Porady

Czym jest odwrócona osmoza i jakie ma zastosowanie w akwarystyce

Odwrócona osmoza to bardzo skuteczna technologia oczyszczania wody. Istotą działania odwróconej osmozy jest obecność drobnych membran o bardzo niskiej porowatości, które wychwytują z wody wszystkie niepożądane substancje, a w efekcie otrzymujemy idealnie czystą wodę. Co ważne w akwarystyce, to urządzenie filtrujące usuwa z wody sól, która powoduje twardość wody.  Dzięki zastosowaniu tego urządzenia uzyskujemy miękką wodę o niemal zerowej twardości. Zastosowanie odwróconej osmozy (RO) usuwa również niepożądane jony. Do uprawy roślin w akwariach i hodowli ryb tropikalnych tak uzdatniona woda jest często niezbędna.

Ponieważ woda wyjściowa przypomina wodę destylowaną, jest pozbawiona soli, metali i minerałów, należy dodać do niej pewne składniki odżywcze. Ze względu na to, że woda jest czysta, można ją dowolnie uzdatniać do pożądanych parametrów za pomocą tzw. produktów do remineralizacji wody.

Z jakich komponentów składa się odwrócona osmoza

Podstawowym elementem jest korpus RO, do którego należy membrana oraz filtry wstępne (węglowy i sedymentacyjny). Aby membrana działała jak najdłużej, musimy ją chronić przed zanieczyszczeniami za pomocą filtrów wstępnych.

W zależności od ilości prefiltrów, filtrów i membran, RO dzieli się na 3 do 5 etapów. Dla początkujących akwarystów odpowiednie jest RO trójstopniowe. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników jest to już czterostopniowa RO. A do użytku domowego zalecana jest pięciostopniowa RO.

Wspomniane wcześniej filtry wstępne, dostępne pod adresem https://www.invital.pl/technika-akwarystyczna, które zapobiegają zanieczyszczeniu membrany, muszą być wymieniane w określonych odstępach czasu. Do pomiaru przewodności wody w celu określenia stopnia zużycia membrany używany jest miernik TDS. Przewodność wskazuje ilość rozpuszczonych soli w wodzie. Ogólnie rzecz biorąc, im twardsza woda w akwarium, tym wyższa przewodność. A im więcej rozpuszczonych nawozów w wodzie w akwarium, tym wyższą przewodność mierzymy. Woda z odwróconej osmozy powinna mieć przewodność bliską zeru. Jeśli tak nie jest, należy wymienić membranę w RO.

Czym jest odwrócona osmoza i jakie ma zastosowanie w akwarystyce

Jak podłączyć odwróconą osmozę

RO może być podłączona do każdego kranu w domu, czy to prysznicowego, umywalkowego, czy też może być podłączona do zasilania wodą pralki. Każdy korzysta z tej opcji, która mu najbardziej odpowiada. Podłączenie odbywa się za pomocą odpowiednich adapterów. Zazwyczaj w sprzedawanym pakiecie znajduje się gwint RO oraz kranik.

W przypadku, gdy chcemy wyprodukować dużą ilość wody za pomocą tego urządzenia, warto zaopatrzyć się w dodatkową pompę, która zwiększy ciśnienie na membranie. Produkując czystą wodę z osmozy, produkujemy tzw. ścieki (na każdą jedną część czystej wody przypada od 2 do 3 części wody “odpadowej”). Aby zmniejszyć produkcję ścieków, stosujemy tzw. zestaw, który działa na zasadzie dodatkowej membrany i ponownie oczyszcza ścieki, które w innym przypadku trafiłyby do kosza.

Najbardziej kosztownym elementem odwróconej osmozy jest membrana. Dlatego warto zaopatrzyć się w zawór płuczący, który służy do płukania membrany przynajmniej raz w tygodniu przez około 5 minut.


Data publikacji: 5 sierpnia, 2023

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły