Cenniki

Czym jest więźba dachowa i ile kosztuje?

Więźba dachowa to drewniany szkielet dachu, na którym montowane są jego kolejne części. Właśnie dzięki tej konstrukcji obciążenia z pokrycia dachowego przenoszą się na konstrukcję nośnych ścian budowli. Jest to zatem element, którego nie może zabraknąć i który musi zostać odpowiednio wykonany. To konstrukcja ciesielska, złożona z wielu różnych elementów. Podstawowym są wiązary dachowe. Co jeszcze warto wiedzieć o więźbie dachowej i ile kosztuje jej wykonanie?

Więźba dachowa – dlaczego tak potrzebna?

Więźba dachowa jest drewnianym stelażem dachu, na którym układane jest później pokrycie dachowe. Jest to zatem podstawa, bez której nie mogłoby się bezpiecznie ułożyć kolejnych konstrukcji dachowych. Taka konstrukcja jest wykonywana na większości domów w Polsce z litych elementów drewnianych. Choć w tej chwili znamy też inne rozwiązania – więźby prefabrykowane, scalane jeszcze przed montażem na budynku, w fabryce – większość obywateli wybiera to co solidne i sprawdzone. 

Warto dodać, że wyróżniamy kilka odmian więźby dachowej: krokwiową, krokwiowo-jętkową oraz płatwiowo-kleszczową. Czasami łączy się naraz kilka rodzajów, jeśli dana konstrukcja jest akurat szczególnie wymagająca. Więźba dachowa powstaje z różnych odmian drewna – musi być ono wytrzymałe i specjalnie przygotowane, między innymi dobrze wysuszone i zaimpregnowane. Zwykle stosowane jest drewno sosnowe, świerkowe, a czasami jodła lub modrzew. 

Więźba dachowa – ile trzeba za nią zapłacić?

Czy więźba dachowa jest kosztowna? Wiele zależy od samej firmy, która ją konstruuje, a nawet od regionu, ponieważ w niektórych miejscach ceny budowy domu są zawsze wyższe niż w innych. Przede wszystkim jednak na koszty wpływa stopień skomplikowania konstrukcji – im budowa będzie trudniejsza, tym więcej trzeba będzie za nią zapłacić. Więźba dachowa musi być solidnie wykonana – z dobrych materiałów i przez fachowców. Oczywiście, o kosztach decyduje też wielkość budynku. Im większa powierzchnia, tym więcej materiału będzie potrzebne, a to oczywiście przeniesie się na ostateczną cenę. 

Już na etapie projektu można ocenić ile trzeba będzie zapłacić za wykonanie więźby dachowej. Jest to jednak element, na którym nie wolno oszczędzać. Kiepskie materiały i niezbyt solidni fachowcy mogą zagrażać bezpieczeństwu budynku. Jeśli więźba dachowa nie wytrzyma, konstrukcja może się przecież zawalić – stworzy zagrożenie dla mieszkańców. Dlatego koszty można ograniczyć tylko wybierając zamiast więźby drewnianej wersję prefabrykowaną. Na pewno nie można wybierać gorszej jakości drewna, albo decydować się na niedoświadczonego cieślę. 

W przypadku domów najczęściej stosuje się dachy dwuspadowe, czterospadowe i wielospadowe. Te pierwsze będą oczywiście najtańsze, bo są po prostu najprostsze. Przedział cen jest różny, jednak w tym przypadku to około 40-85 złotych za metr kwadratowy. Mowa tu już o łącznych kosztach – za materiały oraz za robociznę. W przypadku dachów czterospadowych, cena wzrasta do około 110 złotych za metr kwadratowy. Jeśli konstrukcja jest wielospadowa, ciężko oszacować ogólne koszty – uzależnione są od stopnia skomplikowania budynku. 

Dowiedz się więcej o więźbie dachowej oraz kosztach jej wykonania na fachowydekarz.pl/wiezba-dachowa/

4.7/5 - (29 votes)

Data publikacji: 2 września, 2020

Autor:

4.7/5 - (29 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    środa, 2 września, 2020

    Dach to jeden z najważniejszych komponentów każdej budowli, więc tym samym więźba dachowa odgrywa istotną rolę. Dobrze wykonana więźba pozwala zrealizować pożądany dach, który przetrwa lata. Na tym etapie nie wolno oszczędzać. Użyte materiały oraz ekipa wykonawcza muszą być sprawdzone i jak najlepsze. Ten koszt nie może być redukowany.

  2. Jacek
    czwartek, 3 września, 2020

    Więźba dachowa jest na tyle ważną konstrukcją dachu jak i całego budynku,że warto przyłożyć się do wykonania tej konstrukcji i wykonać ją z możliwie najlepszych materiałów.Na więźbę dachową należy wybierać tylko najlepsze gatunki drewna nadające się do tego rodzaju konstrukcji aby czuć się później bezpiecznie i cieszyć się wyglądem porządnego solidnego dachu.

Podobne artykuły