Dach Roku to wyjątkowe wyróżnienie dla Dekarza
Dębowo-złota tablica wisi w warsztacie to dowód uznania w konkursie na Dach Roku 2022
Rok temu po raz pierwszy w historii Fachowy Dekarz i Cieśla zorganizował konkurs na Dach Roku. Niekwestionowanym zwycięzcą został wówczas Adrian Werner, właściciel firmy Juswer. Wtedy – przyjemnie zaskoczony, dziś z perspektywy czasu nie ukrywa, że jest to jedna z najważniejszych nagród w jego dorobku.
Dobre połączenie
Niejednokrotnie kluczem do sukcesu jest połączenie kilku czynników. Choć bez wątpienia w przypadku Adriana Wernera najważniejszym był kunszt oraz dbałość o szczegóły, zwycięstwo w konkursie na Dach Roku 2022 organizowanym przez czasopismo Fachowy Dekarz i Cieśla zawdzięcza również niezwykłemu projektowi, który dane mu było wykonać. Inwestorka miała fantazję, a właściciel firmy dekarskiej potrzebne umiejętności, wiarę w przedsięwzięcie i charakter, który nakazywał mu poświęcić uwagę każdemu detalowi realizacji.
– Wykonywaliśmy ten budynek od podstaw – przyznaje. To, jak bardzo praca ta pozostała żywa w jego pamięci widać po szczegółach, którymi operuje w rozmowie z nami. – Firma zewnętrzna postawiła całą więźbę dachową. Była to firma z Opolszczyzny, naprawdę godna podziwu. Przywiozła gotowe elementy z potężnego drzewa, a warto podkreślić, że w tym budynku dach podparty jest tylko kalenicą, nie ma żadnych jętek czy innego wsparcia. Belki były z drewna KVH, klejonego, o przekroju ok. 25-40 cm. Po tym jak postawili dach, zaczęliśmy deskować i wykonywać podkonstrukcję ścian. Podjęliśmy się tego, ponieważ zawsze przy tak dużej inwestycji, na której bardzo mi zależy, wolę nie korzystać z usług podwykonawców. Postawiłem sobie za cel, aby zrealizować ten projekt od samego początku do samego końca własnymi siłami, tak żeby zostało to zrobione perfekcyjnie.
No właśnie, perfekcyjnie!Ten wyjątkowy budynek stoi w malowniczym otoczeniu gór, co oczywiście jest jednoznaczne z tym, że musi spełniać standardy właściwe dla zabudowań położonych w górach. Nie jest to jednak dom z TYPOWYM dwuspadowym dachem. Inwestorka nie bała się użyć wyobraźni. Projekt domu, a następnie jego realizacja nie pozostawiają obojętnym nikogo, kto na niego spojrzy.



– To bardzo oryginalny projekt, trudno jest znaleźć w Polsce taki, który wygląda podobnie – podkreśla właściciel firmy Juswer. – Być może to właśnie znalazło uznanie w oczach jurorów. Co ciekawe, na całym budynku jest tylko jeden kąt prosty. Reszta to są kąty rozwarte, kąty ostre. To była ta największa trudność, bo gdy zmieniają się kąty na ścianach, zmieniają się grubości izolacji.
Adrian Werner wspomina, że wykonanie dachu kosztowało jego i jego pracowników ogrom pracy. Niezbędna była także ścisła współpraca z projektantem i kierownikiem budowy. Nie zawsze to, co dobrze wygląda na papierze, można w sposób bezpieczny zrealizować w praktyce.
Adrianowi Wernerowi nie brakowało pomysłów, którymi dzielił się z inwestorką i pozostałymi osobami odpowiedzialnymi za budowę. Nie przypuszczał jednak, że jego pracę zwieńczy cenna nagroda przyznawana w konkursie Dach Roku 2022.
Zostałem wspaniale ugoszczony
– Na gali Dekarza Roku zostałem wspaniale ugoszczony – mówi. – Zaskoczyło mnie, że wygrałem, ponieważ mecenasem konkursu była Firma Pruszyński, a moja realizacja nie została wykonana z wykorzystaniem ich produktów. Tym większy podziw czułem dla firmy Pruszyński, ocenie w konkursie podlegała bowiem realizacja i rzemiosło, a nie marka producenta. Na gali usłyszałem wiele miłych słów. Zapamiętam to do końca życia.
Na dowód uznania Adrian Juswer otrzymał dębowo-złotą tablicę i całą stertę wartościowych nagród. Tablica wisi na honorowym miejscu w warsztacie. Dekarz Roku nie ukrywa, że ten dowód uznania jest dla niego szczególnie cenny.






Wkrótce poznamy nowego zwycięzcę
Do końca stycznia można przesyłać realizacje, spośród których wybrany zostanie kolejny Dach Roku. Pula nagród jest imponująca
Jesteś dekarzem? Uważasz, że wykonany przez Ciebie dach wart jest pokazania? Zapraszamy do udziału w konkursie i do stanięcia do walki o tytuł Dachu Roku 2023. Warto – do zgarnięcia są atrakcyjne nagrody. Zgłoszenia nadsyłać można do 31 stycznia 2024 roku na stronie www.dachroku2023.fachowydekarz.pl. Spośród przesłanych prac jury konkursowe wybierze Dach Roku 2023.
Komentarze