Blachy dachowe

Czym jest RHEINZINK MULTI-FORM?

Pod hasłem “szybkie i proste mocowanie” RHEINZINK wprowadza nowe możliwości wykonania dachu jak i elewacji z blachy tytan-cynk, wykorzystując naturalne właściwości patyny. Ten system oszczędza czas montażu dzięki łatwym opcjom mocowania, zapewniając jednocześnie elastyczne dopasowanie do geometrycznie skomplikowanych kształtów budynków i ich elementów, w tym lukarn, szczytów lub kominów.

Spiczaste, kwadratowe, prostokątne i równoległoboczne łuski nie boją się zadrapań i są wielofunkcyjne, co oznacza, że z ich użyciem możesz z łatwością wykonać dowolny dach lub fasadę – bez obawy o odpryski czy mikrouszkodzenia charakterystyczne dla materiałów powlekanych.

Fasada szkoły zawodowej w Libercu w Czechach to także inspirująca architektura. Wyróżniający się jako kluczowy element fasady grafitowe łuski MULTI-FORM w powierzchni RHEINZINK-prePATINA schiefergrau podkreślają nowoczesny wygląd budynku
Fasada szkoły zawodowej w Libercu w Czechach to także inspirująca architektura. Wyróżniający się jako kluczowy element fasady grafitowe łuski MULTI-FORM w powierzchni RHEINZINK-prePATINA schiefergrau podkreślają nowoczesny wygląd budynku

Optymalne zamocowanie do każdego układu

Każda z czterech geometrii łusek MULTI -FORM jest przymocowana jednym lub maksymalnie dwoma klipsami. Klips można zablokować w zagięciu, dzięki czemu można łuskę szybko i łatwo przymocować do podkonstrukcji. Inne kluczowe zalety to dostępność pasów i łusek startowych oraz możliwość zamawiania dopasowanych obróbek blacharskich, np. przy obróbce okna czy komina.

Łuska kwadratowa i możliwości jej układania poniżej
Łuska kwadratowa i możliwości jej układania poniżej
Przykłady mocowania jedną lub dwoma żabkami w zależności od układu
Przykłady mocowania jedną lub dwoma żabkami w zależności od układu

RHEINZINK MULTI-FORM to:

 • Nowoczesne podejście do klasycznej łuski
 • Zróżnicowane rozmiary
 • Na dach. Na elewacje. Na małe i duże powierzchnie.
 • Szybki montaż i proste mocowanie w większości jedną żabką
 • Łuski startowe i wyznaczone miejsca mocowania żabki
 • Dopasowane do każdego typu budynku

Unikalny kształt

Kształt i zagięcie górnego rąbka łuski MULTIFORM zabezpiecza budynek przed wnikaniem wody opadowej – zwłaszcza przy skośnym montażu łusek. Wykorzystanie łusek startowych przy okapie znacznie przyspiesza prace na dachu. W przypadku przejścia dachu w elewację zaleca się stosowanie łusek o wymiarach wynikowych, co pozwoli uzyskać idealny podział. Łuski kwadratowe i prostokątne z rąbkiem płaskim o szer. 20 mm dają fugę krzyżową przy układaniu poziomym, lecz gdy chcemy układać takie łuski poziomo z przesunięciem, należy zastosować rąbek o szer. 27 mm.

Połączenia krzyżowe
Połączenia krzyżowe
Przesunięcie w poziomie
Przesunięcie w poziomie
Przesunięcie z pochyleniem
Przesunięcie z pochyleniem

Zalecenia stosowania

Ten system daje dużo możliwości dla wykonawcy, który nie musi mieć specjalizacji dekarskiej czy blacharskiej – wystarczy, zwłaszcza przy pierwszych realizacjach, skonsultować projekt z przedstawicielem RHEINZINK. Wyprzedzając jednak pojawiające się pytania na wstępie producent podaje swoje zalecenia układania.
Dach:
Układanie bezpośrednio na pełnym deskowaniu ≥ 25°
Elewacja:
Bezpośrednie układanie na deskach, układanie na płytach drewnopochodnych z RHEINZINK-VAPOwall lub bezpośrednie układanie na podkładzie metalowym.
Grubość blachy:
RHEINZINK-CLASSIC, RHEINZINK-prePATINA, RHEINZINK-artCOLOR: 0,7 mm lub 0,8 mm.

Wymiary i wyliczenie zużycia na powierzchni

Zróżnicowane rozmiary i kształty pozwalają na optymalne krycie zarówno dużych jak i małych, nawet zakrzywionych powierzchni. Warto jednak, stosując różny układ i podział powierzchni, znać poglądowe zużycie łusek na m2 powierzchni, co przedstawia poniższa lista.

Łuska spiczasta:
Min. wym. widoczny 302 x 210 mm, 26,74 szt./m² Max. wym. widoczny 685 x 428 mm, 6,26 szt./m²

uska spiczasta:Min. wym. widoczny 302 x 210 mm, 26,74 szt./m² Max. wym. widoczny 685 x 428 mm, 6,26 szt./m²

Łuska kwadratowa:
Min. wym. widoczny 200 x 200 mm, 25,00 szt./m² Max. wym. widoczny 530 x 530 mm, 3,56 szt./m²

ska kwadratowa:Min. wym. widoczny 200 x 200 mm, 25,00 szt./m² Max. wym. widoczny 530 x 530 mm, 3,56 szt./m²

Łuska prostokątna:
Szer. i wys. widoczna min/max: 200/530 mm

Łuska prostokątna:Szer. i wys. widoczna min/max: 200/530 mm

Łuska równoległoboczna:
Podst. dł. widoczna min/max: 200/430 mm Wysokość widoczna min/max: 180/370 mm

Łuska równoległoboczna:Podst. dł. widoczna min/max: 200/430 mm Wysokość widoczna min/max: 180/370 mm

RHEINZINK MULTI-FORM jest standardowo dostępny z naturalną patynowaną powierzchnią RHEINZINK-prePATINA blaugrau. Oprócz tego typowego wariantu łuski mogą być wyprodukowane na zamówienie w dowolnym kolorze z gamy powierzchni RHEINZINK artCOLOR z użyciem powłoki PVDF.

4.9/5 - (48 votes)

Data publikacji: 25 lutego, 2019

Autor:

4.9/5 - (48 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Łukasz
  wtorek, 26 lutego, 2019

  Różne kształty i wielkości łusek a mocowanie takie proste w postaci klipsów. Rozwiązanie Rheinzink Multi Form to gotowe elementy, które tylko odpowiednio dobieramy i łączymy.

 2. praktyk
  środa, 27 lutego, 2019

  Szybkie i trwałe mocowanie w budownictwie jest bardzo ważne i cieszy się dużym zainteresowaniem.Optymalne zamocowanie do każdego układu jest bardzo istotna zaletą Rheinzink Multi Form jest bardzo przydatne w montaż i znakomicie usprawnia ten montaż.Warto korzystać z takich innowacyjnych rozwiązań w budownictwie.

Podobne artykuły