Porady

Czym należy się kierować przy wyborze ekipy budowalnej?

Czym należy się kierować przy wyborze ekipy budowalnej

Każda osoba planująca remont domu zastanawia się jaką ekipę budowlaną wybrać. Na rynku można spotkać wiele ofert, też takich, które kuszą podejrzanie niską ceną. Żeby dokonać odpowiedniego wyboru należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które uchronią nas przed fałszerzami lub “fachowcami”, których usługi są na niskim poziomie.

Wybór ekipy budowlanej z polecenia

Odnalezienie właściwej ekipy budowlanej z polecenia znajomych lub rodziny jest najpewniejszym gwarantem co do świadczonych usług. Warto jednak pamiętać, że rynek budowlany jest niezwykle dynamiczny i po kilku latach w tej samej ekipie może pozostać tylko kilku fachowców, co też ostatecznie nie daje nam stuprocentowej pewności. Przy kierowaniu się poleceniami bliskich należy pamiętać o tym, że rekomendacje nie powinny być przedawnione. 5 lat od budowy domu przez osobę polecający, to maksymalny, bezpieczny czas, aby polecenie było wciąż aktualne i aby można było mu zaufać.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy budowlanej?

Z pewnością powinno się sprawdzić, jakie kompetencje posiadają pracownicy. Profesjonalne firmy budowlane, na życzenie klienta, udostępniają dane dotyczące ukończonych szkół oraz kursów przez budowlańców. Jest to prosty sposób na zweryfikowanie tego, czy dana firma spełnia nasze oczekiwania. Drugą, niemniej ważną informacją świadczącą o umiejętnościach ekipy budowlanej, jest jej cena. W przypadku, w którym cena usługi jest znacząco niższa od średniej rynkowej, można być pewnym, że ma się do czynienia z fachowcami o niskim poziomie umiejętności, przez co możemy ponieść konsekwencje takie jak źle wykonana praca lub fałszerstwo. Najlepiej jest więc skupić się na kilku ekipach ze średniej pułki cenowej.

W ramach dodatkowego potwierdzenia kompetencji wybranej ekipy budowlanej, warto sprawdzić wykonane przez nią budynki, a także narzędzia, jakich używa – np. profesjonalne ekipy często stosują drabiny Krause: https://www.drabiny-krause.dmn.pl/. Najpewniejszy sposób polega na odwiedzeniu miejsc, w których budowlańcy pracowali, dzięki czemu na własne oczy można przekonać się jak po czasie wyglądają realizacje ich autorstwa. Jeśli nadal nie jesteśmy pewni, to możemy przeprowadzić wywiad z właścicielami. Inną, jeszcze mniej czasochłonną i nieangażującą metodą, jest zapytanie o interesującą nas ekipę na specjalnie do tego przeznaczonych grupach facebookowych.

Podejście firmy do klienta

Profesjonalne firmy budowlane każdy, nawet pozornie najmniej liczący się element ustnie ustanowionej umowy, będą chciały sformalizować na papierze, tak, aby stronę, która nie wywiązała się z kontraktu, można było pozwać o odszkodowanie (różnorakie przewinienia i niedopełnienia bywają też powodowane przez klientów). Powinniśmy uważać na ekipy, które jak najmniej chcą zapisywać w prawnie potwierdzonej umowie, albo w ogóle nie chcą takiego dokumentu sporządzić.

Dobrym pomysłem jest również sporządzenie tak zwanego ślepego kosztorysu, w którym ustali się cenę materiałów budowlanych, szczegółowy harmonogram oraz datę rozpoczęcia i zakończenia prac. Jeśli ekipa budowlana wykręca się przed tymi postanowieniami, wtedy powinniśmy jak najszybciej zerwać z nią wszelakie stosunki.


Data publikacji: 1 września, 2022Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły