Na rynku

Dach w gotowym projekcie domu – co można zmienić?

Dach to jedna z najważniejszych części budynku. W gotowym projekcie domu zdefiniowany jest jego kształt, kąt nachylenia, rodzaj pokrycia dachowego oraz technologia wykonania. Do tych wytycznych muszą się stosować zarówno inwestorzy, jak i dekarze. Jeśli jednak projekt dachu nie do końca spełnia nasze oczekiwania lub nie odpowiada warunkom zabudowy, możemy dokonać pewnych zmian.

Kiedy należy dokonać zmiany w projekcie dachu?

Odpowiednim momentem na dokonanie modyfikacji w parametrach dachu będzie etap adaptacji projektu.  Jeśli chcemy dokonać zmiany po otrzymaniu pozwolenia na budowę, nie będzie jeszcze za późno. W tym celu należy najpierw zwrócić się do uprawnionego projektanta, który naniesie wprowadzone zmiany na dokumentacji, a następnie wystąpić o zmianę pozwolenia na budowę.

Zmiana kąta nachylenia dachu

W gotowym projekcie domu jednorodzinnego możliwa jest zmiana kąta nachylenia dachu. Potrzebujemy do niej zgody autora projektu lub pracowni. Najczęściej jednak, przy zmianie kąta nachylenia dachu o 5º, autor w standardzie dodaje taką zgodę do dokumentacji, dołączanej do dokumentacji. Warunkiem, który należy spełnić, jest dostosowanie konstrukcji dachu do wprowadzanej zmiany i zachowanie architektonicznej formy budynku.

Zmiana pokrycia dachu

W dokumentacji, dołączanej do zakupionego projektu, znajdziemy informacje o wszystkich zmianach, na które autor wyraża zgodę. W przypadku dachu najczęstszym przykładem są materiały, z których zostanie wykonany. Gotowe projekty domów nie określają z reguły konkretnego pokrycia, a jedynie jego rodzaj. Warunkiem tej zmiany jest użycie materiałów o parametrach nie gorszych od tych zapisanych w projekcie. Warto wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na pokrycie dachowe cięższe niż zaplanowane przez architekta, konieczne będzie wykonanie obliczeń konstrukcyjnych i wprowadzenie zmian w konstrukcji. Zajmuje się tym architekt adaptujący.

Czy jest możliwa zmiana konstrukcji dachu?

Ingerencja w konstrukcję dachu to jedna z najbardziej skomplikowanych modyfikacji dokonywanych w projektach gotowych. Obejmuje najczęściej podniesienie ścianki kolankowej, zmianę kształtu dachu (np. dwuspadowego na wielospadowy lub odwrotnie), dodanie okien połaciowych bądź lukarny. Zmiany te wymagają zgody autora i zaprojektowania konstrukcji dachu od nowa. W związku z tym w wielu przypadkach opłaca się bardziej wybranie innego projektu gotowego lub zlecenie indywidualnego.

Dach w gotowym projekcie domu 1

O czym należy pamiętać, dokonując zmiany w projekcie dachu?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każda zmiana powinna być zaznaczona kolorem czerwonym na oryginalnym projekcie z zachowaniem przepisów budowlanych przez osobę, która ma odpowiednie uprawnienia. Warto mieć również na uwadze to, że dokonywane zmiany mogą zwiększyć nie tylko koszty adaptacji, ale również budowy domu. Przykładowo po powiększeniu kąta pochylenia dachu, będzie więcej przestrzeni na poddaszu do ocieplenia i urządzenia. Z drugiej strony inwestorzy coraz częściej decydują się na uproszczenie konstrukcji dachu, by zmniejszyć koszty budowy. Przykładowo rezygnują z lukarn lub zmieniają bardziej skomplikowany kształt dachu (czterospadowy, wielospadowy) na dwuspadowy.

 

Koszty najczęstszych zmian w projekcie dachu

Na ich koszt poszczególnych zmian w projekcie dachu wpływa m.in. lokalizacja i stawki architektów. Poniżej podajemy uśrednione, szacunkowe ceny.

  • zmiany okien połaciowych – od 100 zł
  • podniesienie ścianki kolankowej – od 500 zł
  • zmiana kąta nachylenia dachu – od 900 zł
  • zmiana pokrycia dachu – od 750 zł
4.9/5 - (35 votes)

Data publikacji: 15 października, 2018

Autor:

4.9/5 - (35 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Stach B.
    środa, 29 maja, 2019

    Dach to bardzo istotny element domu, który widoczny jest z dala i wyróżnia nasz dom z pośród innych. Czasem więc warto zaingerować w projekt. W moim przypadku już w trakcie finalizacji projektu wprowadzone zostały zmiany, które umożliwiły pokrycie dachu dachówką ceramiczną i lekką korektę wyglądu dachu. Oczywiście początkowo wybraliśmy projekt gotowy, które następnie został zaadoptowany dla naszych potrzeb. Ale warto było mimo większych kosztów.

Podobne artykuły