Izolacje dachowe

Dach STEICO – konstrukcja, termoizolacja i uszczelnienie od jednego producenta.

Część 3 – termoizolacja między krokwiami.

System budowlany STEICO oferuje dwa sprawdzone rozwiązania do termoizolacji pustych przestrzeni między elementami konstrukcyjnymi (np. między krokwiami, słupkami ściennymi): klasyczne maty termoizolacyjne oraz zyskujące coraz większą popularność luźne termoizolacje do wdmuchiwania.

Oba rozwiązania to materiały termoizolacyjne produkowane z włókien roślinnych, a w rezultacie klasyfikowane jako najbardziej zbliżone do światowego ideału TERMOIZOLACJI – w ogóle.

Materiały termoizolacyjne STEICO do wypełniania pustych przestrzeni między elementami nośnymi

Maty termoizolacyjne STEICOflex 036, włókno drzewne STEICOzell, celuloza STEICOfloc - termoizolacja między krokwiami

Maty termoizolacyjne STEICOflex 036, włókno drzewne STEICOzell, celuloza STEICOfloc

Maty termoizolacyjne z włókien drzewnych

Sprężyste maty termoizolacyjne o nazwie handlowej STEICOflex 036 są najczęściej wybieranym materiałem do izolacji cieplnej poddaszy z asortymentu STEICO. Cechy fizyczne mat jak np. bardzo duża gęstość ok. 60 kg/m3 w połączeniu z jedną z najwyższych na rynku wartości ciepła właściwego c 2100 J/(kg*K) sprawiają, iż produkt należy do światowej czołówki termoizolacji. W praktyce maty z naturalnych włókien drzewnych umożliwiają oszczędność energii na ogrzewanie oraz chłodzenie budynku nawet do ponad 80% w porównaniu do konwencjonalnej wełny mineralnej. Montaż mat polega na tradycyjnym „wciśnięciu” między elementy konstrukcyjne np. krokwie. Szerokość oraz długość mat powinny wynosić zawsze 10 mm więcej w stosunku do faktycznej szerokości/ wysokości izolowanej przegrody. Pozostawienie takiego naddatku gwarantuje, że maty będą szczelnie przylegać do powierzchni elementów nośnych. Do obróbki mat w grubościach do 100 mm wystarczy nóż o ostrzu falistym. Przycinanie mat o grubości większej niż 100 mm zaleca się wykonywać przy użyciu elektrycznych pił szablastych, potocznie zwanych „lisim ogonem”.

Dostępne formaty
Nazwa produktu Grubość [mm] Format [mm]
STEICOfl ex 036 40, 50, 60, 80, 100, 120, 140, 160, 180, 200, 220, 240 1220×575 / 1200×625
Obróbka mat STEICOfl ex 036 przy użyciu urządzenia STEICOisoflex cut - termoizolacja między krokwiami

Obróbka mat STEICOfl ex 036 przy użyciu urządzenia STEICOisoflex cut. Zdj. STEICO

Materiały termoizolacyjne do wdmuchiwania

W asortymencie STEICO znaleźć można także dwa rodzaje luźnych termoizolacji: naturalne włókno drzewne o nazwie handlowej STEICOzell oraz włókno celulozowe STEICOfloc. Oba produkty stanowią doskonałą alternatywę dla mat z włókien drzewnych i są aktualnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem termoizolacyjnym w systemie STEICO. Aplikacja włókien następuje od wewnątrz (np. poprzez membranę paroizolacyjną) lub od zewnątrz budynku (np. poprzez membranę dachową). Materiał trafia na plac budowy w sprasowanych workach. Po wrzuceniu do odpowiedniego agregatu do wdmuchiwania następuje rozdrobnienie sprasowanych włókien a następnie ich wdmuchanie do wcześniej uszczelnionej przegrody pod dużym ciśnieniem. Stopień zagęszczenia takich izolacji jest zależny od rodzaju przegrody budowlanej, można jednak przyjąć, iż średnio dla dachu skośnego wynosi: ok. 42 kg/m3 dla STEICOzell oraz ok. 58 kg/m3 dla STEICOfloc. Odpowiedni stopień zagęszczenia jest gwarancją braku osiadania takiej warstwy izolacji w przyszłości. Warstwa termoizolacji uzyskana w ten sposób zapewnia takie same właściwości cieplne jak tradycyjne maty STEICOflex 036.

Aplikacja włókien drzewnych STEICOzell przy użyciu maszyny do wdmuchiwania X-Floc - termoizolacja między krokwiami

Aplikacja włókien drzewnych STEICOzell przy użyciu maszyny do wdmuchiwania X-Floc. Zdj. STEICO

Warto dodać, że wszystkie wymienione materiały termoizolacyjne charakteryzują się neutralnym oddziaływaniem na skórę człowieka. Włókno drzewne/celulozowe nie podrażnia skóry, nie powoduje reakcji alergicznych ani dyskomfortu zarówno podczas prac wykonawczych, jak i w trakcie użytkowania. Materiały termoizolacyjne STEICO są dostępne w ciągu 1 do 14 dni od dnia zamówienia.

STEICO CEE Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 2, 64-700 Czarnków
Tel. +48 67 35 66 361
Internet: www.steico.pl

4.9/5 - (43 votes)

Data publikacji: 28 listopada, 2018

Autor:

4.9/5 - (43 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Dariusz
    sobota, 29 grudnia, 2018

    Nie słyszałem o matach termoizolacyjnych SteicoFlex z włókna drzewnego czy celulozie Steicofloc firmy Steico. Takie maty produkowane są z naturalnego drewna iglastego, ciekawe rozwiązanie, dobra alternatywa dla innych materiałów termoizolacyjnych. Gdybym dziś kładł dach z pewnością zajrzałbym do oferty firmy Steico.

  2. Ewaryst N.
    sobota, 5 stycznia, 2019

    Jako posiadacz strychu czasami korzystam z jego możliwości. Przy okazji najbliższego remontu planuję jego dodatkowe ocieplenie. Tak więc maty termoizolacyjne firmy Steico wzbudziły moje zainteresowanie. Naturalny materiał, proste stosowanie – to duże zalety. Rozważę tę propozycję.

Podobne artykuły