Łupek

Dach i ściany z łupka

W Katowicach w cichej dzielnicy wybudowano dom inny niż wszystkie. Co w nim takiego wyjątkowego? Nowoczesna architektura, wysoka jakość zastosowanych materiałów, naturalny materiał w połączeniu z bardzo dobrym wykonaniem.

Autorem projektu jest pan Robert Skitek, właściciel pracowni architektoniczna RS+ z Tych. Projekt wykonawczy przygotowany był pod pokrycie z łupka naturalnego. Inwestorzy bardzo długo szukali odpowiedniego producenta łupka dachowego, jak i również dobrego wykonawcy. Ostatecznie wybór padł na firmę pana Henryka Maliborskiego z Bujakowa, która wykonywała więźbę oraz na firmę Monopol Sp. j. pana Antoniego Grabka z Mysłowic, która wykonywała pokrycie z łupka i przygotowała konstrukcję elewacji. Jako producenta łupka wybór padł na firmę Rathscheck Schiefer, materiał na budowę dostarczała firma Melle z Katowic.

Projekt był bardzo wymagający i wymagał nietypowych rozwiązań. Więźba bez murłaty, opadający okap, nietypowe okna dachowe. Łupek na elewacji mocowany na drewnianej konstrukcji składającej się z pionowo zamontowanych kantówek między którymi ułożono izolację termiczną z wełny mineralnej, następnie ułożono folię dachową paroprzepuszczalną. Na kantówki zamocowano kontrłaty i łaty, do których ostatecznie przybito łupek. Łupek na dachu przybijany był do desek pióro-wpust, na których zamontowano folię dachową, przeznaczoną do pokryć z łupka, pod deskowaniem kontrłaty, folia dachowa, krokwie i izolacja ułożona międzykrokwiowo.

Dach i ściany z łupka

Do wykonania pokrycia dachu i elewacji zużyto 27 kg papiaków ogniowo ocynkowanych do pokryć z łupka, 45 kg gwoździ, śrub i kotw, 250 kg tytan-cynku, 75 kg aluminiowej blachy Prefa, 550 m2 folii Doerken oraz 250 m2 folii pod łupek Bauder. Łącznie dach i elewacja to 550 m2.

Dach i ściany z łupka

Pokrycie układano w kryciu podwójnym prostokątnym łupkiem firmy Rathscheck o formacie 40/25 oraz 40/40 z kopalni SIN150. Realizacja rozciągnięta była na 3 miesiące. Prace ciesielskie trwały około 1,5 miesiąca, krycie łupkiem wraz z montażem obróbek oraz wykonanie dachów płaskich to również okres 1,5 miesiąca. Inwestorzy żywo interesowali się pracami, często wchodzili na rusztowanie aby z bliska przyglądać się pracom. Dekarze zrealizowali wszystkie życzenia inwestorów.

Dach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupka
Dach i ściany z łupka
Dach i ściany z łupka
Dach i ściany z łupka
Dach i ściany z łupka
Dach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupka
4.8/5 - (10 votes)

Data publikacji: 11 lutego, 2013

Autor:

4.8/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Zosieńka
    czwartek, 8 sierpnia, 2019

    Naprawdę dom inny niż wszystkie. Faktycznie zaciekawia swoim wyglądem, ale nie chciałabym sama takiego domu, bardziej podobają mi się standardowe wykończenia.

Podobne artykuły