Dach płaski – fakty i mity
Na temat dachów płaskich wciąż funkcjonuje wiele nieprawdziwych przekonań. Inwestorzy, szczególnie ci, którzy nie rozpoczęli jeszcze budowy domu, powtarzają, że są drogie, trudno je wykonać i odwodnić, trzeba je odśnieżać, mogą być pokryte tylko papą, są nieestetyczne i kojarzą się z PRL-em. Czas zdementować te mity! Zapraszamy do przeczytania artykułu o tym dlaczego warto pokochać stropodach.
W atrakcyjnej cenie
Dachy to skomplikowane konstrukcje, które muszą być ułożone pod różne kąty odpływu. W przypadku dachów płaskich jest to prostsze do wykonania. Warto też przypomnieć, że taki dach nie charakteryzuje się w pełni równą powierzchnią. Dopuszczany jest niewielki kąt nachylenia połaci, ale nie większy niż 12 stopni. Kiedy na podobnym budynku chcielibyśmy zastosować dach płaski czy skośny to cena tego drugiego będzie porównywalna, a skośny może być nawet trochę droższy. Dlaczego? Jego powierzchnia znajduje się pod kątem, przez co jest bardziej skomplikowana i większa. Do wykonania dachu płaskiego potrzeba też mniej materiałów – zwykle układa się paroizolację, termoizolację oraz warstwy hydroizolacyjne. Przy skośnym trzeba dodatkowo uwzględnić dodatkowe koszty m.in. więźby dachowej i pokrycia z blachy czy dachówki ceramicznej.
Estetyczne i funkcjonalne
Wielu osobom dach płaski kojarzy się z popularną w okresie PRL-u formą domu, którą potocznie określa się mianem kostki. Na przedmieściach stały dziesiątki takich samych brył z symetrycznie rozłożonymi oknami i szarym tynkiem, w którym często zatapiano szkiełka z potłuczonych butelek. Budowle te wieńczył dach płaski pokryty papą. Dziś nie jest to jedyny materiał, który można wykorzystać do pokrycia – dachy mogą być jedno- lub dwuwarstwowe i wyłożone takimi tworzywami jak PVC, EPDM, TPO. Współcześnie nie jesteśmy też skazani na „kostkową” formę. Możemy wybierać spośród wielu gotowych projektów lub zlecić jego wykonanie architektowi, a stropodach daje mnóstwo możliwości kształtowania bryły. Dach płaski daje też dwie istotne możliwości, o których nie ma mowy przy dachu skośnym. Można go zamienić w taras lub dach zielony. Dzięki temu stanowił będzie dodatkową przestrzeń użytkową. Wybierając stropodach mniej kubatury zmarnujemy także w środku i lepiej doświetlimy pomieszczenia. W domu z dachem płaskim dużo łatwiej jest też uzyskać wysokie wskaźniki energooszczędności. Stropodach jest zwykle dużo mniejszy od skośnego odpowiednika i dzięki temu posiada mniej przestrzeni, przez którą ucieka ciepło. Może to wpłynąć na zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie.
Wykonanie i odwodnienie
Niektórzy inwestorzy obawiają się też trudności z wykonaniem dachu płaskiego. Pamiętajmy, że prawidłowe wykonanie stropodachu, jak również dachu skośnego jest zależne przede wszystkim od wyspecjalizowanej ekipy dekarskiej. Dlatego warto z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować sobie termin u sprawdzonych fachowców. Właściwie wykonany dach płaski wytrzymuje bardzo duże obciążenia i nie trzeba martwić się o zalegający na nim śnieg. Często poruszaną kwestią jest wreszcie odwodnienie dachu płaskiego, które w opinii przyszłych użytkowników stanowi spory problem. Tymczasem na rynku dostępne są rozwiązania systemowe dedykowane do stropodachów. Godny polecanie jest system Galeco DACHY PŁASKIE, który wykorzystuje tzw. sety. Składają się one z trzech elementów: wpustu dachowego lub attykowego w różnych wariantach, rury kanalizacyjnej, oraz innowacyjnego przejścia przez attykę tzw. adaptera Galeco. Z jednej strony adapter łączy się z okrągłą rurą kanalizacyjną, z drugiej zaś z rurą kwadratową, która idąc w pionie po elewacji lub w jej wnętrzu, oprowadza wodę opadową. Adapter można łączyć na zewnątrz elewacji z innymi systemami Galeco np. STAL2 i BEZOKAPOWY.
– Dodatkową cechą wpustów jest możliwość doposażenia ich w opaskę grzewczą lub zintegrowany fabrycznie kabel grzejny – mówi Anna Góral, ekspert marki Galeco. – Pełni on funkcję zabezpieczającą, wpust dachowy przed przemarzaniem. Ułatwia to odprowadzanie wody w okresie wiosennym, kiedy topnieje śnieg.
Obserwuję budujące się mojej okolicy domy i coraz częściej widać budynek o odmiennej architekturze i właśnie część z nich ma płaski dach, czasem również z tarasem. Wyglądają ciekawie i z pewnością spełniają wymogi domu energooszczędnego. Jak poznam się z sąsiadami bliżej to może kiedyś poznam ich zdanie o dachu płaskim. Ale sam dach w ich inwestycjach wygląda nieźle.
W mojej okolicy nie ma za wiele budynków z dachami płaskimi i mnie to nie dziwi ponieważ panuje wiele niczym niepotwierdzonych mitów na temat dachów płaskich.Z tego co przeczytałem ,to dach płaski jest nawet tańszy w ogólnym rozrachunku ponieważ potrzeba mniej materiałów i jest prostszy do wykonania.Za dachami płaskim przemawia wiele korzyści między innymi energooszczędność dzięki zastosowaniu stropodachu,a także możliwość dobrego naturalnego doświetlenia pomieszczeń.Myślę,że po PRL-owskie uprzedzenia do dachów płaskich umrą śmiercią naturalną ponieważ dach płaski jest estetyczny,funkcjonalny i energooszczędny i to przemawia aby takich dachów przybywało na budynkach.