak odpowiedzialnie przygotowane wypełnienie, warto sprawdzić, czy uzyskała ona certyfikat Downafresh.

O bezpieczeństwie dla zdrowia będzie także świadczył certyfikat Oeko-Tex. Potwierdza on wysoką jakość danego produktu i zapewnia, że dany wyrób pościelowy może mieć kontakt ze skórą. Aby dana poduszka lub kołdra uzyskała certyfikat Oeko-Tex, najpierw musi zostać przetestowana pod kątem występowania ponad 100 różnych niepożądanych związków – substancji zakazanych albo uważanych za szkodliwe. Wybierając poduszkę z tym certyfikatem, można zatem mieć pewność, że w danym produkcie nie znajdują się żadne chemiczne barwniki, czy też ołów, chrom albo nikiel.

Jak dbać o poduszki z pierza?

Dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego poza kwestią odpowiedniego przygotowania wypełnienia poduszki ważna będzie możliwość jej prania. Niestety w przypadku poduszek pierzowych nie zawsze jest to możliwe. Aby przekonać się, czy dana poduszka może być prana, należy zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta – na stronie internetowej albo na opakowaniu poduszki.

Jak zatem inaczej można dbać o poduszki z wypełnieniem pierzowym? Przede wszystkim warto regularnie i intensywnie wietrzyć sypialnię. Poleca się również codziennie strzepywać poduszkę – pozwoli to zachować sprężystość pierza oraz odpowiedni kształt wyrobu. Nie należy również zapominać o nakładaniu na poduszkę poszewki i jej regularnym praniu – pozwoli to na zachowanie wysokiego poziomu higieny.

Co można wybrać zamiast pierza?

Poduszki z pierza są świetną opcją dla wszystkich, którzy lubią spać wysoko, jednak nie dziwi fakt, że spora część osób borykających się z alergiami decyduje się na inny rodzaj poduszki. Dotyczy to szczególnie osób uczulonych na puch i pierze. Co zatem wybrać zamiast poduszki z wypełnieniem pierzowym?

Najczęstszym wyborem jest poduszka antyalergiczna z wypełnieniem syntetycznym. We wnętrzu wysokiej jakości poduszki syntetycznej znajdują się silikonowane włókna, które sprawiają, że produkt jest wyjątkowo lekki, puszysty i sprężysty, a do tego w pełni bezpieczny dla zdrowia osób uczulonych na puch i pierze. Takie poduszki można z powodzeniem prać, pozbywając się w ten sposób zgromadzonych roztoczy.

Nie trzeba jednak ograniczać się wyłącznie do syntetycznych wypełnień. Można także wybrać poduszkę puchową z certyfikatem NOMITE. Taki certyfikat daje gwarancję, że puch wykorzystany do produkcji danej poduszki jest w pełni bezpieczny dla alergików – wszystko dzięki jego wypraniu i wysuszeniu w temperaturze 120°C. W ten sposób nawet osoby ze specjalnymi potrzebami mogą korzystać z wyjątkowych właściwości puchu.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 12 czerwca, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły