Warsztat

Czym różni się wyrzynarka od pilarki?

Wyrzynarka oraz pilarka służą do cięcia i stanowią bardzo przydatne narzędzia w domu każdego majsterkowicza. Czym jednak się różnią i które z urządzeń powinno się kupić, by jak najbardziej odpowiadało naszym potrzebom? Aby to ocenić, warto zapoznać się dokładniej ze specyfiką obu tych narzędzi i sprawdzić, do czego konkretnie możemy je wykorzystać.

Inna konstrukcja

Podstawową różnicą pomiędzy urządzeniami jest ich konstrukcja. W wyrzynarce głównym elementem jest brzeszczot. Po nakreśleniu linii, wzdłuż której chcemy ciąć, wystarczy, że będziemy przesuwać wyrzynarkę zgodnie z zaznaczeniem. Warto podkreślić, że w przypadku cięcia wyrzynarką nakreślona linia nie musi być prosta; możliwe jest także wycinanie chociażby po łuku. W przypadku pilarki głównym elementem urządzenia jest specjalna tarcza, umożliwiająca – w przeciwieństwie do brzeszczotu – cięcie tylko po linii prostej. Zaletą pilarki jest brak tzw. efektu wężykowania, co niestety w przypadku wyrzynarki jest dość nagminne; wtedy brzeszczot nagrzewa się, przez co wzrasta prawdopodobieństwo łamania się lub wykrzywiania. To z kolei sprawia, że wyrzynarka, w przeciwieństwie do pilarki, łatwiej może ulec uszkodzeniom elementu roboczego.

Dla innego materiału

Pilarki są urządzeniami przeznaczonymi przede wszystkim do drewna. Dzięki specjalnej regulacji kątów i głębokości cięcia jest nimi łatwiej wykonywać niektóre zadania; pomocny jest również silnik o większej mocy niż w wyrzynarce. Oznacza to, że cięcie materiału jest szybsze, łatwiejsze, a także bardziej dokładne. Mimo lepszej wydajności urządzenia pilarka nie jest jednak najlepszym wyborem w przypadku tworzyw sztucznych – podczas ich cięcia tarcza może być narażona na stępienie i wykrzywienie ze względu na specyfikę swojej budowy. Wyjątkiem mogą być pilarki z tarczą przystosowaną specjalnie do aluminium. Jednak generalnie to wyrzynarki są lepsze do pracy z innego rodzaju materiałami.

Dodatkowe funkcje i różnice

Dodatkowe funkcje są zdecydowanie domeną wyrzynarek. Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli tych urządzeń, wyposażonych w dodatkowe atuty. Popularność zyskały na przykład wyrzynarki ze specjalną funkcją podrzynania – dzięki nim brzeszczot nie tylko porusza się według klasycznej formuły góra-dół, ale również wykonuje dodatkowy, cykliczny ruch do przodu. Zwiększa to szybkość cięcia materiału, choć niestety, nie jego dokładność; krawędzie materiału po takim zabiegu będą prawdopodobnie obszarpane i nieestetyczne. Jest to problem zwłaszcza w przypadku drewna, z którego powstają różnego rodzaju ozdoby, a nawet meble – szczególnie, że wygładzenie wszystkich krawędzi zajmie sporo dodatkowego czasu. Udogodnieniem, również zawartym w niektórych modelach wyrzynarek, jest możliwość podłączenia do nich odkurzacza przemysłowego; niewątpliwie zapewnia to większą wygodę i higienę pracy.

Różnice między pilarką a wyrzynarką nie są zbyt duże, jednak przed wyborem któregoś z tych urządzeń warto zastanowić się, na jakich materiałach będziemy najczęściej pracować oraz czy potrzebujemy szczegółowej regulacji kątów i głębokości cięcia.

4.7/5 - (4 votes)

Data publikacji: 9 października, 2015

Autor:

4.7/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły