Pokrycia dachowe

Dach – renowacja czy wymiana?

Naprawiać czy wymieniać dachy – to dylemat, przed którym staje niemalże każdy posiadacz wiekowego domu. Wszyscy, wiemy, że lepiej dbać, niż naprawiać, ale z całkowitą wymianą dachu ciężko się pogodzić i w niektórych przypadkach staje się to koniecznością. Bowiem budynek, w którym mieszkamy musi być bezpieczny i nie może stwarzać zagrożenia dla jego mieszańców.

Regularne przeglądy dachu nie są jedynie kwestią estetyki, ale głównie bezpieczeństwa. Remont dachu staje się niezbędny, gdy zaczyna on przeciekać, a także w przypadku, gdy chcemy odświeżyć wizualnie jego wygląd lub na przykład, kiedy chcemy zaadoptować strych na poddasze użytkowe.

Specyfiką dachu jest to, że jest on wystawiony na różnego rodzaju zagrożenia – deszcz, wiatr, grad, burze, a także kwestie związanie żyjątkami i mikroorganizmami. To rzecz najzupełniej naturalna – komentuje Dariusz Nowicki, uczestnik programu Superdekarz – i musi zdawać sobie z niej sprawę, każdy kto mieszka czy też nawet dopiero zamierza, zamieszkać we własnym domu, bowiem czekać go będzie remont pokrycia dachowego. Warto się do tego należycie przygotować, zaplanować i wybrać najlepszy moment. Okresowe przeglądy pozwalają wyłapać drobne uszkodzenia lub nieszczelności.

Najważniejszą kwestią jest właściwa ocena stanu dachu, to znaczy sprawdzenie, czy kwalifikuje się on jedynie do remontu, czy też należy go całkowicie wymienić. Najlepiej, gdy powierzymy to fachowcom – radzi Dariusz Nowicki, przestrzegając przed ekipami, które znają się na wszystkim lub oferują znacznie odbiegającą od innych cenę za usługę, w tym przypadku tanio równa się bardzo drogo. W przypadku naprawy sprawa wydaje się prosta, można bowiem naprawić dach, który jest pokryty papą, gdy przestanie być szczelny lub pojawią się na nim bąble. Naprawić można również dach pokryty dachówką, wymieniając ich część, naprawić rynny, jeżeli tego wymagają lub załatać pokrycie z blachy. Możliwe jest także wzmocnienie niektórych elementów więźby, jednak tylko w przypadku, gdy da się tam dostać od strony poddasza.

Formalności

W przypadku prac remontowych na dachu obowiązuje prawo budowlane. Chcąc usunąć drobne przecieki na połaci dachu, nie musimy spełnić żadnych urzędowych formalności, ale kiedy chcemy przeprowadzić gruntowny remont, wówczas wymagana jest kontrola urzędnicza. Remont dachu zgłasza się w starostwie lub w urzędzie miasta na prawach powiatu – wyjaśnia Dariusz Nowicki – ponieważ remont w prawie budowlanym oznacza odtworzenie stanu pierwotnego, również gdy użyjemy artykułów budowlanych zgoła innych niż te, które były używane w stanie pierwotnym. Planując remont należy pamiętać o terminach – zgodnie z prawem zgłoszenie musi być dokonane co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem robót. Należy w nim dokładnie określić zakres, rodzaj, a także sposób wykonania robót budowlanych, jakie zamierzamy przeprowadzić, i nie zapomnieć o terminie ich rozpoczęcia – wylicza Dariusz Nowicki.

Remont dachu

W przypadku remontu dachu decydujące kwestie to zdrowy rozsądek, bezpieczeństwo, właściwa izolacja, ale i estetyka. Gdy pokrycie uległo zniszczeniu, remont jest niezbędny, nic bowiem nie jest wieczne, nawet dachówka. Inaczej uszkodzone pokrycie będzie przeciekać, a wówczas zrobi się w naszym domu wilgotno i powstanie grzyb.

Kiedy wymiana

W tej kwestii dużo lepszą i łatwiejszą sytuację mają właściciele domów pokrytych dachówką. Można je bowiem w prosty sposób naprawić, wymieniając jedynie te, które tego wymagają, bez konieczności wymiany całości. Niestety chcąc naprawić większość obróbek blacharskich, czeka nas demontaż. Podobnie w przypadku poddasza użytkowego – jeżeli trzeba się dostać do więźby, w celu jej naprawy czy odgrzybienia, to należy zdjąć całe pokrycie. W przypadku dachu pokrytego blachodachówką lub gontem bitumicznym konieczna jest całościowa wymiana pokrycia, nie ma bowiem możliwości wymiany jedynie jego części – podsumowuje Dariusz Nowicki.

Również w przypadku budynków pokrytych azbestem, jesteśmy skazani na całkowite usunięcie azbestu (obowiązek narzucony przez Unię Europejską dotyczy Polski do roku 2032). Należy również pamiętać, że usunięcie azbestu trzeba powierzyć firmie posiadającej odpowiednie uprawnienia, a zdemontowany azbest przekazać do utylizacji. Chyba, że – dodaje Dariusz Nowicki – właściciel zdecyduje się na ryzyko i będzie chciał jedynie ograniczyć pylenie, poprzez pomalowanie go specjalną masą izolacyjną.

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 30 lipca, 2014

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kosa
    środa, 27 listopada, 2019

    Dach jest bardzo ważnym elementem każdego budynku i musi być przede wszystkim bezpieczny.wymiana jest znacznie prostsza od naprawy mocno zniszczonego dachu dlatego warto w takich sprawach skonsultować się z fachowcami i wspólnie podjąć decyzję odnośnie naprawy ewentualnie wymiany danego dachu.

Podobne artykuły