Pokrycia dachowe

Czym się kierować przy wyborze pokrycia dachowego – rozmowa z ekspertem PR Blachy Pruszyński

Pokrycia dachowe to rozwiązania nowoczesne i energooszczędne. Czym się kierować przy wyborze materiałów na dachy i jakie rozwiązania oferuje nam rynek? Na pytania odpowiada ekspert Rafał Kuczyński.

Rafał Kuczyński, ekspert firmy Pruszyński

Rafał Kuczyński, ekspert firmy Blachy Pruszyński

Pokrycia dachowe to rozwiązania nowoczesne i energooszczędne. Czym się kierować przy wyborze materiałów na dachy i jakie rozwiązania oferuje nam rynek? Na pytania odpowiada Rafał Kuczyński, ekspert firmy Pruszyński.

Osoby planujące budowę domu mają do wyboru kilka podstawowych materiałów na pokrycie dachowe. Do najbardziej popularnych należą dachówki ceramiczne i cementowe, gonty papowe i drewniane, strzechy oraz łupki, a osobną kategorię stanowią pokrycia z blachy (stalowe, aluminiowe oraz tytanowo-cynkowe). Czym się kierować przy ich wyborze i zakupie? Do najbardziej trwałych a zarazem najdroższych materiałów należą dachówki ceramiczne, jednak materiał ten wymaga wcześniejszego zainwestowania w mocną więźbę, zdolną utrzymać ciężar tego pokrycia wynoszący 50 kg/m2. Ponadto dachówki wymagają dość dużego nachylenia połaci dachowej – minimum 16 stopni.

Ich przeciwieństwem są wszystkie pokrycia z gontu – lekkie i tanie, charakteryzują się jednak najmniejszą trwałością. Aczkolwiek ich niewątpliwą zaletą jest to, że można je stosować na dachy o bardzo małym kącie nachylenia. Tymczasem gonty drewniane, strzechy i łupki to pokrycia tradycyjne, zamawiane głównie koneserów drewnianego budownictwa – z jednej strony efektowne, z drugiej bardzo wymagające i drogie.

Po środku tego zestawienia znajdują się pokrycia ze stali – panele dachowe z rąbkiem, blachodachówki i blachodachówki panelowe, które w większości mogą być stosowane na połaciach o minimalnym nachyleniu 8 stopni. Stal zabezpieczona jest warstwą lakieru ochronnego, zapobiegającego powstawaniu korozji. Największą zaletą pokryć ze stali jest optymalna relacja między ich ceną, trwałością i uniwersalnością zastosowania. Cena zależy między innymi od rodzaju zastosowanej powłoki ochronnej – producenci oferują powłoki poliestrowe i znacznie trwalsze powłoki poliuretanowe. Na te ostatnie, tak jak w przypadku powłok PURMAT i PURLAK przewidziane jest aż 30 lat gwarancji. Innym rozwiązaniem są blachodachówki cięte na wymiar lub panelowe. Pierwsze, przy wszystkich swoich zaletach, najlepiej sprawdzają się na dachach o prostej konstrukcji, w przypadku których montaż jest łatwy i szybki.

Na dachy bardziej wymagające producenci i wykonawcy zalecają obecnie pokrycia modułowe. Przemawia za nimi szereg zalet, z których największą jest ograniczona do minimum ilość odpadów w przypadku skomplikowanych połaci. Niemniej ważne są łatwy transport i składowanie – nie trzeba być już posiadaczem samochodu ciężarowego, by odebrać zamówiony towar, gdyż najczęściej jest on spakowany w niewielkie paczki na europaletach. Ostatnia istotna kwestia to wybór producenta. Tu przydatna jest informacja, jak długo firma działa na rynku oraz czy posiada odpowiednie zaplecze serwisowe (jest to bardzo istotne w przypadku ewentualnych reklamacji). Dobrze by marka była to firma solidna, z długoletnim doświadczeniem.


Data publikacji: 21 marca, 2016

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły