Porady

Dach kopertowy – co go wyróżnia?

Wybór odpowiedniego rodzaju dachu i pokrycia dachowego nie jest prostym zadaniem. To decyzja, którą podejmuje się na wiele lat, warto więc dobrze przemyśleć wszystkie aspekty praktyczne. Zobacz, co trzeba wiedzieć o dachu kopertowym!

Jednym z najchętniej wybieranych typów dachu jest dach kopertowy. To rozwiązanie trwałe, praktyczne i atrakcyjne wizualnie. Jednak nie w każdym przypadku będzie najlepszą opcją. Jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę decydując się na kopertowy dach czterospadowy?

Dach kopertowy – charakterystyka

Jednym z najbardziej klasycznych i najczęściej spotykanych w europejskiej architekturze rodzajów dachu jest czterospadowy dach kopertowy. Składa się on z czterech połaci, które są nachylone pod takim samym kątem. W przypadku budynków prostokątnych dwie dłuższe połacie mają kształt trapezów, a dwie krótsze trójkątów. Natomiast, w budynkach zbudowanych na planie kwadratu, wszystkie cztery połacie dachu są trójkątne i równe.

Ten typ dachu stosowany jest zarówno w domach wolnostojących, jak i budynkach użytkowych i wielorodzinnych. Ze względu na kwestie praktyczne i estetyczne, dachy kopertowe są cenione w różnych strefach klimatycznych.

Które pokrycie najlepiej sprawdzi się na dachu kopertowym?

W przypadku mniejszych dachów np. na domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzają się zwykle pokrycia drobne. Najczęściej polecana jest dachówka ceramiczna lub betonowa. Dobór konkretnego pokrycia warto dokładnie przemyśleć, ponieważ nawet dość podobne rodzaje dachówek mogą dawać bardzo różne efekty wizualne.

W przypadku przedłużającej się budowy, przed nadejściem zimy konieczne może być zastosowanie pokrycia tymczasowego. W tym celu stosuje się np. membrany dachowe. Szczególnie polecanym materiałem jest jednak papa na wstępne pokrycie dachu. Dlatego wybierając pokrycie dachowe, warto zwrócić uwagę na względy praktyczne i szybkość realizacji.

Jakie są zalety dachu kopertowego?

Uważa się, że ten rodzaj dachu gwarantuje wyjątkową odporność i stabilność. Dlatego jest chętnie wybierany do budynków narażonych na ekstremalne warunki atmosferyczne – np. nad morzem, gdzie występują silne wiatry lub w górach, czyli na terenach, na których problemem mogą być intensywne opady śniegu.

Dachy kopertowe są także cenione ze względu na swój wygląd. Ten typ dachu zapisał się w historii europejskiej architektury i designu. Są niezwykle uniwersalne i ponadczasowe – takie dachy sprawdzają się zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i bardziej klasycznych projektach. Stwarzają też ciekawe możliwości aranżacyjne na poddaszu.

Wady dachu kopertowego – w jakich przypadkach lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie?

Mimo wielu zalet i ogromnej uniwersalności, dachy kopertowe nie zawsze są najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Ich największą wadą jest cena – taki typ dachu jest uważany za bardzo solidny, jednak kosztuje zwykle więcej niż inne. Problemem mogą być też pewne ograniczenia w aranżacji poddasza. W przypadku dachu kopertowego wszystkie ściany będą posiadały skosy.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 20 maja, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły