Akcesoria dachowe

Dach odporny na wichury

Porywisty wiatr i burze to prawdziwy sprawdzian dla naszego dachu. Dlatego warto już na etapie
planowania lub remontu pomyśleć o jego właściwym zabezpieczeniu.

By spać spokojnie

Anomalia pogodowe ostatnich lat pokazały, że gwałtowny wiatr potrafi przenieść dach na pole sąsiada albo przerzucić połać z jednej strony na drugą. Takie sytuacje zdarzają się właśnie w czasie gwałtownych burz i nawałnic. Generalnie dachy mają całkiem dobre parametry aerodynamiczne – gdyby nie mocowanie krokwi do murłat, a murłat do wieńca i ścian, to całe dachy szybowałyby dość często. Dlatego dekarze radzą, żeby o kwestii zabezpieczenia dachu przed wiatrami pomyśleć już na etapie projektu i to nie tyle budowlanego, co wykonawczego, który zawiera wszelkie szczegóły łącznie ze schematem mocowania dachówek oraz ilością klamer zabezpieczających. Warto w niego zainwestować i zlecić jego wykonanie u dobrego projektanta.

Dachówka zamocowana klamrą boczną uniwersalną 452.

Dachówka
zamocowana klamrą boczną uniwersalną 452.

Pamiętajmy też, że w przypadku dachów stromych większą odporność na oddziaływanie wiatru mają małoformatowe pokrycia ciężkie, czyli dachówki. Pokrycia lekkie, wielkoformatowe, takie jak blachodachówka – mogą być zerwane nawet razem z więźbą. – Co prawda także dachówki betonowe czy ceramiczne mogą ulec uszkodzeniom w razie silnych huraganów, ale zniszczenia są dużo mniejsze, a co za tym idzie prostsze i tańsze w naprawie. Nie da się ukryć, że łatwiej wymienić kilka dachówek niż np. połowę pokrycia – mówi SUPERDEKARZ, Jerzy Orłowski z firmy Usługi Ogólnobudowlane „Orzeł”.

Oczywiście duże znaczenie ma też położenie domu. Według normy Eurokod – EN 1991-1-4:2008 Polskę możemy podzielić na trzy strefy obciążenia wiatrem. Według tej normy najbardziej narażone na działanie wiatru są południowe części województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego, a także północne części woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. I tu właśnie projektant, opierając się na tej normie oraz na podstawie konkretnych obliczeń dla danego dachu, z konkretną lokalizacją inwestycji, rodzajem dachu, ciężarem dachówki i znając wytrzymałość klamer (najlepiej z atestem) wyznaczy potrzebną ich liczbę na metr kwadratowy dachu.

Klamra boczna uniwersalna 452.

Klamra boczna uniwersalna 452.

Mocowanie i deskowanie

Coraz większa liczba huraganów i porywistych wiatrów siejących spustoszenie spowodowała także zmiany w zasadach mocowania dachówek. Coraz częściej dekarze poza dachówkami szczytowymi, w obszarze brzegowym, dachówkami ciętymi w koszach na grzbietach, przy oknach połaciowych oraz kominie mocują także dachówki na połaci (pamiętać trzeba jeszcze, że przy dużym nachyleniu dachu, powyżej 65°, powinno się mocować każdą dachówkę połaciową). Rzemieślnicy wykonują to za pomocą m. in. klamer z atestem. Obecnie producenci posiadają własne, sprawdzone klamry doskonale zabezpieczające dachówki przed poderwaniem przez wiatr. Przykładem tego jest szybka i łatwa w montażu klamra boczna typ 452 do dachówek profilowanych Braas. Konstrukcja klamry gwarantuje pewny uchwyt łaty, jak i trzymanie dachówki na połaci.

Prawidłowo zamocowana do łaty klamra boczna 452 - zaczep dokładnie przylega do łaty i jest zamocowany pod odpowiednim kątem.

Prawidłowo zamocowana do łaty klamra boczna 452 – zaczep dokładnie przylega do łaty i jest zamocowany pod odpowiednim kątem.

Poza tym chcąc maksymalnie zabezpieczyć dach przed wichurami, nie można zapomnieć o deskowaniu dachu, które wzmacnia jego konstrukcję. – Warto w to zainwestować, szczególnie w przypadku tzw. „domów otwartych”, gdzie z każdej strony są drzwi i okna, co zwiększa oddziaływanie wiatru. Dodatkowo pamiętajmy, żeby folia była klejona na każdym łączeniu – podkreśla SUPERDEKARZ, Jerzy Orłowski.

Oczywiście kluczowe znaczenie mają tutaj umiejętności dekarzy i profesjonalne położenie dachu przez nich. Warto zatem zlecić to zadanie profesjonalnej ekipie.

Dekarzy z doświadczeniem i certyfikatem Braas można znaleźć na portalu www.superdekarz.pl.


Data publikacji: 23 listopada, 2015

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły