Budownictwo drewniane

Czym jest dom pasywny?

okna do domów pasywnych

Każdy z nas marzy o tym, aby móc mieszkać w domku jednorodzinnym, jednocześnie nie płacąc ogromnych rachunków za ogrzewanie budynku. Czy to możliwe? Zdecydowanie tak. Właśnie z taką myślą powstały domy pasywne. To budynki, które wyróżniają się przede wszystkim doskonałą izolacyjnością cieplną. W jaki sposób? O tym w dzisiejszym artykule!

Niższe rachunki za prąd? To możliwe

Domy pasywne to nowoczesne budynki, które zdecydowanie różnią się od domów tradycyjnych. Stawiają na wykorzystanie rozwiązań technologicznych, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania domu. W jaki sposób? M.in. wykorzystując działanie promieniowania słonecznego.

Domy pasywne budowane są w taki sposób, aby energia w nich wytwarzana, była skutecznie zabezpieczana przed wydostaniem się na zewnątrz. Tu nie ma więc mowy o jakichkolwiek niedociągnięciach budowlanych – wszystko dopięte jest na ostatni guzik!

Warto w tym miejscu wspomnieć, że budynki pasywne zużywają na tyle znikomą ilość energii, że uznawane są dzisiaj za niemalże samowystarczalne. Są to również z pewnością domy dla osób ceniących sobie środowisko i ekologię.

Co wyróżnia dom pasywny?

Przy wyborze materiałów i produktów wykończeniowych do domu pasywnego, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zastosowanych okien i drzwi. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy – zarówno jedne, jak i drugie powinny wyróżniać się najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi.

Przykładem mogą być chociażby okna do domów pasywnych marki Oknoplast. Tam można śmiało znaleźć szereg okien dedykowanych właśnie do domu pasywnego. Marka wprowadza również kolejne modyfikacje techniczne, które pozwalają cieszyć się jeszcze większą termoizolacyjnością.

Okna do domu pasywnego wymagają jak najniższego współczynnika przenikania ciepła – ten nie może być wyższy niż 0,8W/(m2.K). Producent proponuje okna posiadające współczynnik Ug=0,5W/m2K. Tego typu modele pozwalają na to, aby dom pasywny stał się niemalże całkowicie samowystarczalny.

Warto jednak pamiętać, że domy pasywne przystosowane są do gromadzenia energii cieplnej. Te budynki stosunkowo wolno się nagrzewają, ale również wolno się wychładzają. Właśnie dlatego warto postawić na rolety zewnętrzne, które zapobiegną zbytniemu nagrzaniu się budynku latem.

Technologie w domu pasywnym

Na energooszczędność domów pasywnych składa się szereg czynników:

  • grubość warstwy termoizolacyjnej,
  • warstwowość ścian budynku,
  • rodzaj podłoża (najczęściej pływa żelbetowa),
  • projekt domu pozbawiony najczęściej balkonów,
  • układ pomieszczeń: te często uczęszczane powinny znaleźć się po stronie południowej,
  • rezygnacja lub ograniczenie liczby okien po stronie północnej,
  • system nawiewno-wywiewny zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

To oczywiście nie wszystko. Podczas budowy domu pasywnego konieczne jest zwrócenie uwagi na rodzaje używanych materiałów – te powinny charakteryzować się jak najwyższymi parametrami termoizolacyjnymi.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci podjąć decyzję o rodzaju wymarzonego domu. Pamiętaj jednak, że tego typu inwestycja może się wiązać z wyższymi kosztami budowy – nawet do 50% w stosunku do budownictwa tradycyjnego.


Data publikacji: 28 lutego, 2022Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły