Dachówka ceramiczna

Dach ceramiczny warstwa po warstwie cz. 2: wybór pokrycia i mocowanie dachówek

Wybór pokrycia

Na szczelność dachu w wysokim stopniu wpływa solidność i trwałość pokrycia. Ważny jest przy tym materiał, z którego jest wykonane, a także system mocowania i uszczelniania. Pierwszą barierę podczas opadów, stanowią dachówki – najlepiej sprawdzają się ceramiczne, są bowiem niezwykle trwałe i odporne zarówno na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg, jak też na działanie bardzo niskich lub wysokich temperatur. Wypalone z gliny dachówki, nie zmieniają kształtu i nie pękają, dzięki czemu stanowią ochronę dla dachu przez długie lata. Jednocześnie ogromna oferta kolorów i modeli dachówek Koramic sprawia, że stanowią również najlepszy wybór pod względem estetycznym. Do nowoczesnych obiektów idealnie pasują płaskie, grafitowe lub czarne dachówki Actua 10, a także Alegra 9. Alegra9 ma największą powierzchnię (wystarczy nawet 9 dachówek do pokrycia 1 m2) i wykonany z niej dach optycznie nabiera lekkości, a zarazem surowości formy. Na domach w bardziej klasycznym stylu dobrze prezentują się tradycyjne esówki czy mnich-mniszki, które dodają mu elegancji i prestiżu. Natomiast do dachów wielospadowych, z lukarnami lub wolimi okami, poleca się karpiówki. Ich małe kształty pozwalają efektownie pokryć bardziej złożone konstrukcyjnie detale, a poszczególne modele różnią się nie tylko kształtem, ale także kolorem i wykończeniem. Dachówki ceramiczne, podobnie jak inne produkty z gliny, dzięki zawartym w niej związkom żelaza, w procesie wypału nabierają naturalnej, ceglastoczerwonej barwy, a by uzyskać inne odcienie pokrywa się je warstwą angoby. Angoba to specjalna glinka, którą w procesie wypału spieka się z powierzchnią dachówki i nadaje jej żywe, trwałe kolory. Angoba szlachetna to odmiana tej powłoki o większej zawartości kwarcu, dzięki czemu zapewnia bardziej połyskującą barwę. Najbardziej błyszczące są jednak dachówki glazurowane poddawane przy produkcji procesowi szkliwienia ze względu na jeszcze większy udział kwarcu w surowcu. Dachówki angobowane i glazurowane mają ponadto gładką, niekiedy wręcz śliską powierzchnię, przez co są mniej podatne na zabrudzenia i porastanie mchem.

Mocowania dachówek ceramicznych

Wszystkie typy dachówek ceramicznych są wyposażone w systemy mocowania, gwarantujące szczelność i stabilność gotowego pokrycia. Od spodu wyposażone są w noski służące do zahaczania o łaty, na których oparte są dachówki. Niektóre, na przykład karpiówki, mają fabrycznie wykonane otwory na wkręty, za pomocą których mocuje się je do łat. Dachówki zakładkowe wyposażone są w wytłoczone na dwóch zbiegających się ze sobą krawędziach (górnej i bocznej lewej lub tylko na jednej z nich) zamki i pełnią dwie funkcje. Przede wszystkim upraszczają montaż, pomagając w zachowaniu właściwych rozstawów podczas układania dachówki w kolejnych rzędach, a podczas użytkowania poddasza, zapewniają większą szczelność. Z reguły są bowiem tak formowane, by odprowadzać na zewnątrz wodę, która dostała się między dachówki i stamtąd mogłaby przedostać się pod pokrycie. Esówki to dachówki o bardzo tradycyjnym przypominającym literę „S”, kształcie. Pozbawione są zamków, przez co ich montaż wymaga większej precyzji. Inny historyczny model zwany mnich-mniszka (górna dachówka zwana jest mnichem, a dolna mniszką) sprzedawany jest w parach. Układane są w taki sposób, że każdy mnich przykrywa dwie mniszki na ich styku, i mocowane do łat za pomocą drutu lub specjalnych klamer. Taki system montażu zapewnia solidność pokrycia. Dachówka ceramiczna jest dość ciężka, dlatego na gotowej połaci sama stawia opór silnym podmuchom wiatru. Jednak w rejonach, gdzie występują wyjątkowo silne wichury i opady, można przystosowane do tego modele dachówek zakładkowych wzmocnić, mocując je spinkami SturmFIX, zabezpieczającymi przed zerwaniem przez gwałtowne podmuchy powietrza. Spinki umieszcza się w specjalnym gnieździe na górnej krawędzi dachówki, zahaczając następnie dolną krawędź dachówki umiejscowionej w wyższym rzędzie. W ten sposób pokrycie zamocowane jest nie tylko do łat, ale także dachówka do dachówki, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed zerwaniem.

4.8/5 - (5 votes)

Data publikacji: 26 czerwca, 2014

Autor:

4.8/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek
    sobota, 6 kwietnia, 2019

    Solidność i trwałość pokrycia,to podstawa aby dach dobrze nam służył wiele lat.Aby dach spełniał swe zadanie należy do jego montażu zatrudnić porządnych fachowców,a pokrycie dachówkami ceramicznymi jest jeszcze bardziej wymagające.Przy dachówkach są systemy mocowania i należy je bardzo starannie wykorzystać aby dachówka odpowiednio trzymała się na dachu.

Podobne artykuły